harezmi61

Üye

Arkadaşlar Güç Transformatörleri Ve Saha Testleri hakkında hazırlanmış eğitim dökümanı ekte sunulmuştur..

Güç Transformatörleri Saha Testleri konusunda sorularınız olursa, elimden geldiğince yanıt vermeye çalışırım..

İyi çalışmalar..

Ekli dosyalar

• SETGEM Güç Transformatörleri Üzerinde Uygulanan Saha Testleri (16-20 Eyl&#25.rar
    4.4 MB · Görüntüleme: 1,278
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
TEst esnasında C2 tap ucu acık unutuldugunda ve trafo servise alınırsa ne olur?

Hocam öncelikle şunu belirteyim, C2 tep ucu değilde buşing test tep ucu dersek daha doğru bir ifade olur. Bu uç transformatör serviste iken kapalı ve topraklı vaziyettedir. Testler esnasında test tepinin kapağı açılıp toprak irtibatı kesildikten sonra testler gerçekleştirilir. Test sonrasında ise test tepinin kapağı mutlaka kapatılmalıdır. Çünkü çoğu buşingte test tepi toprak irtibatını bu kapak üzerinden sağlar ve kondenser katmanların bölmüş olduğu indüksiyon gerilimini toprağa aktarır. (Bazı buşing dizaynlarında ise tep ucu bir vasıtası ile içeriden topraklıdır.)

Test sonrasında test tep kapağı eğer açık unutulursa ve bu buşingin test tep ucu toprak irtibatını tep kapağı üzerinden sağlayan tipten ise ki çoğu buşing bu özelliktedir. Buşing test tep ucu bölgesinde ısınmalar meydana gelebilir hatta buşing patlayabilir.

kesin patlar :) ama fazlada sıkmamak gerekir .

Ekli kaynaktan 'Güç Transformatörleri ve Saha Testleri' konusunda detaylı bilgi edinebilirsiniz..

Ekli dosyalar

• Elektrik Mühendisliği.pdf
    87.3 KB · Görüntüleme: 502
Arkdaşlar ekte transformatör sargılarında meydana gelen biçimsel bozulmaların saha testleri ile tespitine yönelik örnek bir arıza raporu verilmiştir..

Ekli dosyalar

• 8-Transformatör Sargılarında Biçimsel Bozulma Bozulma.pdf
    832.7 KB · Görüntüleme: 276
Transformatörler üzerinde uygulanan Megger ve %PF testlerinin izolasyonunda ki lokal sorunların tespiti yönünden kıyaslanması..

Ekli dosyalar

• DC ve AC İzolasyon Testlerinin Lokal Soruların Tespiti Yönünden Karşılaştırılması.pdf
    779.3 KB · Görüntüleme: 278
Merhaba ,Güç trafolarında Yağda çözünmüş gaz analizi ile ilgili dökümanlar lazım. Ayrıca bu testin tarihi hakkında da bilgi lazım. Ben bi kaynak buldum.
Musa SEZER-Trafo Bakımı ve Yalıtım Yağı
Bu kaynak çok güzel anlatıyor ama hoca sadece bunu kabul etmiyor. Kaynak Türkçe olursa daha iyi olur. Yardımcı olabilecek varsa cevaplasın lütfen.

Merhaba ,Güç trafolarında Yağda çözünmüş gaz analizi ile ilgili dökümanlar lazım. Ayrıca bu testin tarihi hakkında da bilgi lazım. Ben bi kaynak buldum.
Musa SEZER-Trafo Bakımı ve Yalıtım Yağı
Bu kaynak çok güzel anlatıyor ama hoca sadece bunu kabul etmiyor. Kaynak Türkçe olursa daha iyi olur. Yardımcı olabilecek varsa cevaplasın lütfen.

'Güç Transformatörleri Ve Saha Testleri' adlı kitapta bu konu ile ilgili bilgilere ulaşabilirsiniz.. Ayrıca, kitabın sonundaki örnek arıza raporlarında gaz analizi değerleri ve bu değerlere göre değerlendirmelerde mevcuttur.

Forum istatistikleri

Konular
128,133
Kullanıcılar
449,850
Son üye
umutbaysal9

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri