Güç arttırımı ile ilgili sorularim

çaylakelektrikçi

Paylaşımcı üye
Selamın aleyküm ustadlarim
Geçen gün konusunu açmıştım fakat olası bir durumda yapılması gerekenleri kafamda toparlamam gerekiyor.sorularima sırayla cevap yazarsanız çok memnun olurum
1-sayac sigortasi 400 amper..mevcut akım rgkr den bakınca 250 leri görüyor..ilave 120 amper akım çeken bir cihaz gelecek..totalde 380 amperlere varan bir yük durumu oluşacak..tam sınırda ve bunun için güç arttırımı yaptrimak gerekli mi? Bize sorun teşkil edermi yapmazsak.?
2- güç attrirmi olması gerekiyor ise nereye ve nasıl başvurmalıyız?
3- bunun için x bir mühendislik firması ile görüşmemiz proje vs sartmi?..
4-kofreden TMS ye iki tane kablo geliyor..sanırım biri 90 diğer 70 lik tam okuyamadım yazıları..bu kablo kesitleri de değişmesi gerekir mi?
5-boyle bir durumda ( mahalli trafodan enerji alıyoruz) trafodan sayaca gelen kablonun da değişmesi gerekir mi?
6-tum bu işlemler için komple tadilat projesi cizdirilip ona göre mi yaptirmamiz gerekli?
Kısacası bu tarz işlemler nasıl yapılır açıklayıcı bir şekilde anlatabilirmiinz

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Güç arttırımı için Dağıtım şirketi ile imzalamış olduğunuz anlaşmadaki güç bedelini bilmelisiniz. Mesela konutlar için standart 6 kw olarak hatırlıyorum standart. Sizde kompanzasyon sistemi de var sanırım yükünüzde artıyor. Artan bu yüke kompanzasyon yetersiz gelirse giriş şalterine sandığınızdan daha fazla akım gelebilir. Şalteri bir büyük yapmanızda sınırda kalmamanızda büyük yarar var bir üstü 630A diye biliyorum. Güç arttırımı konusunda nereye başvurulur bilmiyorum elektrik mühendislerinden onaylı bir elektrik mühendisi bunu yapabilir rahatlıkla. Vatan kablonun sitesinde kabloların akım taşıma kapasiteler yazmaktadır. Kablonun tipine göre bu değiştiğinden dolayı tam birşey söyleyemiyorum(nyy kablo nyaf kablolara göre daha fazla akım taşır mesela) 1x95 mm2 kablo 250 amper taşır örnek buna göre değerlendirebilirsiniz ayrıca bir fazda hem 95 hem 70 ilk kablo olması doğru bir şey değil çünkü akım 95 ilk kablodan gitmek isteyeceğinden bu kablo daha çok ısınır. Kayıplar artar. Her zaman eş kablolar seçilmelidir. Bence siz güç artırımı kısmını bir TEDAŞ yetkili firması kimse ilk olarak ona sorun İstanbul’da Ayedaş var mesela . Eğer buna gerek yoksa sistemi yukarıda anlattığım gibi düzenlemeniz sizin faydanıza olur.

Elektrik iç tesisat yönetmeliğine göre iç tesisat projesini güç arttırımına uygun olarak çizmeniz ve dağıtım şirketine onaylattıktan sonra yine aynı firmaya puant ölçümü ve Enerji müsaadesi için başvurmanız gerekiyor. Çalıştığınız kurumun olduğu bölgede yeterli güç var ise enerji iznini verirler yoksa yatırımlara sevk edilirsiniz. Bu durumda trafo kurmanız istenebilir(bunun da ayrıca og ölçümlerine bakarlar size uygun enerji verebilecekleri yer var mı diye).

Fakat bu işlemleri hata yapmamanız adına bilen birisi ile beraber yapmanızı tavsiye ederim. Yoksa süreç çok uzayabilir.

Merhaba,
Öncelikle TMŞ değeri ve akım ölçümleriniz değerlendirildiğinde güç artışına ihtiyacınız yok,
Fakat planlanmış bir kurulu güç artışı sözkonusu ise gerekli güç nispetinde gerekli proje hazırlanıp ilgili dağıtım firmasına onaylatılmalı..
İstanbul bölgesinde iseniz Ayedaş ile olan işlerinizde biz yardımcı olmak isteriz..
İyi çalışmalar dilerim..

