Güneş enerjisi suyu ısıtmıyor

Öğretmen27

Profesyonel Üye
Ustalarım hayırlı akşamlar. Bir güneş enerjisinin camında 10-15 cm2 alan kadar kırıklık var. Ayrıcı sıcak su deposu antfirizli. Bugün hava güneşliydi su hiç ısıtmamış.
Ustalarım bir sucuyu aradım cam kırık oldugu için başka bir sucuyu aradım cam kırıklığıyla çok alakası olmadıgı sıcak su deposu antfirizli olan güneş enerjinin bu havalarda suyu zor ısıtacağını söyledi. 2. aradığım sucu ustası da çok iyi bir usta. Aslında ben de cam kırıklığından şüphelendim.
Sizce sorun nedir?

Tam da aradığım resmi buldum Sn. Hocam :), Camın kırılması ile vakum/gaz yerinde durmaz kaçar, borular dışarıdaki ısı seviyesine gelir iletim yoluyla boru içindeki su da dış ısıya yakın olur diye tahmin ediyorum. Saygılarımla
vakumlu-tup.jpg

Merhabalar Bülent Ustam. Dayımlardaki güneş enerjisi bu şekilde tüplü değil. Eski tip güneş panelli olanı var ya ondan işte. Aynı durum onun için de geçerli mi acaba? Benim kafamı karıştıran yan komşunun da camı kırık o çok iyi ısıtıyor. Aynı tip aynı model.
Acaba kollektördeki tapayı çıkarıp suyu tekrar tazeledim hava mı girdi acaba? Bir de antfiriz felan koymadık antfiriz tasını suyla tamamladık.

Bildiğiniz gibi antifriz donma seviyesini aşağı çekmek için bunla alakası yok. Evet kasalı kutulu sistemlerde de vakum mevcut biliyorum yoksa neden kutuya konsun etrafı nedencontalı, neden izole edilsin? ;)

Bildiğiniz gibi antifriz donma seviyesini aşağı çekmek için bunla alakası yok. Evet kasalı kutulu sistemlerde de vakum mevcut biliyorum yoksa neden kutuya konsun etrafı nedencontalı, neden izole edilsin? ;)

Aslında bakar bakmaz cam kırık oldugu için hemen camdandır dedim. Ama çok iyi bir ustanın camdan olmaz ve yan komsunun da aynı durumda olması kafamı karıştırdı. Dediğiniz gibi süs için mi konuldu o cam.;)
Antfiriz neden dedim? Bir güneş enerji firması kendi sitesinde yazdıgı için. Yoksa dediğiniz gibi donmayı engellemek için konulur ustam. Olmazsa kırılan kısma bir parça cam kesip şeffaf slikonla etrafını doldurayım. Bir de kollektörün üst tapasını çıkarıp havasını alayım. Tekrar dönerim ustam. İlgin için tekrar teşekkürler...

Ustalarım hayırlı akşamlar. Bir güneş enerjisinin camında 10-15 cm2 alan kadar kırıklık var. Ayrıcı sıcak su deposu antfirizli. Bugün hava güneşliydi su hiç ısıtmamış.
Ustalarım bir sucuyu aradım cam kırık oldugu için başka bir sucuyu aradım cam kırıklığıyla çok alakası olmadıgı sıcak su deposu antfirizli olan güneş enerjinin bu havalarda suyu zor ısıtacağını söyledi. 2. aradığım sucu ustası da çok iyi bir usta. Aslında ben de cam kırıklığından şüphelendim.
Sizce sorun nedir?
Eski tip panelli su ısıtma sistemlerinde suyun kazana girdiği üsteki bir metrelik boruda ilk önce kireçlenme olur.ve su devirdaimi keser.bu yüzden su tam ısınmaz.servis ler bu konuyu bildiği halde hemen iç paneller kireçten tıkanmış değişecek derler.çok basittir ve kendiniz yapabilirsiniz.bir metrelik boruyu sökün ve por çözle temizleyin.vam çatlakları bariz delik yoksa ısınmayı etkilemez.

Ekli dosyalar

• Screenshot_2022-04-21-13-21-06-765.jpg
    Screenshot_2022-04-21-13-21-06-765.jpg
    93.2 KB · Görüntüleme: 143
Eski tip panelli su ısıtma sistemlerinde suyun kazana girdiği üsteki bir metrelik boruda ilk önce kireçlenme olur.ve su devirdaimi keser.bu yüzden su tam ısınmaz.servis ler bu konuyu bildiği halde hemen iç paneller kireçten tıkanmış değişecek derler.çok basittir ve kendiniz yapabilirsiniz.bir metrelik boruyu sökün ve por çözle temizleyin.vam çatlakları bariz delik yoksa ısınmayı etkilemez.
şimdi kronik bir alkolik olarak soruyorum parmak hesabı 8 (sekiz) yıl önceki bir konuya cevap vermek hangi aklıla hizmet ediyor. yada benim olmayan aklım ne diye karışıyor. şimdi salak olan ben miyim yada cevap yazan mı?

amacım kimseye cevap vermek değildi.ben bu formlardan bilgi ve deneyimini yazan insanlardan çok şey öğrenip pratikte uyguladım.yazılan bilgilerin kaç yıl önce yazıldığı benim ve bilgiye ulaşmak isteyenler için önemli değil.yine bu formlardan sizin ve sizin gibi insanların yazdığı bilgilerle güneş enerjisi su ısıtma sorunumu çözdüm.yaptığım çözüm belki bir arkadaşın sorununu çözer istedim.forumda paylaşımın amacıda bu olsa gerek.hakaret etmek değil.

Forum istatistikleri

Konular
127,956
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Geri