Güneş Enerji Sistemleri ile ilgili hesaplamalar hk. sorularım

Öncelikle forumdaki tüm abilerim arkadaşlarım hepinize merhaba aranıza yeni katıldım çok süper bilgi alış verişi yapılan güzel bir ortam. benim sormak istediğim kafama çok takılan konular

1- regülatör seçiminde hesap nasıl yapılır örnek : 12v 400 w (33a) bir panelim, 12v 280 ah akü gurubum var buradaki gerekli olan regülatör panelin akımına göre mi hesaplanır yani 33 a lık bir şarj regülatörü mü kullanmalıyım. yoksa neye göre hesaplanır

2- 12 v 280 ah aküler tam şarjlı diyelim 12v 100w lık bir ampülü ne kadar süre çalıştırır ( benim hesabım 100w/12v : 8 a --- bu 8 amper saatte çekeceğimidir ? öyleyse 35 saat midir bunun hesaplaması ne şekilde yapılır.

3- son olarak 12v 70 ah lik aküyü 12v 200w (16.6a) panel gücü 12v 24 a regülatör ile şartlar tam sağlandığında ne kadar sürede şarj edebilirim.( benim hesabım 16,6/70 : 4,21 saat midir

cevaplarınız için cok teşekkürler.

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Merhaba.Cevaplar;

1-Akülerin regülatörden geçip tam şarj olması için bu panelinizin voltaj çıkışının boşta veya yükteki değerinin 12 volt dc. ‘den daha yüksek değerde olması gerekir,bu konunun daha en başında.Regülatör panel çıkış akımına göre de hesaplanır,ileride panel sayısı biraz artacaksa eğer yüksek akım (amper) kapasiteli 12/24 volt regülatör seçimi de yapılabilir,yani buradaki regülatör seçiminde kriter panel çıkış akımıdır.Daha ilerisi için panel kapasitesi artırımı tam düşünülürse eğer bu regülatörün amper seçimi daha geniş (İhtiyaç olan bu normal akım kapasitesinden yüksek de) seçilebilir.

2- 100/12 ampülün dc akımdaki çektiği amper değeridir.Akü ampeajı olan 280 A’yı bu değere tam bölerek saati yaklaşık hesapla da bulursunuz.Bu da yaklaşık olarak 34-35 saate tam karşılık gelir.Bu değer teorik bir değerdir,yani elektrik güç kayıpları (%15-20) tam düşünülürse 30-31 saat göz önüne alınmalıdır.

3- Yalnız bu hesabı tam tersten sanırım yapmışsınız ; 70/14 = 5 saat olur.Paneli net 16.6 A veren haliyle de tam olarak alamazsınız,çünkü sckhooty diyottan ve regülatörden tam geçtikten sonra bu değer daha düşük olur.Örnek olarak ben 14 A olarak da aldım.Ayrıca sabah,öğle ve akşam üzeri saatlerinde volt/amper çıkışı biraz daha farklı olacaktır,tam hesap yapılırken bunların (Değişik saatlerdeki ölçülen değerlerin) aritmetik ortalamasını tam olarak almalısınız.Kolay gelsin.

Son düzenleme:
Zaman ayırıp sorularımı cevapladığınız için çok teşekkür ederim.

bende solar işinde yeniyim ve bu noktrada hesaplama şekillerini ve neler hesaba katılarak tercihler yapılmalı bunu öğrenmek istiyorum.
Talep gücü nedir, kurulu güç nedir aradaki fark nedir neyde neye dikkat etmeliyim bunları ve bu hesaplamaları yaparken lazım olacak diğer şeyleri. bunları nerden öğrenmeliyim ve bu sektöre yeni giren birisi olarak öğrenmeye nereden başlamalıyım bu işlere yeni giren bir elektrik elektronik mühendisi olarak...

Panelin amper gücü şöyle hesaplanır panilin watı/18 volt=panelin amperi şarj (400/18=22 amper regülatörün bu çıkan sonuçtan az olamaz yüksekte sınır yok 2)kullanılan tüketicinin(ampul vb) watı/akü voltajı yani 12= saatte çektiği amper 3) bir akü kaç amperse tavsiye edilen onda bir veya daha az amperle şarj olmasıdır yoksa ısınır ve ömrü azalır 70 amper akünü 7amperi geçmeden şarj etsen daha iyi

yani bana bir teklif geldiğinde örneğin benim şahsi evim var çatısına solar uygulama yapcam bu konuda ne yapmalıyım diyen birisi olduğunda ona cevap vermem gerek haliyle. o konuda dikkat etmem gereken hesaplamalar nelerdir. mesela diversite tablosunu nasıl kullanmalıyım? evdeki kurulu güç düzenine göre panelleri inverter ı seçerken nasıl seçmeliyim ve neye dikkat etmeliyim. bana bu şekilde bi hayali teklif yapma şansınız varmı @Hayri düzen ??

birde bu panel bilgilerindeki kısa devre akımı ve kısa devre voltaj değerlerinin panelle alaksını açıklama şansın olursa sevinirim...

yani bana bir teklif geldiğinde örneğin benim şahsi evim var çatısına solar uygulama yapcam bu konuda ne yapmalıyım diyen birisi olduğunda ona cevap vermem gerek haliyle. o konuda dikkat etmem gereken hesaplamalar nelerdir. mesela diversite tablosunu nasıl kullanmalıyım? evdeki kurulu güç düzenine göre panelleri inverter ı seçerken nasıl seçmeliyim ve neye dikkat etmeliyim. bana bu şekilde bi hayali teklif yapma şansınız varmı @Hayri düzen ??
Kullanılan tüketicilerin watı /akü voltu =saatteki çekeceği amper x günde kaç saat kullanacağı= sana günlük gereken akü ve panel kapasitesi kapasiteyi hesaplarken günlük panelin kaç saat güneş alıyorsa x amper=panelin günlük üretimi artı kayıplar invertör kablo vb %10 gibi yaz kış biraz farklı mesela 1000 w inverter boşta yüksüz 2amper saatte harcar

1. Günde diyelim günde 100 amp.kullancan panelinde yazın diyelim 8 saatte 100 amp. Üretiyor (kışın 5 saat güneş alsa hesapbını ona göre yap)akün en az 150 amp olmalı mümkünse daha yüksek iyi olur derin deşarja inmesin hava kapalı olur vs

Forum istatistikleri

Konular
128,133
Kullanıcılar
449,850
Son üye
umutbaysal9

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri