Güç kaynağına alıcı bağladığımda led yakma

S. A. Herkese iyi günler arkadaşlar.
Bugün aklıma takıldı. Ben psu'dan laboratuvar tipi güç kaynağı yapmak istiyorum. Bir arkadaşım aslında hangi çıkışı kullanıyorsan o girişin üstünde bir led yansa çok güzel olur dedi.
Bunu nasıl yapabiliriz?
Mesela ben 12v çıkışına alıcı bağladığımda led yansın.

çıkış aldığın her köprüye 220 ohm dirençle ledi bağla sıkıntı çıkarmaz

3 volt -5 volt - 12 volt çıkış yapacağın soketlere ledleri del ya hepsini artı uca yada eksi uca direnci lehimle 12 volttan çıkış aldığında 12 voltun ledi yanar

@paskomya hocam müsait olduğunuzda çizim eklerseniz daha iyi anlaşılır sanırım..

3 volt -5 volt - 12 volt çıkış yapacağın soketlere ledleri del ya hepsini artı uca yada eksi uca direnci lehimle 12 volttan çıkış aldığında 12 voltun ledi yanar
Biz her voltaj cikisina direncle ledi seri baglarsak yuk cekdigi esnada sorun olmaz mi? Yuksek akimda nasil olcak?
Bir şema paylasirmisiniz merak ettim dogrusu...

Son düzenleme:
arkadaş bilgisayar psu ile çok voltaj çıkışlı bir güç kaynağı yapacak, internette bir sürü video var 3,3 volt çıkışı ayrı 5 volt çıkışı ayrı 12 volt ayrı çıkışların eksi ucu sabit artılar değişken on-off anahtarı artı uçtan alırsan ledler yanar ve bu konuda benden daha da ustalar var

arkadaş bilgisayar psu ile çok voltaj çıkışlı bir güç kaynağı yapacak, internette bir sürü video var 3,3 volt çıkışı ayrı 5 volt çıkışı ayrı 12 volt ayrı çıkışların eksi ucu sabit artılar değişken on-off anahtarı artı uçtan alırsan ledler yanar ve bu konuda benden daha da ustalar var
paskomya ustam. Dediğin şekilde olabilir. Ama ben direk alıcıya bağladığımda ledin yanmasını istiyorum. Düğme olmadan.

ya anahtarlamadan yada soket girişinde devre tamamlaman lazım

soruyu soran belli ki acemiden daha acemi. dolayısıyla bu işi kendi başına yapamaz. anlayan birine yaptırsın daha iyi. çünkü lede seri bağlanacak dirençler 12v için farklı, 5v için farklı, 3,3 v için farklı değerde olmalı. bunu da acemi yapamaz.

Forum istatistikleri

Konular
127,871
Kullanıcılar
449,461
Son üye
evenzhou

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri