Güç Kaynağı Arızası

bywroomm

Üye
Arkadaşlar öncelikle merhabalar ,

Ben bir fabrikada elektrik teknisyenliği yapıyorum.2 gün önce karşılaştığım problem konusunda yardımcı olursanız sevirim.

Elimde 220V ' dan 15V , 5V , 12V , 24V gibi değerlere düşüren 10A lik bir güç kaynağı var .

Enerji verdigimiz anda içindekı 5A lık çıkış sıgortası atıyor. Yaptıgım ölçümler sonucu içindeki güç transistörü (BUV48) bozuk oldugunu tespit ettim yenisiyle degiştirdigim. Tekrardan enerji verdıgım anda aynı trasistör gene yanıyor ve haliyle sigortası atıyor.

Sizce bunun sebebi ne olabilir ?

Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

öncelikle köprü diyotun saglammı ölçtünmü bunun yanında çevresindeki dirençler saglammı trafon bozuk olabilir kısacası devreyi şu anda görmedigim için sana kesin birşey söyleyemiyorum bende elektronik cihaz tamir ve bakımıyla ugraşıyorum devre hakkında biraz bilgi verirsen sana yardımcı olurum kolay gelsin.

10A lik ibr güç kaynağında 5A lik sigortanın ne işi varki acaba?

öncelikle köprü diyotun saglammı ölçtünmü bunun yanında çevresindeki dirençler saglammı trafon bozuk olabilir kısacası devreyi şu anda görmedigim için sana kesin birşey söyleyemiyorum bende elektronik cihaz tamir ve bakımıyla ugraşıyorum devre hakkında biraz bilgi verirsen sana yardımcı olurum kolay gelsin.

Hayır dediklerinizi ölçmedim . Şuan devre yanımda olmadıgı için bakamıyorum. Bu konuda biraz tecrübesiz oldugum için öncelikle neleri ölçmem gerektigini açıkçası bilmiyorum. Yarın ilk iş olarak bunların saglamlıgına bakacagım. Birde 1000mf ve 100mf lık kondansatör grupları var onlarda herhangi bir problem olması muhtemelmidir ?

10A lik ibr güç kaynağında 5A lik sigortanın ne işi varki acaba?

haklısınız . daha önce tamir görmüş olabilir . 10A ile degiştiricem ama yüksüz test ettigim için problemin onun düşük olmasından kaynaklı olabılecegini zannetmiyorum.

Forum istatistikleri

Konular
128,164
Kullanıcılar
449,927
Son üye
yusuf2023

Yeni konular

Geri