Güç kaynağı PCB çizimi Hk.

Aslında bahsettiğiniz sistem için bir mppt şarj cihazı ile akü şarj edip aküden kullansanız olmazmi 4 adet araba aküsü ve 48volt mppt yeterli olur çıkma araba aküleri bulup ucuza temin edilebilir yada aküleri şarj etmek için bir devre yapılsa daha kolay olur

Aslında bahsettiğiniz sistem için bir mppt şarj cihazı ile akü şarj edip aküden kullansanız olmazmi 4 adet araba aküsü ve 48volt mppt yeterli olur çıkma araba aküleri bulup ucuza temin edilebilir yada aküleri şarj etmek için bir devre yapılsa daha kolay olur

Bu da mantıklı bir çözümdür mesela.

Tabii anlatayım, merakınız giderilsin.
Bu sistem tamamen mühendislik olayı, hesap kitap işi
sistem kurulur, işlem yapılır da...
Diyotla/kondansatörle çözümlenecek gibi değil.

Jeneratörden AC çıkacak, (220v AC kabul edelim 15 A. çıkacak)
Smps ile yapılır da...
Burada kullanılacak smps de, bizim bildiklerimizden 3-5-10 A lik olmayacak.
Motor çalıştırılacaksa; smps 80A devamlı aynı akımı verebilecek mi?
Motor çalışacaksa; ilk kalkışta 80A yeterli gelecek mi? (smps 80/100A gerekli mi)
Motor çalıştırılacaksa ilk kalkışta Soft start devresi/cihazı gerekli mi?
Bu devre olmazsa smps ve jeneratörün hali nice olur?

Her smps devresi burada kullanılamaz.

Örnek cihaz.
Cihazda soft starting özelliği bulunmaktadır.
AC 85V - 290V arası çalışma özelliği vardır.
https://setec-power.en.made-in-chin...8V-100A-Rectifier-Switching-Power-Supply.html

Tüm bu bilgileri topladığımızda;
Umarım bilgilenmişsiniz dir.
S.A. İyi çalışmalar Elimde(DC -48-54 volt 105 Amp/h) Çıkışlı MANWEL Güş kaynağım var .Bu çıkış voltajını ortalama 60 -105 volt a mosfet ler aracılığı ile yükseltebilecek bir elektronik devreye ihtiyacım var ( giriş Amper gücü 105 ) Çıkış amperi sabit olacak 105 Amp/h ) Bana yardımcı olabilirmisiniz.
S.A. İyi çalışmalar Elimde(DC -48-54 volt 105 Amp/h) Çıkışlı MANWEL Güş kaynağım var .Bu çıkış voltajını ortalama 60 -105 volt a mosfet ler aracılığı ile yükseltebilecek bir elektronik devreye ihtiyacım var ( giriş Amper gücü 105 ) Çıkış amperi sabit olacak 105 Amp/h ) Bana yardımcı olabilirmisiniz.

Siz Antalyadasiniz değil mi?

güzel insan, ben her ne kadar anlamasam da güç kaybı her zaman vardır. sizin o okuduğunuz 105 ampere kadar güç verebilirim demektir. 105 amper basarım/ veririm değildir. ve voltaj yükseldikçe amper düşer. bakınız sıfır kayıpla bir benzetme yapayım. 12 volt 100 amper güce sahip bir güç kaynağımız olsun. öyle veya böyle voltajı 24 volt yaptık amper değerimiz 50 amper olur. 48 volt yaparsak ta 12,5 ampere düşer. bileşenlerin güç kaybını sıfır olarak aldım ki bu da imkansızdır. siz boots up istiyorsunuz. voltaj kısmı olur amper kısmı olmaz. step down yaparsanız ki buradaki tepe çıkışınız 120 volt olmalı ki işe yarasın. ve bu devrelerde mutlaka amper ayarı yapılabilmeli .eğer hatam varsa zaten ustalarım beni düzeltirler. yani öteki pencereden bakmanız gerekiyor.

1. Güç kaynağını iki şekilde yapabirirsiniz, söylediğiniz akım ve gerilim için bir taransformatör kullanırsınız, istediğiniz güç 3.78 kW, kayıpları eklersek 4.16kW boyutlarında bir transformatör gerekir.

2. SMPS ile yapabilirsiniz. Bu akım ve gerilimi verecek ölçüde SMPS bulunabilir.

3. BLDC motor kullanacaksanız, bu motorların Start-Up akımını karşılayacak sistem zaten sürücünün içinde teknik olarak bulunur. Buna "Start-Up Current Adaptive Control" denir.
Ancak bir fikir vermek gerekirse BLDC motorlarda Start-Up akımı motorun normalde çektiği akımın 3 katı civarındadır.
AC motorlarda bu akım 8 kata kadar çıkabilmektedir.
Ayrıca bütün bu değerler üretici tarafından açıklanır, yani her motorunki aynı olmaz..

Ayrıca BLDC motoprun kalkış akımı süresi 200 mili saniyedir, bu birçok motor kontrol devresi tarafından karşılanır.
Zaten SMPS inizinde limitlerde olmaması gerekir yani, 70 amper verebilen SMPS bu şartlar gözetilerek 20 Amper çeken motorda kullanılabilir.

Yalnız doğaldır ki bu akımlarda SMPS yapmak ve veya BLDC Motor Sürücü yapmak tam bir bilgi ve profesyonellik gerektirir.

Forum istatistikleri

Konular
128,158
Kullanıcılar
449,903
Son üye
furoz6868

Yeni konular

Geri