Güçlü Elektromanyetik Tabla

Papicooll

Üye
Arkadaşlar merhaba...
işim gereği elektromanyetik bir tablaya ihtiyaç duyuyorum. Piyasada bir araştırma yaptım ve uçuk rakamlarla karşılaştım... bende bunun üzerine kendim yapma kararı aldım... Elektromanyetik tablanın gövdesini ve tablasını kendim imal edebilirim fakat elektrik ve elektronik bölümde takıldım... bana bu konu hakkında yardım edermisiniz ! güçlü bir elektromanyetik alan nasıl yaratabilirim, yapmak istediğim tabla resimde paylaştığım gibi birşey olacak... destekleriniz ve kıymetli bilgileriniz için şimdiden çok teşekkür ederim...

Ekli dosyalar

• ince_ve_sik_cizgili_kuvvetli_manyetik_tabla.jpg
    ince_ve_sik_cizgili_kuvvetli_manyetik_tabla.jpg
    177.8 KB · Görüntüleme: 23
Standart bir elektromanyetik olarak düşünürsek bobini yumuşak metalin etrafından sarım yaparsan manyetik alan oluşur.
Fakat senin ihtiyacını karşılayacak olan elektromanyatik olamaz tabiikide. Bu işi senin yapman dahada maliyetli hale gelebilir. Çünkü bu tür bobin sarım olaylarında hesaplar yapılması gerekmektedir.

bence hesap olaylarına hic girmeden deneysel olarak halletmekte fayda var.cünki cogu zaman evdeki hesap carsıya uymaz.
benim tavsiyem kücük ebatlı elektrik trafolarıı al,bunlarda E ve I olmak uzere ıkı sekılde kesılmıs sılıslı sacladan yapılmıstır.I ları ıptal ederek sadece E lerı kullan ve hepsını aynı tarafa tak.bu sekılde trafonun dusuk gerılım kısmına dc gerılım uyguladıgında mıknatıs elde etmıs olursun,ac gerılım uygularsanda bu sana olur sarsak motoru.bunların sayısını artırarak ıstenılen manyetık gucun elde edılebılecegını dusunuyorum.ancak dikkat edecegin husus bobinlerin ısınma durumlarını kontrol etmen ve ona gore voltaj uygulaman.bu sekılde manyetık alan cevrımını tamamlıyamadıgı (I lar sokuldugunden) ıcın cok fazla ısınırlar.

Elektromanyetik tablalarda çok sayıda nüve kullanılarak,çoklu mıknatıs elde edilir.Bu sayede tablaya konan malzemeler birşok noktadan tablaya yapışır,malzemeler kayma yapmaz.Yapmayı düşündüğünüz tabla için de araları 10 cm. gibi olabilecek çoklu elektromıknatıs kullanmanız uygun olacaktır.Çalışma gerilimine göre omik direnç,bobin adedine bölünür,bir bobinin direnci bulunur,akıma göre tel kesidi hesaplanır,sipir belirlenir.Biraz uğraştırır amma zahmetsiz rahmet olmaz derler.Kolay gelsin.

arkaşlar benim istediğim elektromanyetik tablayı google da elektromanyetik tabla olarak aratırsanız nasıl birşey istediğimi görmüş olursunuz ... cevaplarınızı bekliyorum

Bende aranıza yeni katıldım herkese merhaba diyorum
Sn Papicooll Benimde bir elektermanyetik tablaya ihtiyacım var, yeni yapacağım iş için gerçekten fiyatlar çok yüksek bende böyle bir tablayı yapmayı düşünüyorum banada katkıda bulunursanız çok sevinirim herkese hayırlı işler

Elektromanyetik tabla hakkında merak ettiklerinize cevap verebilirim.
merhaba manyetik tablanın enerjisi kesildikten sonra üzerinde kalan mıknatıslanmayı sıfırlamak için nasıl bir devre kurabilirim, yardımcı olabilirmisiniz

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,153
Kullanıcılar
449,897
Son üye
alcaponee

Yeni konular

Geri