Güneş enerjisi klima çalıştırma

Gürkanizmir

Katılımcı Üye
Inverter klimayı güneş enerjisi ile çalıştırabilir miyiz. Maksimum 1400 wattt minimum 400 watt çekiyor cihaz

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Hayırlı olsun gürkan kardeş. :)
Çalışır çalışması na da neden bu kadar masraf yapasın ki :)

Eyvallah. Klima zaten vardı hayırlı olsunu onun için dediyseniz. Güneş enerjisi mantığını çözmeye çalışıyorum biraz. Güneş enerjisi satan kişiler 5 lamba buz dolabı işte tv çalıştirir diyor. Bunların toplami klimaya es değer değil belki ama şöyle düşünüyorum olur mu bilmiyorum. Güneş enerjisi 500watt diyelim. Benim cihazın 1 kw çektiği zaman yarısını güneş enerjisi yarısı sebekeden desteklenemez mi. Isınmayı klima ile sağlıyoruz. Öyle macera arıyorum biraz işte.

Ah öyle olsa kimse devletin elektriğini kullanmaz

İnvertör ile klima çalışmaz diye bir şey yok elbette çalışır ama tam olarak ne kadar akım çektiğini öğrenip ne kadar zaman çalışacak ona göre panel akü ve invertör hesabı yapmak lazım

Attığın taş, ürküttüğün kuş misali, sadece güneşli saatlerde yeterli panel ve uygun bir dc-ac tam sinüs invertör ile teorik olarak çalıştırmak mümkündür. Fakat kaç kuruş tasarruf edersiniz ya da zararda mı olursunuz onu ayrıca hesaplamak gerek. En az 1,5KW bir tam sinüs akıllı invertör ve güneş olmayan saatlerde de kaç saat çalışacaksa o kadar watt'ı karşılayacak akü gerek. Diyelim akşama doğru 16:00'dan sonra 6 saat daha sürekli çalışırsa, onun da yarısında tam güçte çalışırsa yaklaşık 3 saat x 1400W + 3 saat x 400W=5400W, Bu da P (Güç) = I (akım) x V (volt)' tan => I=5400/12=450Ah akü kapasitesi gerekir. Akülerin derin deşarja düşmemesi için yüzde ellinin altına boşaltılmaları önerilmez. O yüzden bunun iki katı alınır, 900Ah, 4 adet 12V 200Ah akü diyelim. Panellerle (kış aylarında verim aşırı düşer!) birlikte maliyet 10-15 Bin TL yi bulur. Ama güneşle ısınırsınız!

Eyvallah. Klima zaten vardı hayırlı olsunu onun için dediyseniz. Güneş enerjisi mantığını çözmeye çalışıyorum biraz. Güneş enerjisi satan kişiler 5 lamba buz dolabı işte tv çalıştirir diyor. Bunların toplami klimaya es değer değil belki ama şöyle düşünüyorum olur mu bilmiyorum. Güneş enerjisi 500watt diyelim. Benim cihazın 1 kw çektiği zaman yarısını güneş enerjisi yarısı sebekeden desteklenemez mi. Isınmayı klima ile sağlıyoruz. Öyle macera arıyorum biraz işte.
Aslına bakarsan şimdi şöyle bir şey var.
Genellikle şöyle bir mantık ile hareket ediliyor.
Benim klimam günlük 1.400 watt tüketiyor diyelim.
Sanki o klima 1.400 watt ile çalışıyor gibi düşünülüyor.
Halbu ki öncelik olarak şunu hesaplaman gerekiyor.
Benim cihazım kaç watt ile çalışıyor. Tüketim en son iş.
Mesala klima 1.400 watt ile çalışıyor ise 3.000 watt lık bir sistem kurmalısın.
Yoksa klimayı çalıştıramazsın.
Mantığını anlatmaya çalışıyorum. Hesap kitap işine girmiyorum haberin olsun yani :)

Bir cihaz örneğin 1200 watt ile çalışıyor,
Bu saatlik harcadığı enerji sarfiyatıdır.
Sanırım hesaplama yaparken yanlışa düşülen taraf bu.

Bir cihaz örneğin 1200 watt ile çalışıyor,
Bu saatlik harcadığı enerji sarfiyatıdır.
Sanırım hesaplama yaparken yanlışa düşülen taraf bu.
Evet çoğu insan öyle sanıyor.
Zaten firmalar da hesaplamayı öyle gösteriyorlar müşterilere.
günlük tüketim miktarı üzerinden hesap yapıyorlar.
oysa ilk önce cihaz kaç watt ile çalışır onun hesabı yapılır.
Daha sonra da günlük tüketim ne kadar o hesap edilir.

Buzdolabı ve klima türü cihazlar belli süre çalışıp belli süre dinlenirler. Dolaysıyla satte hatta günlük tüketimi wattmetre gibi bir cihazla ölçmek en doğru ihtiyacı belirleyecektir. Ayrıca elektrik motorlu cihazlarda ilk çalıştırmada motor kalkışı için demeraj denen aşırı yüklenmeyi kaldıracak bir sistem kurmak gerekir.

Forum istatistikleri

Konular
128,149
Kullanıcılar
449,891
Son üye
Ercan29

Yeni konular

Geri