güneş algılama elemanı

kaankirmc

Üye
Katılım
2 Eki 2010
Mesajlar
20
Puanları
1
arkadaşlar güneş takip eden güneş paneli yapacağım bunu için güneşin tam olarak yerini tespit etmem gerekecek güneşin yerini nasıl tespit edeceğime dair yardımcı olabilirmisiniz
 
Katılım
12 Haz 2007
Mesajlar
170
Puanları
1
Yaş
40

testcimurat

Katılımcı Üye
Katılım
24 Mar 2010
Mesajlar
619
Puanları
56
Daha önce buna benzer birşey yapmıştım. Amatör bir çalışma ise sende deneye bilirsin.Panelleri hareket edebileceği bir platforma yerleştir. Kuzey-Güney yönünde çevirecek bir motor. Doğu-Batı yönünde çevirecek bir motor daha ekle. Bir kutu al. Dibine 5 adet LDR yi (+) şeklinde monte et . LDR lerin çıkışına basit bir transistörlü sürücü ekle . Kutuyu kapat. Işık geçirmeyecek şekilde aliminyum folyoyla sar. Kutunun üst tarafında tam orta yere küçük bir delik aç. Düzeneği güneş panelinin bir kenarına yerleştir. Kenarda kalan 4 adet LDR yi motorları uygun şekilde çalıştırmak için ortada kalan LDR yi ise motorları durdurmak için kullan.

Güneş panele dik geldiğinde kutunun deliğinden giren ışık tam ortadaki LDR ye düşecektir. Bu durumda motor durur. Güneşin konumu değiştikce delikten giren ışıkta diğer LDR lere doğru kayacaktır. Diğer 4 LDR den birinin üstüne geldiğinde. İlgili LDR kendisine bağlı motoru uygun şekilde çalıştırıp panalleri ğüneşe doğru çevirmeye başlayacaktır. Taki kutunun içindeki ışık ortadaki LDR ye gelinceye kadar. LDR ler arasında biraz boşluk bırakarak hassasiyeti istediğin şekilde ayarlayabilirsin.

Kolay gelsin...
 
Katılım
4 Eyl 2008
Mesajlar
163
Puanları
1
Yaş
38
güneşin değil, ışığın yoğun olduğu yönü arıyorsan ldr' ler var. Biraz elektronik bilgin varsa onlarla bu işi halledebilirsin.
 
Konu Sah

kaankirmc

Üye
Katılım
2 Eki 2010
Mesajlar
20
Puanları
1
teşekkürler güneş deyilde ışığın yoğun olduğu yönü arıyorum bunun için en az 2 ldr yi karşılaştırma yapmam gerekiyor bunu için ldr nin hassasiyetine güvenebilirmiyim bide burda paneli motor olarak hangi motoru seçiyim
 
Konu Sah

kaankirmc

Üye
Katılım
2 Eki 2010
Mesajlar
20
Puanları
1
bitirme projem bu benim burda mikrodenetleyici kullanrak yapmak istiyorum
 

musti463

Üye
Katılım
9 Şub 2008
Mesajlar
105
Puanları
1
LDR,photo transistör
 

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
122,298
Mesajlar
862,843
Kullanıcılar
438,902
Son üye
yusfuss

Yeni konular

Üst