Güç Kaynağı Fanını Isı Kontrollüye Çevirme

karadvt

Katılımcı Üye
Merhaba arkadaslar ve ustalar.

Elimde 12 volt 32 amper bir güç kaynağı var ama fani sürekli çalışıyor ve rahatsız ediyor.

Bu güç kaynağını hobi amaçlı uğraştığım elektronik işlerimde kullanıyorum. Yani sürekli de çalışmıyor.

Benim düşüncem içerisinde bulunan 2 adet alüminyum bloga ntc yerleştirerek fani 50 - 60 derecede çalışmaya başlayacak şekilde ayarlamak. Tabi olursa baska yintemlere de açığım.

Bu konudaki fikirlerinizi alabilir miyim?

(Ekleme yapıyorum. Fan 12 volt 1.5 amper)

Teşekkürler.

Son düzenleme:
bir dc fana seri , to126 kılıf transistör bağla ve bu transistörün base girişine dirençle akımı sınırlayarak daha küçük yapıda bir transistör bağlıyarak bu küçük transistörü ntc direnclerle sürebilirsin . Ntclere seri bir potansiyetre koyarsan çalışma sıcaklığı değişir . kolay gelsin
Ekran Alıntısı.PNG

Son düzenleme:
bir dc fana seri , to126 kılıf transistör bağla ve bu transistörün base girişine dirençle akımı sınırlayarak daha küçük yapıda bir transistör bağlıyarak bu küçük transistörü ntc direnclerle sürebilirsin . Ntclere seri bir potansiyetre koyarsan çalışma sıcaklığı değişir . kolay gelsin
Ekli dosyayı görüntüle 51018

Sagolun hocam bir deneyeyim.
2 adet 2n3904 ve bir adet de trimpot ekleyerek 10k ntc ile devreyi breadboardda çalıştırdım. NTC yi ısıttıkça fan hızlandı ama;

- Tam ısınmada bile fana ulaşan en fazla 10 volt,
- 300 ohm luk direnç ile 2n3904 lerden fana bağlı olan ısınıyor.

2n3904 çok aşırı ısınmıyor ama direnç baya ısınıyor. Diğer taraftan benim deneme yaptığım fan 12 volt 0.15 amper. Aslında ben bu sistemi 12 volt 1.5 amper bir fana uygulamak istiyorum.

Son düzenleme:
görseldeki gibi bir transistör kullanmanı söylemiştim o işini görür .2n3904 max 200mA verir yetersiz kalır . Ayrıca bu sistemde fan her zaman max güç de çalışmaz ,sıcaklığın artması ile fan hızlanacağı için güç kaynağı daima soğuk kalır ;çoğu zaman fan düşük devirde sessiz bir şekilde çalışır , bir süre sonra fan sessini bile unutursun . Devreyi bu tip bir transistörle kur direnç yine ısınıyorsa direnç değerini yükseltebilirsin , potansiyometrenin direnç değerini artırsan fana 12v verebilirsin ama bu çok gerekli değil yavaş çalışması daha iyi . Elinde yoksa , farklı kılıfta 2A akım sağlayabilecek transistör kullanabilirsin .
https://www.robotistan.com/bd139-15a-90v-npn-to126
mesela bu olabilir

Ekli dosyalar

• as.PNG
    as.PNG
    72.1 KB · Görüntüleme: 14
görseldeki gibi bir transistör kullanmanı söylemiştim o işini görür .2n3904 max 200mA verir yetersiz kalır . Ayrıca bu sistemde fan her zaman max güç de çalışmaz ,sıcaklığın artması ile fan hızlanacağı için güç kaynağı daima soğuk kalır ;çoğu zaman fan düşük devirde sessiz bir şekilde çalışır , bir süre sonra fan sessini bile unutursun . Devreyi bu tip bir transistörle kur direnç yine ısınıyorsa direnç değerini yükseltebilirsin , potansiyometrenin direnç değerini artırsan fana 12v verebilirsin ama bu çok gerekli değil yavaş çalışması daha iyi . Elinde yoksa , farklı kılıfta 2A akım sağlayabilecek transistör kullanabilirsin .
https://www.robotistan.com/bd139-15a-90v-npn-to126
mesela bu olabilir

Aynen elimde olmadığından onu denedim ama haklısınız. To126 edineyim. Direnci de 1k yapmayı düşünüyorum. Bir devrede öyle gördüm.

12v meselesi de şöyle ki: Bendeki Server güç kaynagi. Yaz aylarında yüksek amper cekmek gerekirse fanin hizi gerektiğinde tam gaz olsun ki soğutma yetsin diye söyledim. Ben bu sıralar genelde en fazla 10-15 ampere kadar kullanıyorum.

Sizin Değişiklikleri yapıp tekrar yazarım hocam. Bir de lm317 ile yapilan var onu da deneyeceğim. Teşekkürler

(Bu arada devreyi kurup guc kaynağına yerleştirince çalışıp calismayacagi da meçhul. Fan çalışmadığında umarım kendini kapatan bir önlemi falan yoktur. Deneyip göreceğiz)

Son düzenleme:
bu devreyi de kullanabilirsiniz

Ekli dosyalar

• automatic__fan_controller.GIF
    automatic__fan_controller.GIF
    7.7 KB · Görüntüleme: 28
Son düzenleme:
Fazla uğraşmayın.
Soğutucu bloğa monteli ve Fan a seri bağlı olarak 50 C' normalde açık devre olan "termik " kullanın.

Ntc ile devreyi yaptım. Her seyi ayarladim. Yavas da dönüyordu. Hatta ısı ayarını da yaptim ama garip sesler gelmeye baslayinca iptal ettim. İçindeki röleden sürekli cızırtı ve girişteki filtre trafosundan sesler geliyor. Hp marka Server güç kaynagi bu arada 12 volt 32 amper.

Fan beslemesinin çıkışına uygun taş direnç de eklenebilir ya da bir ampul de olur belki ama biraktim şimdilik.

Bir de Siemens guc kaynagi var o da 50 amper. Ona denedim. O daha psikopat çıktı. Fani direkt degil de ntc devresi üzerinden bağlayınca normalde 12.30 volt olan çıkışı 13.70 volta yükseltiyor. Nedendir diye devreye paralel lamba ekledim. Gördüm ki fanin çektiği akima göre güç yetersiz kalıyorsa takviye yapıyor sanki.

Ntcleri fana seri baglayarak yaptim ve calisti ama sonra bozdum.

Kirmizi ile isaretli kisma ntc yerleştirdim ve fanın sesini azalttım. 10 amper yüke bagladim çalıştı.

Sonra şeytan dürttü ve dedim ki kendi kendime şu soğutucunun üstündeki sari yuvarlak içindeki de ntc olsa gerek. Ölçtüm 10k bir ntc kullanılmış. Ona seri bagli 10k bir ntc daha ekledim ve sonuç olarak cihazı bozdum. Nasil oldu anlamadım. Yükte de değildi.

Fişe taktığımda fan çalışıyor. 5 volt çıkışı da veriyor ama 12 volt çıkışta hiçbir değer göstermiyor. Ayrıca 220v girisinin oradaki yesil led de yanmıyor (led saglam ). Bu led fanin soketinin yaninda bir soketle karta bagli.

Bu riski göze alarak bu işe girismistim. Taktığım ntc ler ile bıraksaydım sorun olmayacakti.

Ariza ile ilgili fikriniz var mi sevgili ustalar ve arkadaşlar :)

Screenshot_2019-02-07-01-04-51.jpghp 32 a (1).jpg

Forum istatistikleri

Konular
127,956
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Geri