güç kaynağını kapatırken kesmeye giriyor.

tekosis

Üye
Selamün aleyküm, herkese kolay gelsin. Benim şöyle bir sorum olacaktı.

PIC ile bir devre yaptım RB0/INT kesmesi ile butondan gelen verileri alıyor gerekli işlemleri yapıyor, eeproma kaydediyor vs vs. normal çalışma sırasında cihaz doğru çalışıyor ama benim problemim şu;

Güç kaynağını kapatırken oluşan dalgalanmalardan dolayı cihaz kesme algılıyor, program bu noktada hata yapıyor tabi problemler bundan sonra geliyor.

Bu cihaz bir araçta 12V akü ile çalışacak. Aracın her çalışması sırasında, ateşlemede, açma kapamada bu dalgalanmalar olacak gibi. Kartı tasarladım 7805 ile regüle yaptım, 7805 ten önce bobin koydum, 100Uf, 100nF kondansatör kullandım, 7805 ten sonra yine 100Uf, 100nF kondansatör kullandım, PIC in altından direk vdd ile vss arasına 100nf lehimledim ama ne yazıkki çözüm yok.

Montajı yaptım ve LM2575 kullanmak için çok geç :( Bu imkansızlıklar arasında dalgalanmalardan oluşan kesmeleri engellemek için bir umut tavsiyelerinizi bekliyorum.

Şimdiden teşekkür ederim...

Rb0 kesmesi gelince kesme rutininde belli bir süre bekleyip sonra tekrar girişin durumuna bakın, hala aynıysa rutini işletin, değilse yani kesme parazit kaynaklıysa programda kesme rutinindeki komutları çalıştırmadan kalınan yere geri dönün.

Doğru diyorsunuz, ben düşen kenarda kesme aldırıyordum. Şimdi yükselen kenarda kesme aldırıp 100msn civarında bekledikten sonra kontrol ettireceğim bakalım ne olacak. Buton basma sayısında biraz sınırlama getirebilir ama olsun. İlginize teşekkür ederim.

Rb0 kesmesi gelince kesme rutininde belli bir süre bekleyip sonra tekrar girişin durumuna bakın, hala aynıysa rutini işletin, değilse yani kesme parazit kaynaklıysa programda kesme rutinindeki komutları çalıştırmadan kalınan yere geri dönün.

Dediğiniz gibi yaptım. Program kesmeye girdikten sonra 100msn beklettim sonra buton durumunu kontrol ettim hâlâ basılı ise kesmeyi gerektiğince işleme aldırdım ve problem halloldu. Aynı sıkıntıyı yaşayacak arkadaşlara çözüm olur umarım bu durum. Tekrardan teşekkür ederim...

devrede röle kullanıyorsun buyuk ıhtımalle röle kontak uçlarına 10nf kondansator koy kontaktan geçen voltajın uzerınde olmalı kondansator voltaji

devrede röle kullanıyorsun buyuk ıhtımalle röle kontak uçlarına 10nf kondansator koy kontaktan geçen voltajın uzerınde olmalı kondansator voltaji

Sayın tekin126 dediğiniz kondansatörler de var devrede, diyotta bağlı. Problem röleden kaynaklanmıyordu. Devrenin normal çalışmasında röle ile ilgili problem yok, kararlı çalışıyor. Sorun güç kaynağındaki dalgalanmalardı ama yazdığım şekilde halloldu. Yinede ilginiz için çok teşekkür ederim.

Forum istatistikleri

Konular
127,956
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri