Güç trafosuyla ilgili sorun

coolone

Üye
Merhaba arkadaşlar 2 yıldır tedaşın özelleşen bir biriminde elektrik mühendisi olarak çalışıyorum. Dağıtım sistemimizdeki 50 KVA lık bir güç trafosunda panoda faz-nötr 230V civarı bir değer almamız gerekirken 205-209 V arası bir değer ölçüyorum. Trafonun bir kaç metre yakınındaki evlerde bile gerilim düşümü fazla oluyor haliyle. Trafonun kademe ayarı en yüksek değerinde. kademesini düşürdüğümde çıkış geriliminin artması gerekirken daha da düşüyor, sanırım kademe bağlantıları ters yapılmış. Trafoyu değiştirmek dışında önerisi olan arkadaşlar varsa yardımlarını bekliyorum.

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Merhaba arkadaşlar 2 yıldır tedaşın özelleşen bir biriminde elektrik mühendisi olarak çalışıyorum. Dağıtım sistemimizdeki 50 KVA lık bir güç trafosunda panoda faz-nötr 230V civarı bir değer almamız gerekirken 205-209 V arası bir değer ölçüyorum. Trafonun bir kaç metre yakınındaki evlerde bile gerilim düşümü fazla oluyor haliyle. Trafonun kademe ayarı en yüksek değerinde. kademesini düşürdüğümde çıkış geriliminin artması gerekirken daha da düşüyor, sanırım kademe bağlantıları ters yapılmış. Trafoyu değiştirmek dışında önerisi olan arkadaşlar varsa yardımlarını bekliyorum.

Trafodan çekilen akımları azaltıp daha az gerilim düşümü olmasını sağlayabilirseniz trafonuzu daha verimli kullanabilirsiniz. Akımları azaltmanın bir yöntemi Kompanzasyondur. Bence bu konuyu bir düşünün derim. Mühendis olduğunuza görede detaylar la ukalalık yapmak istemem.

Birde Trafonun en yüksek kademesi derken primer gerilimin en yüksek kademesine almışsanız gerilim düşmesi normaldir. Ters işlem uyguladığınızda tekrar Kalibrasyonu sağlam bir ölçü aleti ile tekrar ölçünüz.

Trafonuz 50 kVA olduğuna göre muhtemelen direk tipidir. Siz en yakın KÖK binasında OG'den Gerilim ölçmenizi tavsiye ederim eğer OG düşükse haliyle AG de düşük olacaktır.
Bunun dışında yapılması gereken kontroller;
1- Faz-Faz arası gerilimide ölçtünüzmü yine aynı şekilde düşükmü ?
2- Trafo Nötr buşingi ile Panodaki Nötr barası birbirine doğrudan bağlımı yoksa, her ikiside ayrı ayrımı topraklanmış (işletme topraklaması)
3- Nötr buşinginin kablo bağlantısını kontrol edin.
4- Kol akımları ve Bara akımını ölçtünüzmü....
Son olarak; İşletme Geriliminiz (OG) kaç volttur. Trafo kademeleri Primer değerleri voltajları nedir.

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
128,128
Kullanıcılar
449,846
Son üye
g-silver

Yeni konular

Geri