Güç kaynağı yapımı yardım

Umarım sisteminiz sağlıklı çalışıyordur?
SMPS i15 volta modifiye etmeyi düşünmüyorsunuz sanırım?

Umarım sisteminiz sağlıklı çalışıyordur?
SMPS i15 volta modifiye etmeyi düşünmüyorsunuz sanırım?
Valla smps çıkışını arttırdım nedir hatırlamıyorum, zira modül çıkışını 12 dolayında sınırladım. Sizden anahtar konusunda ölçüm gözlem bekliyoum zamanınız varsa, müsaitseniz.

Anahtar off konumunda iken eksi input girişine orta ucu bağlıyor.
Bu uçta switch tarafındaki mikroçipin üst ucunda kartın bir yerinde kayboluyor.
Malumunuz kart çift taraflı baskı ve iç kısmı görmem pek mümkün değil.
Sanırım mikroçip buradan bir tetik sinyali alıyor ve buna göre kendini kapatıp açıyor.

Yani regülatörün bir nevi dijital açma kapama düğmesi.

Aslında buradan da bir uç alacaksın ve proje kutusuna on/off düğmesi olarak düşünülebilir.
Durum bu.

Son düzenleme:
MErhaba, aynısını ben de almış ve pot değişikliğ sonrası enerjiliyken pot pinlerinin birbirine temas etmesi sonucu modülü yakmıştım. Devrenin kalbi entegreyi değiştirerek düzeltim çalışır hale getirdim.
Merhaba, bende de aynısı olmuş olabilir, entegre metal soğutuculara bağlı parça mı oluyor, sağlamlık kontrolünü nasıl yapabilirim

Herkese merhaba

Amper ve voltaj ayarı yapabilen bir güç kaynağı yapmak istedim. Yapım aşamasında bazı problemler yaşadım.

Problem 1) Almış olduğum regülatördeki potansiyometreleri 100k Ohm çok turlu potansiyometreler ile değiştirdim. Bağlantı sıralamasına dikkat etmeme rağmen nedenini bilmediğim bir uyumsuzluk yaşandı. Test ettiğimde çok turlu potansiyemetreyi çevirmeye başladığımda başlangıç voltajı 1.3v olarak ölçtüm, ardından 9v a kadar çıkıp tekrar 1.3v a düştüğünü gözlemledim. 100k Ohm potansiyemetre almamı yine bu forumdan birisi söylemişti. Normalde 1.2v - 36v arası değer alması gerekliydi. Takmış olduğum ve söktüğüm poransiyemetreler fotoğraflarda mevcut. Potansiyemetre seçiminde veya bağlantıda bir hata olabilir mi?

Problem 2) Projede 30v civarında bir trafo kullandım, doğrultucu filtre çıkışı yaptığım ölçümlerde genelde 39v civarında oluyordu. Kullandığım regülatör giriş voltajı 6v-40v aralığında olduğundan rahatlıkla kullanabileceğimi düşünmüştüm. Galiba voltaj dalgalanması olmuş ve doğrultucu çıkış voltajı 41v un biraz üzerine çıkmış. Yüksek voltaj tahminimce regülatöre zarar vermiş. Görünürde bir problem, yanıl bir parça felan yok ama çalışmıyor. Problem ne olabilir, bozuldu ise nasıl tamir edebilirim?

Problem 3) Mevcut trafo ile bu projeyi yürütemeyeceğimi anladım. Trafoyu modifiye etmeyi, içini açarak sekonder sarım sayısını düşürmeyi düşünüyorum. Fakat kaç sarım düşürmem gerektiği hakkında bir fikrim yok. Bu konuda bilgisi olanlar ne söyleyebilir?

Elektronik ile amatör olarak ilgileniyorum, biraz uzun oldu kusura bakmayın. Kutusu dahil bayağı emek verdiğim bir projeydi bu ve tamamlamak istiyorum.
Cevaplarınız için şimdiden teşekkür eder, iyi günler dilerim

İyi Çalışmalar,

Yapacağınız güç kaynağının tam olarak özellikleri ne olacak ? Bende evde kullanmak için bilgisayar psu dan bir tane dönüştürüyorum.

Özellikleri ;

+3.3 vdc
+5 vdc
+12 vdc
+1.25 - 30 vdc gerilim ve akım ayarlı çıkış

5A-LED-dijital-voltmetre-ampermetre-ekran-DC-DC-ad-m-a-a-arj-devre-kart-mod.jpg_q50.jpgdijital-mini-voltmetre-ampermetre-display-550x550.jpg

Fikir vermesi açısından şu videou izleyebilirsiniz

Son düzenleme:
MErhaba, aynısını ben de almış ve pot değişikliğ sonrası enerjiliyken pot pinlerinin birbirine temas etmesi sonucu modülü yakmıştım. Devrenin kalbi entegreyi değiştirerek düzeltim çalışır hale getirdim.
Merhaba, aynı sorun bende de yaşanmış olabilir. Entegre dediğiniz parça büyük metal soğutuculara bağlı parça oluyor değil mi? Sağlamlık kontrolünü nasıl yapabilirim
İyi Çalışmalar,

Yapacağınız güç kaynağının tam olarak özellikleri ne olacak ? Bende evde kullanmak için bilgisayar psu dan bir tane dönüştürüyorum.

