Güç Kondansatörleri hakkında birkaç soru

onebadboy

Üye
Arkadaşlar benim doğru olduğunu sandığım belkide yanlış olan bazı bilgilerimi sizinle paylaşmak istiyorum ki yanlışım varsa düzeltirseniz sevinirim.
Öncelikle bir güç kondansatörünü devreye aldığımızda devreden örneğin 10Kvar bir kondansatör için 14,4A akım geçtiğini görüyorum. Ben bu akımın kondansatörden şebekeye doğru aktığını biliyorum. Eğer bu bilgi doğruysa bir kaç sorum daha olacak yanlışsa yine bir kaç sorum daha olacak. Açıkçası kafam acayip şekilde karışık durumda o yüzden bu sorunun cevabına göre diğer sorularımı soracağım.

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Güç kondansatöründen bahsettiğinize göre kondansatör ac şebekeye bağlı.Dolayısı ile burada alternatif akım olduğuna göre, akım bir süre şebekeye bir süre kondansatöre akacaktır.Ölçtüğünüz değer de 14.4 A, bu akımın etkin değeridir.

Peki bu akımı çekmeye sebep olan şey ne? Saf kapasitif bir yük nasıl oluyorda akım çekiyor. Aslında kafamı karıştıran bu olayı simüle etmek istediğimde bir türlü 14,4A değerini göremedim. Kafam iyice karıştı.

Kondansatörün 1/(2 x pi x f x C) kadar bir empedansı vardır. Bu empedans AC'de sıfır veya sonsuz olmadığına göre bir akım çekmesi normaldir. Doğru akım olsaydı (f=0), empedansı sonsuz, yani açık devre gibi olurdu, akım çekmezdi.

Peki bu akımı çekmeye sebep olan şey ne? Saf kapasitif bir yük nasıl oluyorda akım çekiyor. Aslında kafamı karıştıran bu olayı simüle etmek istediğimde bir türlü 14,4A değerini göremedim. Kafam iyice karıştı.

Yazınızdan epey bir temel bilgi eksikliğiniz olduğunu anlıyorum. Öncelikle saf kapasitans,saf endüktans, saf omik terimlerinin teorik olduğunu unutmayınız pratikte hiç bir yük saf değildir RL-RC yada RLC formundadır.

Kondansatörün 1/(2 x pi x f x C) kadar bir empedansı vardır. Bu empedans AC'de sıfır veya sonsuz olmadığına göre bir akım çekmesi normaldir. Doğru akım olsaydı (f=0), empedansı sonsuz, yani açık devre gibi olurdu, akım çekmezdi.

Doğru akımda sürekli halde akım çekmez demek daha doğru olacaktır.Devreye ilk enerji verildiği anda bir süre(kondansatörün değerine göre) akım çekecektir.

Forum istatistikleri

Konular
128,134
Kullanıcılar
449,852
Son üye
ddknght

Yeni konular

Geri