Güç Kaynağı

Selam arkadaşlar,
Başka konu açmamak için buraya yazıyorum, şimdi diyelimki bi güç kaynağı yapmak için DC 12V 10A lik bi transformatör kullandık diyelim:

- Volt ayarını 24V ayarladığımızda 5A (max)
- Volt ayarını 6V ayarladığımızda 20A (max)
- Voltu kaça ayarlarsak ayarlayalım Amper değişmez hep 10A demi kalır?

Cevaplar için teşekkür ederim.

Volt ve amperi değişebilirsin ama trafonun gücünü değiştiremzsin. Yani trafo 120 w lık bir trafo ise ondan 150 w almaya çalışırsan bobinleri yanar.
Diğer durum ise trafonun içersinde sarılı olan tellerin belli bir akım taşıma kapasitesi vardır onun da üzerine çıkarsan trafoyu yakarsın.
Bir diğer durum ise trafoya bağlayacağın alıcıya göre akım volt değerleri değişebilir.
Soru çok açık değil biraz daha detay verirsen iyi olur

@veysel28
Volt ve amperi ayarlayabileceğimi biliyorum bu konuda sıkıntı yok fakat benim asıl bilmek istediğim konu diyelimki kullandığımız transformatör DC 12V 10A olsun, şimdi ben bunu 24V a ayarlarsam alabileceğim Max. Amper yarıya mı iner yani 5A yada 6V a ayarlarsam alabileceğim Max. Amper 20A mi olur?

@veysel28
Volt ve amperi ayarlayabileceğimi biliyorum bu konuda sıkıntı yok fakat benim asıl bilmek istediğim konu diyelimki kullandığımız transformatör DC 12V 10A olsun, şimdi ben bunu 24V a ayarlarsam alabileceğim Max. Amper yarıya mı iner yani 5A yada 6V a ayarlarsam alabileceğim Max. Amper 20A mi olur?
Trafo çıkışları ayarlı mı sabit mi trafo hakkında bilgi verebilir misin.?
12 V sabit çıkışlı trafoyu 24v a mı çıkarmak istiyorsun mesele nedir onu anlayalım :)

12 volt çıkışlı trafodan 24 volt almak istersen araya fazladan ekipman koyman gerekecek. Kullanacağın cihaza göre eğer ac 24 volta çıkaracaksan trafaya bir tane daha trafo ekleyeceksin ekleyeceğin trafo yüzünden kayıpların oluşacak 12v 10a trafo 120w yapar ve bu trafo 10 a verecek şekilde tasarlanmıştır. Sargıları daha fazla akım kaldırmaz.
Daha düşük gerilim kullanayım akımı arttırayım dersen yine 10 amperin üzerine çıkamazsaın.
Kullanacağın volt ve akımı 120w ı ve 10 amperi geçmeyecek geçmeyecek şekilde ayarlamalısın.

@veysel28
Kardeş cevapların için teşekkür ederim, sen konuyu anlamadın, anlayan arkadaşlar cevaplayacaklardır. Zaman ayırdığın için tekrar teşekkür ederim.

12 volt trafodan 0-24 volt elde etmek istersen buck boost konvertör kullanmalısın. Eğer buckboost konvertör kullanırsan güç kaybı yaşanmaz (kayıplar hariç) . liner regulatör kullanırsan zaten daha yüksek voltaj elde edemezsin. lineer regulatörle 6v elde ettiğinde akım yine 10 amper olur artmaz. fakat buck boost ile 6v da 20 amper elde edersin.

Son düzenleme:
@veysel28

Aynen öyle olur.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
127,966
Kullanıcılar
449,611
Son üye
ramazansanli@

Yeni konular

Geri