Güç kaynagi icindeki boşta parca

İşyerinde bulduğum bu arızalı güç kaynağını tamire heveslendim. Enerji verdik hiç tepki yok . Vira bismillah içini söküp incelemeye başladım. Ilk dikkatimi çeken kapaktaki hiçbir kablo bağlantısı olmayan hiçbir kablo da kendisinden çıkmayan trafoya benzer parça oldu . Fikri olan var mı acaba ?

20220809_124711.jpg

20220809_124020.jpg
20220809_124015.jpg

Ekli dosyalar

• 20220809_124711.jpg
    20220809_124711.jpg
    133.1 KB · Görüntüleme: 5
Hicbir yere bağlı olmadan nasıl çalışacak bu arkadaş zaten ben onu anlamadım. Herhalde içini açsam bakırda çıkmayacak 😀
Transistörleri okuyamadım. Şu kocaman kondansatörlerin birini sökeyim. Sökmüşken de kapasitesini ölçeyim dedim . Yarı yarıya kapasite kaybı var.
20220809_131037.jpg

200 volt 680 mikrofarat yerine 200 volt 820 mikrofarat buldum . Yarın yerine takar bakarız ne oluyor . to be continued...
20220809_131400.jpg

Son düzenleme:

elektronik bilgin yoksa kurcalama ölüm tehlikesi var.
boşta değil o trafo ...

elektronik bilgin yoksa kurcalama ölüm tehlikesi var.
boşta değil o trafo ...
4 yıl teknik lise elektrik bölümü eğitimi , 4 sene üniversite elektrik mühendisliği bölümü eğitimi , 17 sene de fiili olarak elektrik mühendisliğim var . Yaklaşık 2 senedir de elektronik konusunda kendim hobi olarak uğraşıyorum . Yetmez dersen bilemiyorum tabi . Saygı duyarım .
Sanırım bu ürün çakmanın çakması güç kaynağı . Bu bağlı olmayan da bir çeşit harmonik filtre ama kesinlikle bağlantısı yapılmamış . İçinde bakır olduğundan bile şüpheliyim . Anahtardan itibaren direk takip ettim bağlantılarını . Direk bu elemana hiç uğramadan ilk önce filtre bobin ve kondansatörlerine oradan da köprü diyota gidiyor bağlantılar . Kart üstündeki sigorta sağlam. Köprü diyotta sağlam.

4 yıl teknik lise elektrik bölümü eğitimi , 4 sene üniversite elektrik mühendisliği bölümü eğitimi , 17 sene de fiili olarak elektrik mühendisliğim var . Yaklaşık 2 senedir de elektronik konusunda kendim hobi olarak uğraşıyorum . Yetmez dersen bilemiyorum tabi . Saygı duyarım .

Ustam yanlışlıkla size yazmış , üst yazıyı bana yazacaktı .

Transformatör görüntüsüne sahip ürünün her yönünden fotoğraflamanızı rica edirim .
Bu gün çok inceyim !!! ( Söz diyeti )

Çakma değince çinli ülkeden artık ürünler çıksın demiş olmasın veya ağırlık olsun .
( kafayı yedik karışık düşünceler içindeyim )

Kolay gelsin Sağlıcakla kalın .

Son düzenleme:
Ustam yanlışlıkla size yazmış , üst yazıyı bana yazacaktı .

Transformatör görüntüsüne sahip ürünün her yönünden fotoğraflamanızı rica edirim .
Bu gün çok inceyim !!! ( Söz diyeti )

Çakma değince çinli ülkeden artık ürünler çıksın demiş olmasın veya ağırlık olsun .
( kafayı yedik karışık düşünceler içindeyim )

Kolay gelsin Sağlıcakla kalın .
Yarın inşallah ustam . Altıma izole hali , elime yüksek gerilim eldiveni , gözlerime gözlük, kulaklarıma kulaklık da temin etmem lazım. Ne olur olmaz 😀 ( Kafam da baret zaten var . Kafamın bir parçası oldu artık kullana kullana ) Belki @Mr_YAMYAM 'ın bir fikri vardır konu hakkında.

çırak iken bizim lambalı radyonun elektrik kablosu elimde kalmıştı prizde takılı kablonun uçlarını çarpılmadan açıp lehimledim nasıl çarpılmadım? garip...

Forum istatistikleri

Konular
127,952
Kullanıcılar
449,599
Son üye
Gksn

Yeni konular

Geri