Günde Kaç Saat Uyku Uyuyorsunuz ?

hlyahkan

Paylaşımcı üye
Günde kaç saat uyku uyuyorsunuz neden az/çok uyuyorsunuz ? Az/çok uyumanızın nedeni nedir ? :)

Bıraksalar 14 (ondört) saat uyuyorum, geçen mevzusu oldu şöyle söyledi bir arkadaş " bir filozof var biliyormusun, elmayı sapından tutup koltuğa oturuyor ve uyumayı bekliyor, uyuduğu anda elma yere düşüyor ve filozof uyanıyor, işte sadece uyuduğu zaman bukadar" söylediğine göre uyumak sadece beyini dinlendirmek için gerekli, herkes beyninin uzun müddet çalışmasına dayanamıyor bu yüzden uykuya ihtiyacımız varmış, bedenin ise uyku haricindede dinlenmesi mümkünmüş ama bence bu kadar basit değil, uykuda kaslar kendini tamamen bırakır, kalp atışı yavaşalr bedende daha hızlı dinlenir vs. vs. bunun yanında beyaz şovada çıkan bir amcamız 7-8 senedir hiç uyumuyor ve benzeri insanlarda var. Ayrıca bir belgeselde normal bir insan uyuyumama deneyi yapıyordu 14 gün uyumadı sonra nakavt ama ilginçtir uyuduktan sadece 10-12 saat sonra uyandı ve normal devam etti bu mevzu derin bende uzun süre uyuma problemi olduğundan epey araştırmıştım ama uyumaya devam ettim çok severim uyumayı ama keşke ben uyurken zaman dursa, keşke o filozof gibi kısacık uyusamda 4 saat uyumuş gibi hissetsem.

Moderatör tarafında düzenlendi:
İlginç :) ben günde 6 7 saat uyuyorum rahat uyuduğum zaman ama bana fazla uyuyomuşum gibi geliyorda bir sorayım dedim forumumuzda kimler kaç saat uyuyor diye merak ettim :)

ilkokula gitmiyorken sabahları erkenden kalktığımı hatırlıyorum.anne baba uyurken sessisce gidip siyah beyaz tv nin sessizliği yırtarcasına çatırdayan açma kapama düğmesini gürültü çıkartmadan açmaya çalışırdım çizgi film seyretmek için..yıllar geçtikçe daha çok uyur hale gelmişim.şimdilerde 7-9 saat arasında uyuyorum.fazla mı diye sorarsan evet çok fazla bence.yapacak beni daha mutlu eden bi meşgalem yoksa uyuyorum diyebilirim.
uykuyla ilgili bi kitap okudum, adı da sadece aptallar 8 saat uyur.kitapta normalde bir insana 4 ila 6 saat uykunun yettiğini ve uyku süresini bu değerlere indirmek için yapılması gerekenleri anlatıyor yazar roman tarzıyla.kitapta da vinci den edison dan örnekler veriyor.kitabı okuduktan sonra her ne kadar uykuyu sevsemde çok uyuduğumda aklıma geliyor ve ister istemez hüzün diyemem ama bi burukluk oluyor.
bir de uyumak için uyku hapı kullananlar yok mu?ben bir arkadaş tanıyorum ve imreniyorum açıkcası.

Anınız çok hoş :) çocukken yaşanan anılar çok hoşuma gidiyor. bende fazla eski değilim ama bizim küçüklüğümüzde anaya babaya saygı vardı yani korkardık birşey olsa. bende sizin gibi sabah erkenden kalkardım tvyi açarken ses kısma tuşuna abanırdım kimse duymasın diye :) şimdikiler öylemi alenen zevkle yapıyor yaramazlığını.

Bazen 48 Saat uyumadığımı biliyorum ,Bazen 5-7 saat uyuyorum
Pazar Günleri 12 saat :)

ilkokula gitmiyorken sabahları erkenden kalktığımı hatırlıyorum.anne baba uyurken sessisce gidip siyah beyaz tv nin sessizliği yırtarcasına çatırdayan açma kapama düğmesini gürültü çıkartmadan açmaya çalışırdım çizgi film seyretmek için..yıllar geçtikçe daha çok uyur hale gelmişim.şimdilerde 7-9 saat arasında uyuyorum.fazla mı diye sorarsan evet çok fazla bence.yapacak beni daha mutlu eden bi meşgalem yoksa uyuyorum diyebilirim.
uykuyla ilgili bi kitap okudum, adı da sadece aptallar 8 saat uyur.kitapta normalde bir insana 4 ila 6 saat uykunun yettiğini ve uyku süresini bu değerlere indirmek için yapılması gerekenleri anlatıyor yazar roman tarzıyla.kitapta da vinci den edison dan örnekler veriyor.kitabı okuduktan sonra her ne kadar uykuyu sevsemde çok uyuduğumda aklıma geliyor ve ister istemez hüzün diyemem ama bi burukluk oluyor.
bir de uyumak için uyku hapı kullananlar yok mu?ben bir arkadaş tanıyorum ve imreniyorum açıkcası.

"sadece aptallar 8 saat uyur" kitabını lisede bir arkadaşımız okuyordu ama okuması ona faydadan çok zarar getirmişti şöyleki birgün bu arkadaşı sıranın üzerinde kitap kitabın üzerinde arkadaşın kafası mışıl mışıl uyuyorken fotoğraflamışlardı ve fotoğraf lise yıllığındada yayınlanmıştı. Uyumak için uyku hapları olduğu gibi tersi haplarda mevcut, bir arkadaşımda uyumamak için olan bu haplardan kullanıyordu ama hapların beyninizi söküp atmak istemenize sebep olma vb. gibi yanetkileri vardır kullanan arkadaş bırakmak zorunda kalmıştı, üniversite vs. sınavlara hazırlanan kimselerin bu hapları kullanmaları artık rastlanan bir durum ama ben tavsiye etmiyorum.

Demek ki o kitabı okuyanlarda aptal durumuna düşebilir fazla kaptırmamak lazım :)

kitaptaki tablo şeklinde verilen uyku düzenleme çalışması normal insanlar gibi gündüz çalışıp geceyi evinde geçirenler içindi.bizim gibi vardiyalı çalışanların (her hafta günün değişen dilimlerinde istirahate çekilenlerin) buna uygun olmadığı da vurgulandığı için hiç denemeye kalkışmadım.arkadaşımın yiğeni okudu kitabı ve arkadaşım çok faydasını gördüğünü söylüyor, tabi pazar günleri 10-12 uyuyormuş :).zaten kitapta vurgulanan şey;insanın bir hedeften öte uykularını kaçıracak bir hayalinin olması gerektiğiydi.
liseye giderken kütüphanede bilim ve teknik dergisinde görüp 5-6 sayfada özetlenmiş hayatını okuyup, (elektrik bölümü okuduğum halde adını bile duymamıştım) tanımıştım tesla yı.hatırladığım kadarıyla da okul yıllarında neredeyse uyumadan ders çalışmaktan dolayı hocası ailesinin onu okuldan almasını istemiş.vesselam.

Forum istatistikleri

Konular
128,132
Kullanıcılar
449,847
Son üye
AhmetK06

Yeni konular

Geri