güç kaynağı acil yardım

exsenim

Üye
220v giriş 12 dc v çıkışlı güç kaynağı yapmalıyım trafosuz mümkün mü ve
12v 60w peltier ve iki tane pc fan ı çalıştırmalıyım.

dc watt hesbina gore 60%12=5 amper gerekiyor. ki trafosuz guc kaynaklari 0.5 amper gibi ufak gucler icin yapilir ki daimi olarak 0.1 verir.
size tavsiyem ufak boyutlu inverter almanizdir.

walla benim baskı devreye kendim yapıp küçük ve kullanışlı bişi ortaya çıkarmak

220v giriş 12 dc v çıkışlı güç kaynağı yapmalıyım trafosuz mümkün mü ve
12v 60w peltier ve iki tane pc fan ı çalıştırmalıyım.

Merhaba.Hayır mümkün değildir,trafosuz güç kaynakları çok düşük amper verebilir.Peltier soğutması için ve fanlar için smps türü hazır bir ac/dc adaptörünü, output:12 volt,6-8 amper) satın alın veya hazır almayayım derseniz 22o volt ac giriş 2*12 volt çıkış (Simetrik),100 watt'lık ac/ac bir trafodan köprü diyot ve 10 000 mf elektrolitik kond. ile redresör (Tam dalga bir doğrultmaç) yapın.Çıkışı yaklaşık 12 volt ve 7-8 amper dc olacaktır.Netten basit şemasını kolayca bulursunuz.

Not: Pc fanlarının en büyüğü veya güçlüsünün bir tanesi sadece 0.28-0.30 A arası akım çeker.Kaynak mak. soğutma fanları ise çap olarak daha büyüktür ve daha fazla mA'i de çekebilir.Kolay gelsin.

Merhaba.Hayır mümkün değildir,trafosuz güç kaynakları çok düşük amper verebilir.Peltier soğutması için ve fanlar için smps türü hazır bir ac/dc adaptörünü, output:12 volt,6-8 amper) satın alın veya hazır almayayım derseniz 22o volt ac giriş 2*12 volt çıkış (Simetrik),100 watt'lık ac/ac bir trafodan köprü diyot ve 10 000 mf elektrolitik kond. ile redresör (Tam dalga bir doğrultmaç) yapın.Çıkışı yaklaşık 12 volt ve 7-8 amper dc olacaktır.Netten basit şemasını kolayca bulursunuz.

Not: Pc fanlarının en büyüğü veya güçlüsünün bir tanesi sadece 0.28-0.30 A arası akım çeker.Kaynak mak. soğutma fanları ise çap olarak daha büyüktür ve daha fazla mA'i de çekebilir.Kolay gelsin.
power.gif

bu iş yapar mı

hem olur hem olmaz.
olur cunku 12 cikisvar,
olmaz
cunku 1 cikis 78xx modek regulatorlu. a 0.3 b 0.5 c 1 amper maks cikis verir.
7812k ya da standart 7812 cikisi transistorle guclendirilerek deva edilmelidir.
2
220 volt 3 a dior gereksiz.
3 24 v sekonder cikisi gereksiz. ve 24-12=12 12*5=60 watt kayip olur. 15 volt sekonder olsa 3*5=15 watt kayip olur. hem sogutma ister ekstra h kayip cok olur.
yani trafo 15 vac olacak. 85 watt trafo ara kayip icin-diyotlar ve regulaorun yiyecekleri- yeterlidir.
pc fani diyorsun. standart bilgisayr psu su isini gormez mi. ikinci eli ucuza gelir

usta
1.si ben bişi bilmiorum dediklerini anlamadım
2. konu da psu olmaz küçük kibar bişi olsun devresini kendim yapmalıyım

yapabilsen bile maliyeti hazırdan yüksek oluyor

Forum istatistikleri

Konular
128,159
Kullanıcılar
449,915
Son üye
eylulllll33

Yeni konular