Güç kaynağı

sağra

Üye
Sa arkadaşlar.

pc kasasındaki güç kaynağını söktüm. tüm kablolar ortalama 2 volt elektrik çekiyor ben bunların başlıklarını birleştirerek tek seferde daha fazla güç aktarabilirmiyim. amacım bu şekilde 2 4 6 8 10 arlı şekilde birleştirme yaparak birinden 4 birinden 8 vs vs güç alarak farklı işlerde kullanabileceğim bi güç kaynağı oluşturmak.

2 voltu nasıl buldun bilmiyorum. ama benim bildiğim ve ölçtüğümde 3-5 ve 12 volt vardı, bunları eksi sabit artıları birleştirerek değişik voltajlar alabilirsin, amper gücünü bilemem yani neyi besler neyi beslemez. artı çıkışlarla eksi çıkışları karıştırma sakın. yeşil siyah on-of turuncu 3 volt, kırmızılar 5 volt, sarılarda 12 volttur, siyahların hepsi eksi uçtur. bu hesaba göre turuncu+kırmızı+sarı= 20 volt yapar ve unutma voltaj arttıkça amper düşer

Mrb voltu değerini voltmetre ile buldum bende kablosuna göre volt değişir diye biliyordum ama siyahları eksi diğer renkleri artı olarak tek tek ölçtüm hepsi aynı değeri verdi çin malı bi şey acaba ondan olabilirmi açıklamalar kısmında dediğiniz gibi 3 5 12 yazıyor benmi yanlış ölçüyorum. her başlık için ayrı ayrı ölçtüm tüm soket olarak değerlendirmedim bu arada

Guc kaynagini calistirdiniz mi?

Calistirdiysaniz nasil bir tarif edin.

Hayır çalıştırmadım dün parçayı hazırlamıştım. Uçları birleştirmedim daha. Artı uçları ayrı eksi uçları ayrı olarak birleştirirsem istediğim voltajı elde edebilirmiyim. Yoksa bunlar kısa devre falan yaparmı diye merak ettim.

arkadaşım ben parçaladığım kullandığımın üzerinde tarif ettim, seninkinde kablo renkleri farklı ise bilemem. ben yan keskiyi elime aldım, sarıları kestim 1 tane bıraktım 12 volt için, diğer voltajlar içinde aynı şeyi yaptım. sokete fişini tak 220 ac, on-of varsa aç, yeşil ve siyahı birleştir psu çalışır, voltajı ondan sonra ölçebilirsin, fişi takılıyken 2 volt alman bence normal çünkü psu çalışmıyor. tetiklersen çalışır voltaj üretir

arkadaşım ben parçaladığım kullandığımın üzerinde tarif ettim, seninkinde kablo renkleri farklı ise bilemem. ben yan keskiyi elime aldım, sarıları kestim 1 tane bıraktım 12 volt için, diğer voltajlar içinde aynı şeyi yaptım. sokete fişini tak 220 ac, on-of varsa aç, yeşil ve siyahı birleştir psu çalışır, voltajı ondan sonra ölçebilirsin, fişi takılıyken 2 volt alman bence normal çünkü psu çalışmıyor. tetiklersen çalışır voltaj üretir
peki iki sarı birleştirisem 24 verirmi

hayır, çünkü 12 volt çıkışı 1 tane sadece çoklu dağıtılmış yani 12 volt ihtiyacı olan yerlere kaç taneyse o kadar kablo çıkışı vermişler

hayır, çünkü 12 volt çıkışı 1 tane sadece çoklu dağıtılmış yani 12 volt ihtiyacı olan yerlere kaç taneyse o kadar kablo çıkışı vermişler
[/QUOTE
Yani bu kaynaktan dışarıya aynı anda sadece 1 tane 12V bir tane 5 Volt 1 tane 3 volt güç çıkışımı oluyor. Böyleyse gerektiğinde bunları birleştirerek 20 Volt elde edilirmi gerçi bu kadarı işime yaramaz. Daha çok küçük ev aletleri veya araç cam motoru, silecek motoru tarzı modülleri hareket ettirmekte kullanacaktım.

Hayır çalıştırmadım dün parçayı hazırlamıştım. Uçları birleştirmedim daha. Artı uçları ayrı eksi uçları ayrı olarak birleştirirsem istediğim voltajı elde edebilirmiyim. Yoksa bunlar kısa devre falan yaparmı diye merak ettim.

Calistirmadan bu belirttiginiz voltajlari nasil olctunuz? Bence bir bilenden destek alin.

Forum istatistikleri

Konular
127,954
Kullanıcılar
449,604
Son üye
baba pero

Yeni konular

Geri