Özellikleri ;

+3.3 vdc
+5 vdc
+12 vdc
+1.25 - 30 vdc gerilim ve akım ayarlı çıkış

Ekli dosyayı görüntüle 65031Ekli dosyayı görüntüle 65032

Fikir vermesi açısından şu videou izleyebilirsiniz
Merhabalar, elimde 30v luk trafo vardı, doğrultucu filtre çıkışı 40v un üzerinde olduğu için trafoyu modifiye yaptım, 24v a düşürdüm, doğrultucu çıkışı 32v civarında güç elde ettim. Bu gücü amper ve vol olarak kontrol edebileceğim bir regülatör bağlayacağım. 1.3v-30v arasında değer alacağını düşünüyorum. Hassas ayar yapabileceğim iki adet çok turlu potansiyemetre ve değerleri okuyabileceğim bir adet voltaj amper göstergesi kullanacağım. Kasasını ahşaptan yaptım, biraz uğraştırdı ama güzel oldu. Size de kolay gelsin

Son düzenleme:
@Muhammet_37 merhabalar,

Öncelikle ilk yapmanız gereken aklınız karışmasın. Aldığınız potaniyometreleri sağlamlık kontrolü yapın. Sonrasında diğer parçalara ve devre kartına yönelin derim.

Yakınınızda ise potansiyometreleri ölçü aleti ile omaj konumunda kontrol edebilir misiniz?

Özellikle 1- 3 bacaklarını sonra 1-2 ve 2-3 sırası ile.

Potansiyometrelerin 1. ve 2. veya 2. ve 3. bacaklari direnç kademesinde iken çevirince 0-100k arasında değişiyorsa çalışıyordur. Trimpotlari baglayinca da çalışmayabilir bu durumda.

Mosfetlerin de çalışma voltaji yüksek görünüyor ama bir de ustalar bir daha baksin bakalim. Biraz bekleyelim yazarlar elbet. Ben o kadar profosyonel değilim. Araştıracağım bunu.
[/QUOTE
@Muhammet_37 merhabalar,

Öncelikle ilk yapmanız gereken aklınız karışmasın. Aldığınız potaniyometreleri sağlamlık kontrolü yapın. Sonrasında diğer parçalara ve devre kartına yönelin derim.

Yakınınızda ise potansiyometreleri ölçü aleti ile omaj konumunda kontrol edebilir misiniz?

Özellikle 1- 3 bacaklarını sonra 1-2 ve 2-3 sırası ile.
Potansiyemetrelerden birinin 3. bacağı değer göstermiyor, diğer potansiyemetre de yanlış değer gösteriyor, ama regülatörde de sorun var gibi, potansiyemetreler takılı olmasa bile en azımdan kırmızı ledi yanması gerekmiyor muydu

Regülatörü potansiyometresiz çalıştırmayı denemedim.

Potansiyometre en fazla 100 kiloohm omaj göstermesi lazım. Değer göstermiyorsa o pot kırık olabilir. Mantıken kırmızı ledin yanması lazım. Geçici olarak kabloların ucuna söktüğünüz küçük trimpotları bağlayabilirsiniz. Bu şekilde test edebilirsiniz.

Ayrıca öneri olarak şunu söyleyeyim bu devreden bende de vardı. gerilim trimpotunun iki bacağının arasında kondansatör var smd şekilde. Bu kondansatörü sökmüştüm. Takmayı unutmuşum o regülatör düzgün çalışmadı. Sonradan ekledim düzeldi. Sizde bu kondansatörü unutmayın.

Ama öncelikli testiniz bu kabloların ucuna sağlam trimpotları takıp denemek olsun.

Regülatörü potansiyometresiz çalıştırmayı denemedim.

Potansiyometre en fazla 100 kiloohm omaj göstermesi lazım. Değer göstermiyorsa o pot kırık olabilir. Mantıken kırmızı ledin yanması lazım. Geçici olarak kabloların ucuna söktüğünüz küçük trimpotları bağlayabilirsiniz. Bu şekilde test edebilirsiniz.

Ayrıca öneri olarak şunu söyleyeyim bu devreden bende de vardı. gerilim trimpotunun iki bacağının arasında kondansatör var smd şekilde. Bu kondansatörü sökmüştüm. Takmayı unutmuşum o regülatör düzgün çalışmadı. Sonradan ekledim düzeldi. Sizde bu kondansatörü unutmayın.

Ama öncelikli testiniz bu kabloların ucuna sağlam trimpotları takıp denemek olsun.
Söktüğüm trimpotları takarak test ettim, sonuç olumsuz, trimpotlar dışında devreden başka bir parça sökmedim, kondansatörleri kontrol ettim, giriş kısmına 50v iki adet 470uf lik kondansatör koymuşlar, kontrol ettiğimde 997uf değerini aldım, çıkış kısmına üç adet 35v 270uf kondansatör koymuşlar (max. 36v çıkışı olan bir devre için bu kapasite az değil mi) kontrol ettiğimde 70mf değerini aldım, bu değerler normal mi emin değilim birisi entegrenin yanmış olabileceğini söylemişti, entegre büyük metal soğutuculara bağlı parça mi oluyor, onun sağlamlık kontrolünü nasıl yapabilirim? Arıza nedeni başka ne olabilir?

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
128,129
Kullanıcılar
449,846
Son üye
g-silver

Yeni konular

Geri