Güneş enerji sistemleri ile ürettiğim elektriği satıp gelir elde etmek istiyorum

Devletin belirlediği Kw 13 cent den aylık bi 1000 tl kar etmek istiyorum kurmam gerekn sistemleri önerirmisiniz.. en iyi markalarla birlikte.Şimdiden teşekkur ediyorum..!!

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
uzmanolmayolunda, yaş yazığın kadarıyla 17, epey bir ekmek yiyip epeyce dirsek çürüttükten sonra azcık ta hazreti google sorarak sistemi de kurarsın para da kazanırsın.( bu arada kanunları da öğren)

uzmanolmayolunda, yaş yazığın kadarıyla 17, epey bir ekmek yiyip epeyce dirsek çürüttükten sonra azcık ta hazreti google sorarak sistemi de kurarsın para da kazanırsın.( bu arada kanunları da öğren)
Az bişi araştırdım orasını sıkıntı etmeyin lütfen kendi çapımda araştırma yaptım buradanda öneri almak istiyorum soru soruyorum burada yargılanmak istemiyorum iyi günler Teşekkürler...
Devlet bana 10 sentten satiyo.
Enerji sektöründe destek amaçlı satışlar yüksek olabilir bildiğim kadarıyla bu detaylı bilginiz varsa paylaşırmısınız Teşekkürler..

Hesap yapalım .
Önce bir güneş panelini incelememiz lazım.
Benim edinmiş olduğum bilgilere göre 1 metrekare fotovoltaik güneş panellerinden 230W/h civarı elektrik üretilibiyor.
En son fiyat bilgisi metre kare başına 600$ idi.
En azından 1KW/h elektrik üretbilmek için masrafları çıkartalım.
1000W/h/230=4.34 yani 4.5 metre kare güneş paneli.
Panel gerilimleri 12V olduğuna göre 220V temiz sinüs üretebilmeliyiz.
İyi kalite bir inverter almak istersek tahmini fiyatı birkaç bin TL civarı. Üstelik bu inverterler temiz sinüs için %60 civarı verimle çalışmaktadırlar.
Demekki güneş panellerimizin miktarı artacaktır.
4.5 metrekare /100*60=2.60 metre kare daha panel gereklidir.
O da eşittir 7 metre kare güneş paneli. En azından.
Metre kare başına 600$ fiyat verildiğine göre.
7X600=4200$.
4200$ ile temiz 1000W/h üretebileceğiz. 1 günde 8 saat güneş alabiliyorsak...
13 centX8=1.04$ kazanabileceğiz.
Günlük kazancımız ortalama 1 dolar dersek yatırımımızı karşılamak için 4200 gün gereklidir. (Kış mevsimi şartları eşit kabul edildi)
4200/365 gün=11.5 yıl.
12 yıl kadar sonra güneş panellerini amorti edebileceğiz.
Firma bilgilerine göre bu panellere 10 yıl tam performans, 20 yıl zarfında ise yarı performans garantisi verilmekte idi.
Biz yine de 10 yılda amorti ettiğini varsayarsak panellerin geri kalan 10 yılda ürettiği enerjiyi KAR kabul edebiliriz.
Elde etmiş olduğum fiyat bilgileri birkaç sene öncesine ait olup, günümüzde daha verimli çalışan güneş panelleri bulunuyorsa araştırılabilir elbette.

Günaydın @Mr_YAMYAM
Elin çinlisi Aliexpress,
Bir satıcı, 12v sanırım 100w lık 6 paneli (toplam 600w ) şu an itibarı ile 8200tl ya ülkemize gönderiyor.

Yine başka 2 satıcı 12v 100w paneli 500tl çok hafif üstü civarı bugünkü güncel fiyat ile ücretsiz kargo ile yolluyor

Kargo tahribatını da garantiliyorlar.
Su sızdırmaz panel kutusu kablo ve panel iç tesisat dahil.
İki örnek verdim. Yani cidden 12w 100w lık paneller ortalama 100$ altına düştü düşecek gibi duruyor.

Gümrük vs çıkarmı bilemem Bilginize.

100w panel neredeyse 50 dolar birader, sen uyuyo musun.

Ayrıca 1000w panel günde 8 saat güneş alırsa 8*1000=8000wh gibi bir durum mümkün değil. Ancak bunun yarısını uretirsin ..

Ayrıca kış güneşlenmesi yaz ile aynı alamazsin, nerde oyle bir dünya. kışın 1000w panelden 100w ancak alırsın. Gerçekçi olalım. Altın kural şu, güneş yoksa enerji yok.

Son düzenleme:
Hesap yapalım .
Önce bir güneş panelini incelememiz lazım.
Benim edinmiş olduğum bilgilere göre 1 metrekare fotovoltaik güneş panellerinden 230W/h civarı elektrik üretilibiyor.
En son fiyat bilgisi metre kare başına 600$ idi.
En azından 1KW/h elektrik üretbilmek için masrafları çıkartalım.
1000W/h/230=4.34 yani 4.5 metre kare güneş paneli.
Panel gerilimleri 12V olduğuna göre 220V temiz sinüs üretebilmeliyiz.
İyi kalite bir inverter almak istersek tahmini fiyatı birkaç bin TL civarı. Üstelik bu inverterler temiz sinüs için %60 civarı verimle çalışmaktadırlar.
Demekki güneş panellerimizin miktarı artacaktır.
4.5 metrekare /100*60=2.60 metre kare daha panel gereklidir.
O da eşittir 7 metre kare güneş paneli. En azından.
Metre kare başına 600$ fiyat verildiğine göre.
7X600=4200$.
4200$ ile temiz 1000W/h üretebileceğiz. 1 günde 8 saat güneş alabiliyorsak...
13 centX8=1.04$ kazanabileceğiz.
Günlük kazancımız ortalama 1 dolar dersek yatırımımızı karşılamak için 4200 gün gereklidir. (Kış mevsimi şartları eşit kabul edildi)
4200/365 gün=11.5 yıl.
12 yıl kadar sonra güneş panellerini amorti edebileceğiz.
Firma bilgilerine göre bu panellere 10 yıl tam performans, 20 yıl zarfında ise yarı performans garantisi verilmekte idi.
Biz yine de 10 yılda amorti ettiğini varsayarsak panellerin geri kalan 10 yılda ürettiği enerjiyi KAR kabul edebiliriz.
Elde etmiş olduğum fiyat bilgileri birkaç sene öncesine ait olup, günümüzde daha verimli çalışan güneş panelleri bulunuyorsa araştırılabilir elbette.
Verdiğin Bilgiler İçin Teşekkürler..! Ben Adanada Yaşıyorum Yaklaşık yaz aylarında 12 saat güneşlenme saati bu veriler artıyor ayrıca en az 5kw bi sistem kurmak istiyorum çatıya benim yaptığım hesaplar baya bir kar getirisi sağlıyor..!
Ayrıca bazı şirketler hazır bir şekilde 8*250 w panel ile birlikte yardımcı elemanlarını 10 bin tl gibi bir fiyattan satıyor..! bunun hakkında bilgisi olan varsa lütfen belirtlebilirmi?

Ekli dosyalar

• Adsız.png
    Adsız.png
    333.8 KB · Görüntüleme: 17
Son düzenleme:
Paneller güneşi takip etmiyorsa muhabbet boştur. Hayatında hiç güneş paneliyle bir deneme yaptın mı.

Forum istatistikleri

Konular
127,959
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Geri