Güç kaynaklarındaki Volt Amper ilişkisi?

buelent111

Üye
Selam arkadaşlar,
Diyelimki elimizde 3v 6v 9v 12v - 1A çıkışlara sahip bi ayarlı DC adaptör var diyelim buradaki 1A hangi voltta ayarlı olursa olsun hepsinden en fazla 1A alabileceğim anlamına mı geliyor yoksa diyelimki 12v ta 1A alıyorsam 3v ta dört katı yani 4A alabilirim yada 3v ta 1A alabiliyorsam 12v ta dörtte biri yani 0.25A mi alabilirim demek, hangi örnek doğru? Cevaplarsanız sevinirim, şimdiden teşekkür ederim.

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
evet sadece maksimum 1 amper alırsın özel yapım değilse

İçerisindeki akü nun gücü maximum 1amp olduğu için fazlası olmaz

Güç kaynağından bahsediyor arkadaş benmi yanlış algiladim acaba?
"Diyelimki elimizde 3v 6v 9v 12v - 1A çıkışlara sahip bi ayarlı DC adaptör var diyelim " konuyu daha dikkatli okuyalım sanırım gece iyi uyumadın yada ben 24 saattir uyumuyorum sorun ben de.

"Diyelimki elimizde 3v 6v 9v 12v - 1A çıkışlara sahip bi ayarlı DC adaptör var diyelim " konuyu daha dikkatli okuyalım sanırım gece iyi uyumadın yada ben 24 saattir uyumuyorum sorun ben de.
:) Doğru söylüyorsunuz sabah sabah başlık daki odak dikkat dağıtıyor

Selam arkadaşlar,
Diyelimki elimizde 3v 6v 9v 12v - 1A çıkışlara sahip bi ayarlı DC adaptör var diyelim buradaki 1A hangi voltta ayarlı olursa olsun hepsinden en fazla 1A alabileceğim anlamına mı geliyor yoksa diyelimki 12v ta 1A alıyorsam 3v ta dört katı yani 4A alabilirim yada 3v ta 1A alabiliyorsam 12v ta dörtte biri yani 0.25A mi alabilirim demek, hangi örnek doğru? Cevaplarsanız sevinirim, şimdiden teşekkür ederim.
Merak ettiğiniz sorunun cevabı adaptör üzerinde yazmıyorsa dediğiniz gibi 3 v için çıkış 1A ve 12 v için de 0.25 amperdir

Merhaba. Bu adaptörün VA çıkış gücüne tam bağımlı kalınarak, örneğin ayni adaptörden 9 voltta, 1 A'yı veya 4.5 voltta 2 A'yı alırsınız. Küçük AC/DC adaptörlerin çoğunun DC çıkışı 9 VA ; 9 volt * 1 A gibi etiketinden zaten bu güç sınırı açıkça da belirtilir. Adaptör sekonder sarımı adaptörün VA çıkış güç değeri olarak, örneğin 2 amper vermeye redresörden (doğrultmadan) önce çok uygunsa, ayni adaptörden 4.5 voltu sekonderdeki iç ara sargısıyla (komütatör seçme anahtarıyla) 4.5 voltta 2 A olarak çok rahat alınabilir, ancak 9 voltta sadece 1 A'yı alırsınız, 9 voltta 2 A'yı zaten alamazsınız, çünkü DC güç formülünden P=V * A'' dan ; 9= 9 * A' dan A=9/9 A=1 A çıkıyor. Yani bir adaptörün güç çıktısı ayni AC/AC dönüşümlü yüksek güçlü Şebeke trafolarının çıkış sekonderlerindeki volt * amper = güç ilişkisinde olduğu gibi, bu çarpımla çıkan güç değeri çarpanların değeri değişse bile sonuç olarak bu güç değeri devamlı sabit kalır.

Bu güç değerinin artabilmesi için daha yüksek VA güçlü 2* 4.5 volt AC/DC adaptöre gereksinimimiz olur. Ayni adaptörden belirli volt/amper değerleri dışında daha fazla amperlerin artan voltlarda volt * amper = güç (DC akımdaki) formülüne göre alınması mümkün değildir. Kolay gelsin.

Son düzenleme:
Sağolun arkadaşlar hepinize tek tek teşekkür ederim, yani vermiş olduğum örnekten şunu mu anlamalıyım:
3v ta 1A
6v ta 0.5A
9v ta 0.75A
12v ta 0.25A

Forum istatistikleri

Konular
128,133
Kullanıcılar
449,852
Son üye
ddknght

Yeni konular