Güç Kaynağına Kısa Devre Koruması Ekleme Yardım

İyi çalışmalar. 0-27 v 15 a ayarlı güç kaynağım var. Kısa devre koruması yok. Sonradan çıkış kısmına ilave yaparak kısa devre koruması yapabilirmiyiz .Mümkünmü acaba. Eğer Mümkünse yardımcı olabilirmisiniz. Teşekkürler

Aşağıdaki devreyi kullanabilirsiniz.
RX Direncinin hesabı 0,6v bölü I (çekilecek akım) limitlenecek akim. Gücü de geçecek akıma göre hesaplanmali. R4 direncine led yakacak. Giriş gerilimine göre bu direncte hesaplanmali. T3 de tristor.
images (2).png

Aşağıdaki devreyi kullanabilirsiniz.
RX Direncinin hesabı 0,6v bölü I (çekilecek akım) limitlenecek akim. Gücü de geçecek akıma göre hesaplanmali. R4 direncine led yakacak. Giriş gerilimine göre bu direncte hesaplanmali. T3 de tristor.
Ekli dosyayı görüntüle 75779

Tristör yerine triyak kullandığımızda kısa devre durumu ortadan kalktığında otomatik resetlenir mi?

İlk önce teşekkür ederim.Cevap için.
R4 direnci led için kullanılacağından R4=1 K
RX ise benim devrem 15a olduğu için 0,6/15=0,04 ohm
T3 olarakta BT 151 olacak
12 v bir role. Çıkış (+) sını role kontağından geçireceğiz.
Doğrumu acaba

Tristör yerine triyak kullandığımızda kısa devre durumu ortadan kalktığında otomatik resetlenir mi?

Triyak kullandığınızda kısa devre anında gate ucundan tetiklenerek iletime geçecektir. Ancak A1 veya A2 hattından gelen besleme gerilimi ac olmadığı için triyak bit tristor gibi davranacaktir. Besleme sinyali ac olsa idi sinüs sinyali sıfır olduğunda yalıtıma geçip roleyi biraktirabilirdi. Yani otomatik resetlemeyecektir.

İlk önce teşekkür ederim.Cevap için.
R4 direnci led için kullanılacağından R4=1 K
RX ise benim devrem 15a olduğu için 0,6/15=0,04 ohm
T3 olarakta BT 151 olacak
12 v bir role. Çıkış (+) sını role kontağından geçireceğiz.
Doğrumu acaba

Bt151 tristor olarak kullanılabilir. Ancak bu tristor 7.5 amper aktarabilir bir parça. Bence roleyi sürmek için büyük kalır.bize 300 - 500 ma lik bir tristor yeterli gelir. Mesela bt149 gibi. Rx dire c hesabınız doğru. Led icin seri direnc R4 500 ohm ile 1 k arasi yeter. Tavsiyem standart kırmızı led icjn 560 ohm iyidir.

Tekrar Teşekkürler. BT149 u temin eder etmez yapacağım

Bt151 elinizde mevcutsa onunla da yapabilirsiniz.

İlk basta sont Direncinin omajini yüksek tutun ve yaptığınız devrenin kac amperde kestiğini sunni olarak test edin.

Bu devre de en hassas konu sont direncidir. Tristoru o iletime sokacagi için ve milivoltlar ile çalıştığı için ilk testlerde temkinli olmali.

elimdeki triyakmış. BT139.
mcr100-6 buldum. 800 ma diyor. sanırım bu olur. Ne dersiniz

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
128,163
Kullanıcılar
449,922
Son üye
11akif

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler