Gövdede Kaçak Var

Ali.1

Üye
Arkadaşlar Merhaba,

Bugün bir ceviz kırma makinesi bitirdik. Elektrik panosunda 1 adet 220 tek faz inverter kullandım. Pano yalıtımlı ve gövdeyle bir bağlantısı yok ama motor gövdeye bağlı, ve sanayide olduğum için toprak hattı diye bişey yok maalesef. Bu yüzden sıfırlama uyguladım. Yani motorun gövdesine nötrü bağladım motordan kaynaklı faz kaçağında sigorta attırmak için.

kontrol kalemi ile gövdeye tuttuğum zaman kontrol kalemi ışığı kör bir şekilde yanıyor. Elimi makinenin gövdesine değdirdiğim zaman ışık sönüyor. Şimdiye kadar 300e yakın pano düzdüm ve hepsinde sıfırlama uyguladım. sadece 3 tanesinde bu şekilde kontrol kalemini gövdeye tuttuğum zaman ışıgı yanıyordu. 5 kişi aynı anda gövdeye dokunduk 4 kişide bişey yok, beni hafif çarptı.

Bunun sebebi ne olabilir. Motor az da olsa gövdeye kaçak mı veriyodur? Ama motor düzgün çalışıyor.

5 senedir otomasyonun içindeyim çoğu şeyleri öğrendim ama şu topraklama ve sıfırlamayı hala tam olarak çözmüş değilim. Beni bi aydınlatır mısınız arkadaşlar.

Teşekkür ediyorum.

Hımm ilginç bir konu. Herkes sıfırlama yaptıysa o voltajın görülmesi gayet normal geldi bana. Üç beş kişi sıfırlama yaptıysa ve sizde cihaza toprak hattını bağlarsanız diğer kişilerden gelen atık voltaj size de gelir.

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Arkadaşlar Merhaba,

Bugün bir ceviz kırma makinesi bitirdik. Elektrik panosunda 1 adet 220 tek faz inverter kullandım. Pano yalıtımlı ve gövdeyle bir bağlantısı yok ama motor gövdeye bağlı, ve sanayide olduğum için toprak hattı diye bişey yok maalesef. Bu yüzden sıfırlama uyguladım. Yani motorun gövdesine nötrü bağladım motordan kaynaklı faz kaçağında sigorta attırmak için.

Kontrol kalemi ile gövdeye tuttuğum zaman kontrol kalemi ışığı kör bir şekilde yanıyor. Elimi makinenin gövdesine değdirdiğim zaman ışık sönüyor. Şimdiye kadar 300e yakın pano düzdüm ve hepsinde sıfırlama uyguladım. sadece 3 tanesinde bu şekilde kontrol kalemini gövdeye tuttuğum zaman ışıgı yanıyordu. 5 kişi aynı anda gövdeye dokunduk 4 kişide bişey yok, beni hafif çarptı.

Bunun sebebi ne olabilir. Motor az da olsa gövdeye kaçak mı veriyodur? Ama motor düzgün çalışıyor.

5 senedir otomasyonun içindeyim çoğu şeyleri öğrendim ama şu topraklama ve sıfırlamayı hala tam olarak çözmüş değilim. Beni bi aydınlatır mısınız arkadaşlar.

Teşekkür ediyorum.
güzel insan, elektrikten yani AC den çok anlamam ama, kontrol kalemi bir test - ölçüm aracı değildir. olabilir statik elektrik birikmesi vardır. canı sıkıldığı her yerde yanar. en ucuzundan olsa bile bir avometre ile ölçüm yapınız. sıfırlama nedir pek bilmiyorum ama topraklamayı biliyorum. bir de sizin sanayide nasıl topraklama yok onu bir araştırmak lazım. ben eski adamım size tavsiyem bu test işinde akkor flaman ampul kullanmanızı öneririm. bir de insan vücudu biraz gariptir, üzerinizde elektrik yükü varsa çarpılıyormuş hissi yaşayabilirsiniz.

yazmıyayım yazmıyayım dedim ama kendimi tutamadım. kimin sözüydü bu... :)

makinenizi topraklama kullanalıcak biçimde dizayn edin.
KAKŞ mutlaka kullanın.
sıfırlama yapmayın.
kontrol kalemi avometre değildir. ölçmede referans olarak kullanılmaz.
dertlenmeyin günümüz sürücüleri çok zekiler (motor) gövdeye kaçakta gereğini yaparlar.
sizde forumda ''topraklama'' ve ''sıfırlama'' hakkında okuma yapın.

Forum istatistikleri

Konular
127,956
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Geri