Güneş Enerji Santrali Voltaj Yükselmesi

F3ARL3SS

Üye
Arkadaşlar Merhaba.7 MW'lık bir GES arazi uygulamamız var.Devreye alalı yaklaşık 3 ay oldu fakat arızalarla boğuşuyoruz.En büyük sorunumuz Şebeke gerilimi.Sormak istediğim konu şu;

Şebeke GES sahasının bulunduğu bölge için 34.5 Kv.Fakat trafo kadememi 34.5 Kv'a getirdiğimde gerilim çok yükseliyor.425-440 volt civarı gerilim oluyor öğle vaktinde.Teiaş'a sorduğumuz da gerilimlerinin normal olduğunu 34.5-35 Kv seviyesinde olduğunu söylüyor.Fakat benim hesabıma göre 36 kv dan daha yukarı bir gerilim geliyor.Bende kadememi 36 Kv kademesine aldım.7 MW GES Enh ile 3.5 km uzaktaki bir direkten gevşek bağ ile enerji alıyoruz.Yalnız bizim ENH 1/0 AWG iken gevşek bağ aldığımız direk 3 AWG Swallow.

Gerilimin Yüksek olmasına bu sebep oluyor olabilir mi ? Acaba 1/0'dan 3 AWG ye düştüğü için gerilim yön değiştirip geri geliyor olabilir mi ?

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
öyle şey olur mu yaw?
takip...

işte sorunun kaynağını çözemiyoruz 1-2 aydır.Tedaş/Teiaş'a ne zaman sorduysak gerilimin normal olduğunu söylediler.Fikri olan var mı acaba yada daha önce karşılaşan bu tip bir problemle ?

öğle saatinde herkes yemekte, çalışma az , gelen voltaj yükseliyor, harcanan enerji de azılıyor , trafoda daha az kayıp oluyor daha fazla voltaj oluyor. Trafoyu biraz daha yükleyin :)
Tamamen kendi düşüncem yorumumdur. Hesap Kitap lazımdır net bişey söylemek için.

Bence şebekeden gelen voltaj yükseliyor. Bu noktada siz şebekeyle senkron iseniz ve şebeke sizin geriliminizden yüksek ise bu bahsettiğiniz öğle saatlerinde ges şebekeyi besleyemiyor diye düşünüyorum. Sizin geriliminiz bir tık şebekeninde üzerinde olacakki akım şebekeye aksın. Diğer türlü yerinizde sayıp durursunuz.

öğle saatinde herkes yemekte, çalışma az , gelen voltaj yükseliyor, harcanan enerji de azılıyor , trafoda daha az kayıp oluyor daha fazla voltaj oluyor. Trafoyu biraz daha yükleyin :)
Tamamen kendi düşüncem yorumumdur. Hesap Kitap lazımdır net bişey söylemek için.

Trafoya yüklenmemiz söz konusu değil zaten amaç elektrik satmak.ben yüklenip ürettiğim elektriği mi harcayayım :D

Bence şebekeden gelen voltaj yükseliyor. Bu noktada siz şebekeyle senkron iseniz ve şebeke sizin geriliminizden yüksek ise bu bahsettiğiniz öğle saatlerinde ges şebekeyi besleyemiyor diye düşünüyorum. Sizin geriliminiz bir tık şebekeninde üzerinde olacakki akım şebekeye aksın. Diğer türlü yerinizde sayıp durursunuz.

evet sorun da bu zaten.hattın son noktasında gerilim neden yükselir ? inverter her türlü şebeke voltajının üstüne çıkıyor zaten mesele inverterin çalışma aralığının dışında bir gerilim gelmesi şebekeden.

Trafoya yüklenmemiz söz konusu değil zaten amaç elektrik satmak.ben yüklenip ürettiğim elektriği mi harcayayım :D
:)
Ters anlamışım mevzuyu serkan beyin yazısından sonra farkettim. Değiştirmedim sonrada.
Serkan Bey'in dediğine katılıyorum. Voltajınızı yükseltmeniz gerekiyor

Tuncmatik firmasına sorsak regülatör takın derler:D. Kaynak nedeni şebekeden. Ancak anlamadığım bir şey var. TEİAŞ şebekeye elektrik verirken %5 salınım voltajını normal görür. Ancak bu sorunu nasıl normal görmüş anlamadım.

böyle bir sorunla ben de şu an karşı karşıyayım çözebildiniz mi acaba çözdüyseniz de nasıl çözdünüz

Forum istatistikleri

Konular
128,126
Kullanıcılar
449,842
Son üye
hpysu

Yeni konular

Geri