Güç Trafoları online izleme/ Koruma Cihazları Hakkında

tnrkltn

Üye
Katılım
1 Ara 2008
Mesajlar
38
Puanları
1
Arkadaşlar bir konuda değerli fikirlerinize ihtiyacım olacak!

Ülkemizde çok yaygın olmadığını düşünüyorum ve eğer forumda kullanan yada bilgisi olan varsa 1-Online TR monitoring System(DGA ) yada 2- Tranformer Protection System(TPS) ürünleri için ne dir fikirleriniz? Muhtelif 60-75 MVA trafolarım var ve bu ürünleri araştırmaya başladım.

1- online izleme denen TR ye vana vb ile monte edilen ve zamanla TR de olusan muhtelif gazları (hidrojen,Asetilen,Nem,Karbon diooksit/monoksit vb )izleyen bir sistem hani bizler 6/12 aylık periodlarla yağ/gaz analizi yaptırırız ya cihaz bunu saatlik yapıyor ve PC den takip ediyorsun. Siemens ve GE nin çeşitli opsiyonel cihazları mevcut

2- TP denen sisytemse bir nevi yangın sondurme sistemi TR de oluşan olası sıkışma, ark, kısa devreyi müteakip gelecek olan patlamada ms mertebesinde koruma rölesi yada zati korumalar olayı anlayamamışken TR ye nitrojen basıp arıza yı ! engellemiyor! ama patlamayı /yangını engelliyor .Bunu da bir Fıransız firması(Sergi) yapıyor (Fransızlara kılız ama ayrı mevzu !)Şimdi değerli görüşleriniz yanısıra özellikle kullanan arkadaşlarım varsa onların yorumunu rica edeceğim.( 2 sinide al tak en iyisi demeyelim fiyatlar uçuk)
 
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.

emir

Paylaşımcı üye
Katılım
3 Eki 2006
Mesajlar
707
Puanları
101
Yaş
40
mr ın internet sitesinde 1. kalem ile ilgili bilgi alabilirsin. ben kullanılmasını tavsiye ederim. bunların yanısıra online PD (kısmi deşarj) cihazlarını da tavsiye ederim ki bu cihaz daha yağ bozulmadan kısmi deşarj hareketlerine göre uyarı yapıyor ki trafo devre dışı kalmadan yani problem büyümeden müdahele edebilirsiniz
 

jamestont

Üye
Katılım
22 Kas 2009
Mesajlar
3
Puanları
1
Yaş
41
2 numarali secenekte vermis oldugunuz ürün cok daha spesifik bir koruma saglamakla birlikte 1. secenekteki ürünle trafonun hemen hemen bütün önemli fonksiyonlarini izleyebilirsiniz (Yagin icindeki nem miktari, gaz analizi, yagin sicakligi, kademe degistiricideki kontaklarin yipranmasi, trafonun geri kalan ömrü,...)

Ben iki firmanin bu siniftaki ürünlerini incelemistim.
1 - MS3000 : AREVA zamanindan beri satilan Alstomun ürünü
2 - TEC : ABB'nin ürünü

Iki ürün de hemen hemen ayni özelliklere sahip. Benim gördügüm kadariyla aralarindaki tek fark MS3000'in kismi desarj da ölcebilmesi. Daha detayli bilgiyi internet sitelerinden bulabilirsiniz
 

zapotek

Üye
Katılım
24 Ocak 2007
Mesajlar
351
Puanları
1
Yaş
43
merhaba;

36/0,4 kv 1600 kva bir trafo için bu TEC in yaklaşık fiyatı nedir?
 
Katılım
21 Mar 2011
Mesajlar
367
Puanları
1
Yaş
43
Trafo içerisindeki yağ analizi yapan cihazları daha once denemiştik (hidrocal ) . ancak istenilen verimi alamadıgımızı soyleyebilir. Cihazlar sık sık arıza yaratmakta olduğundan dolayı.
Gelelim sergi cihazına. Zaten basta fransız sirket oldugu için tepkili yaklaşmak gerek. Sergi daha once türkiyede o dedidgiiniz sistemin bir alt versiyonunu yapmıştı. Ancak yine benzer sıkıntılardan dolayı hepsi iptal edildi. Eski sistemi degistirip yenilik yaptıklarını soyluyorlar ama bence fazla bir faydası olacagınıda zannetmiyorum acıkcası. Trafo iç yapısında bir arıza meydana gelirse zaten o trafoyu tekrar servise alamıyorsunuz.
Serginin o cihazı eski güç trafolarında deve boynunun bir degisik versiyonu gibi birsey acıkcası. İç basınçtan dolayı sadece tankı korumayı hedefliyor. Pek fazla da bir faydası olacagını düsünmüyorum. Hiç faydasıda yok demiyorum tabiki.
 

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
124,861
Mesajlar
885,266
Kullanıcılar
444,209
Son üye
Osman-

Yeni konular

Üst