Cevaplar..
1- 250kW ve üzerinde bir sözleşmeniz varsa güç artırmanıza gerek yok..
2- Bölgenizdeki elektrik dağıtım firmasına başvurulması gerekiyor fakat yetkiniz yoksa yetkili bir elektrik mühendisi ile görüşmelisiniz..
3- İlgili elektrik dağıtım firmasına kayıtlı yetkili bir elektrik mühendisi ile çalışmanız şart..
4- Gerekmez, TMŞ ayakları uygun ise ilave yapılabilir..
5- Güç artırımı durumunda gerekli tesisat enerji müsaadesinde ayrıntılı olarak belirtilir, önceden tahminde bulunmak yanıltıcı olabilir..
6- Yapılacak tüm değişiklikler bir tadilat projesinde gösterilmelidir..

Bu işi ilk defa ve bir kez yapacaksanız ve İstanbul bölgesinde iseniz (Ayedaş, Bedaş) biz yardımcı olabiliriz..
www.alkinmuhendislik.com

Moderatör tarafında düzenlendi:
Merhaba,
Öncelikle TMŞ değeri ve akım ölçümleriniz değerlendirildiğinde güç artışına ihtiyacınız yok,
Fakat planlanmış bir kurulu güç artışı sözkonusu ise gerekli güç nispetinde gerekli proje hazırlanıp ilgili dağıtım firmasına onaylatılmalı..
İstanbul bölgesinde iseniz Ayedaş ile olan işlerinizde biz yardımcı olmak isteriz..
İyi çalışmalar dilerim..
www.alkinmuhendislik.com
Ustam trafodan kofreye gelen kablo 3*120+70 mm..bu kablo kapasite olarak 300-350 arası amperi kaldırmada bize sıkıntı yaratirmi?
Kofreden adp ye iki tane 95 mm çekili.ic tarafta sıkıntı yokta beni 120 mm gelen düşündürüyor.?

Ustam trafodan kofreye gelen kablo 3*120+70 mm..bu kablo kapasite olarak 300-350 arası amperi kaldırmada bize sıkıntı yaratirmi?
Kofreden adp ye iki tane 95 mm çekili.ic tarafta sıkıntı yokta beni 120 mm gelen düşündürüyor.?
Merhaba,
3x120+70mm2 NYY kablo yeraltında 313A' e kadar sorunsuz akım taşır, daha yüksek ve sürekli akımlarda ısınır ama yine de 350A' e kadar delinmez..
350A sürekli akım çekilecek ise ek 120 alınması sağlıklı olacaktır..
2x(3x95+50)mm2 NYY kablo 2x243A=486A akım taşır..

Merhaba,
3x120+70mm2 NYY kablo yeraltında 313A' e kadar sorunsuz akım taşır, daha yüksek ve sürekli akımlarda ısınır ama yine de 350A' e kadar delinmez..
350A sürekli akım çekilecek ise ek 120 alınması sağlıklı olacaktır..
2x(3x95+50)mm2 NYY kablo 2x243A=486A akım taşır..
Peki gündüz akşama kadar (19:00 a) kadar sürekli 350amper.sabaha kadar da gece vakti yani 150-200 arası akım çekilirse bu kabloda bir sorun olur mu?...
2. Sorum güç arttirimina gitmeden ayedasa başvursak desekki bizim sozlesme gücümüz bu,çektiğimiz akım da bu..sorun olmaması adına talepte bulunsak ayedasmi bize gelen 120 nin yanına paralel 120 koyar?.yoksa bunu bizim mi cektirmemiz gerekir.?

Merhaba,
350A akım 2-3 saat sürekli çekilirse sorun olur..
Ayedaş ile ilgili konularda buyrun ofise gelin yardımcı olalım, ofis Maltepe Enerjisa MHM nin üst katı..

Bu tarz işlemleri bence kurum ile görüşmenizde yarar var. İlgili kurumun;
1) a noktasında yatırım planı vardır mesela sizi proje içerisine dahil ederler. yani olmayacak işiniz olur hale gelir.
2) trafo doludur. size kendi trafonuzu yapın der. buna da hakları var çünkü talep ettiğiniz güç baya fazla. bununla ilgili: https://www.kontrolkalemi.com/forum/konu/kaç-kw-Üzeri-trafo-talep-edilir.107386/post-874948
yazıma bakabilirsiniz.
yani enerji müsadesi + proje onaylatmadan bu işlere girişilmemesi lazım.
en üstte yazdığım gibi a noktasına istediğiniz enerji şartı b noktasında da uygulabilirim diye olmayabiliyor çünkü şartlar değişebiliyor.

Forum istatistikleri

Konular
127,952
Kullanıcılar
449,599
Son üye
Gksn

Yeni konular

Geri