Güç kaynağı Şema isteği

zorro2083

Üye
Merhaba arkadaşlar. elimde 2 adet ei33 transformatör var. İnternette bu trafolarla yapılmış çok güzel smps güç kaynakları görüyorum. Ancak hepsi +12 volt üzerinden çalışıyor. Ben ise Şebeke gerilimini ayarlı bir şekilde pozitif ve negatif çıkışlar almak istiyorum. +-1 volttan +-100 volta kadar mesela. bunun için nasıl bir devre kullanmam gerekir? İnternette bazı şemalar buldum ancak gerçekten çok karışık ve anlaşılması güç. Basit ve sade bir şema ile yardım edebilecek olan varsa çok teşekkür ediyorum şimdiden kendisine.

ayarlı güç kaynağı istiyorsanız kolay. ama voltajı yükseltmek bayağı zor.

elinde 100v+ ve 100v- varsa, bunları köprü diyota sok. kondansatörle filtrele. regülatrden geçir. ama 100 voltu destekleyen regülatör olduğunu sanmıyorum piyada. 30 volta kadar hadi neyse. ama 100v? hiç sanmam.

Mesela şu devre orijinal hali ile +-50 volt veriyor. Paylaşan burhan abime sordum ancak cevap alamadım. Ben bu devreyi nasıl modifiye etmeliyim ki ayarlı hale getirebileyim.

Ekli dosyalar

• ir2153-2x50v-atx-irf840-smps-devresi-v1.gif
    ir2153-2x50v-atx-irf840-smps-devresi-v1.gif
    28.8 KB · Görüntüleme: 28
Eğer 30v size yetecekse, çıkıştaki 50 voltu 33 volta düşürüp + yı pozitif bir regülatöre, -50yi de negatif bir regülatöre sokun ve çıkışı alın derim. Ama isterseniz ir2153'ün pin bağlantılarına bakın ve etrafındaki dirençlerin değerini değiştirmeyi deneyin. Burada asıl işi yapan şey ir2153 sanırım. Dediğim gibi, dirençler asıl nokta. Genelde çoğu(%95) bu tarz güç kaynağı devresinde(tabi devrede ayarlı regülatör kullanıldıysa) voltaj değeri bir dirence bakar. Ama örneğin LM2596-5.0 entegresinin bir devresini kurup, bir direnci oynayarak voltajı ayarlayamazsınız çünkü entegre sabit voltaj için üretilmiştir. Bunun tek istisnası, LM2596-5.0'ı çıkarıp LM2596-Adj eklemektir,

Forum istatistikleri

Konular
128,122
Kullanıcılar
449,826
Son üye
SK.

Yeni konular

Geri