Görüntüde farklılık algılaması

mumco

Üye
Merhaba arkadaşlar,

Bir cisimden binlerce elimizde mevcut. Amacım bu cismin problemsiz olanını sisteme tanımlamak ve diger cisimleri taratarak fiziksel olarak bir problemi varsa bunu ayırmak. Bu problemler renk,boy,en veya cemberin capı, ovalmi değilmi bakılması gibi. değişkenlerdir.

Buna uygun sistem önerilerinizi beklemekteyim. Ovallige ayrı bir algılayıcı, boy olcumune ayrı algılayıcı digerlerine ayrı algılayıcı kullanmayı dusunuyorum ama algılayıcı olarak ne tip bir aygıt kullanacağım ve nasıl bir sistem kuracagım bimiyorum.

Ben algılayıcı olarak color kamera dusudum ama ne bir marka ne bir model nede bir ozellik hakkında bilgim yok.

Önereceğiniz bir kelime bile benim için önemlidir,
Görüşleriniz ve önerileriniz için şimdiden teşekkür ederim.

Merhaba arkadaşlar,

Bir cisimden binlerce elimizde mevcut. Amacım bu cismin problemsiz olanını sisteme tanımlamak ve diger cisimleri taratarak fiziksel olarak bir problemi varsa bunu ayırmak. Bu problemler renk,boy,en veya cemberin capı, ovalmi değilmi bakılması gibi. değişkenlerdir.

Buna uygun sistem önerilerinizi beklemekteyim. Ovallige ayrı bir algılayıcı, boy olcumune ayrı algılayıcı digerlerine ayrı algılayıcı kullanmayı dusunuyorum ama algılayıcı olarak ne tip bir aygıt kullanacağım ve nasıl bir sistem kuracagım bimiyorum.

Ben algılayıcı olarak color kamera dusudum ama ne bir marka ne bir model nede bir ozellik hakkında bilgim yok.

Önereceğiniz bir kelime bile benim için önemlidir,
Görüşleriniz ve önerileriniz için şimdiden teşekkür ederim.

Merhaba.Evet,ayni nesnelerin bu farklılık algısında çok fazla paremetrenin göz önüne alınması da gerekiyor bu projeyi tam tanımlamanıza göre de.Renkli bir kameradan alınan yüksek çözünürlüklü ve çok kaliteli bir görüntü ile bu farklılıkların sistemde analiz edilip ayrıştırılması ve buna göre yürüyen bantta ilerleyen mamülün,kalite kontrol işlemi için geçer/geçmez mühürünün basılarak direk olarak bantla geçmesi veya geri besleme hattındaki bir kabın içine düşürülerek yeniden geri çevrime sokulması işlemi kanımca biraz güç olabilir.

Benim aklımdaki mevcut olan sistem ise pic yazılımlı veya bir mikrodenetleyici devre kartı kullanılarak,amacına çok uygun olan sensörlerle toplanan bu giriş bilgilerinin,yani analog bilgilerin,bu dijital ortamda birleştirilip değerlendirilmesi yoluyla,bu amaca uygun yazılmış pic yazılımıyla bir mukayesesinin yapılmasıyla,çıkış uçlarından DAC dönüşümünden sonra bir minik röle,TRİAC,elektrik motoru,step motoru,vb.banta direk hareket verebilen kumanda elemanlarının indirekt yoldan da çalıştırılma kumandasıdır.Örneğin bant tam da kusurlu olabilen bir nesnenin karşısında durduğunda,bu durma durumunda çalışacak bir sensör bu olaya direk müdahele edip (Maçın hakemi gibi) ,içinden çıkaracağı bir hidrolik veya pnömatik pistonunu ileriye doğru çıkarıp uzatarak bu nesnenin bir kabın içerisine zarar verilmeden de ayni zamanda düşürebilmelidir.

Örneğin PIC16F84 mikrodenetleyicisinin 13 adet giriş ve çıkış portu da var biliyorsunuz.Uygun sayıda sensörler girişlerlerle sinyal olarak girilip çıkışta örneğin tek bir motora kumanda verecek şekilde bir düzenleme yapılabilir.Programcı veya dijital elektroniğin tam içerisinde de olmuş olsaydım,inanın size daha iyi yardımcı da olurdum,ancak ne yazık ki sadece analog elektronikle daha fazla ilgiliyim.Pic programcılık,dijital elektronik ve sensörler,robotik konularında çok daha iyi durumda olan forum üyelerinin katkıları,yorumları ise sizin daha fazla işinize yarayacaktır diye düşünüyorum ben.Kolay gelsin.Selamlar.

yardımlarınız ve onerileriniz icin cok tesekkur ederim

Forum istatistikleri

Konular
127,956
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Geri