Güneş paneli kurmak istiyorum

kcandenk

Üye
Herkese merhabalar. Öncelikle forumda yeniyim. Özel bir firmada makina Bakım ve montaj elemanı olarak çalışmaktayım. Kaldığım 1+1 evime güneş paneli kurmak ve elektrik üretmek istiyorum. Fakat konu hakkında eksiklerim var.

Evimde 1 adet Çamaşır Makinesi (haftada 1 calisiyor)
1 adet buzdolabi
1 adet tv tüplü
Ve sarj aleti dizüstü bilgisayar modem lambalar
1 adet kombi. Sadece sıcak su lazım olduğunda kullanıyorum.

Böyle bir sistem icin uygun fiyatlı bir sistem kurmak istiyorum.
Ayrıca bu esyalardan sadece dolap bütün gün çalışıyor.Digerleri 10 saat isteyken ben 8-19 arasında fişleri çekik konumda.

Aşağıdaki panelden 3 tane alsam benim için gerekli enerjiyi üretir mi?

Ve kac tane hangi özellikte akü almam gerekli. İnvertor ve sarj denetleyicisi ile bu sistem bana ne kadara patlar?

Yardımcı olacak ya da olmaya çalışacak herkese teşekkür ederim.

İyi çalışmalar.

2792a8db13c69be10fddef7647e4236e.jpg

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Bu işi yapan firmalara yaptır bence çünkü pek bi bilgin yok galiba o panelden 20 adet kadar lazım 4 adet en az 100 er amper jel akü lazım elektrik varsa hiç gerek yok pahalı olur elektrik olmayan yer için iyi

Sadece aydinlatma ve buzdolabi icin kullansam yeterli olur mu peki?

Olmaz deminkinin yarısı anca kurtarır

Arkadaşım bildiğin bir konu varsa burada paylaş.

Her yere reklam resimleri ekleyip facebook hesabına link yönlendirmek forum kurallarınca yasak.

benden söylemesi.

Herkese merhabalar. Öncelikle forumda yeniyim. Özel bir firmada makina bakım ve montaj elemanı olarak çalışmaktayım. Kaldığım 1+1 evime güneş paneli kurmak ve elektrik üretmek istiyorum. Fakat konu hakkında eksiklerim var.

Evimde 1 adet Çamaşır Makinesi (haftada 1 calisiyor)
1 adet buzdolabi
1 adet tv tüplü
Ve sarj aleti dizüstü bilgisayar modem lambalar
1 adet kombi. Sadece sıcak su lazım olduğunda kullanıyorum.

Böyle bir sistem icin uygun fiyatlı bir sistem kurmak istiyorum.
Ayrıca bu esyalardan sadece dolap bütün gün çalışıyor.Digerleri 10 saat isteyken ben 8-19 arasında fişleri çekik konumda.

Aşağıdaki panelden 3 tane alsam benim için gerekli enerjiyi üretir mi?

Ve kac tane hangi özellikte akü almam gerekli. İnvertor ve sarj denetleyicisi ile bu sistem bana ne kadara patlar?

Yardımcı olacak ya da olmaya çalışacak herkese teşekkür ederim.

İyi çalışmalar.
2792a8db13c69be10fddef7647e4236e.jpg
merhaba,

Ev Tipi Güneş enerjisi sistemi
için yuparıdaki güneş paneli çok küçük, bu panelin üretebileceği elektrik miktarı bir ev için yeterli değildir,

Güneş paneli sistemi nasıl tasarlarken kullanacağın bölgenin öncelikle güneşlenme durumunu öğrenmen gerekiyor, bunu için https://www.gezegensolar.com/blog/article/gunes-enerjisi-gunes-paneli-hesaplama-yontemleri makalesine bakabilirsin.
ben senin için nasıl bir güneş paneli sistem olması gerektiğini kısaca açıklayacağım
öncelikle tüketeceğin cihazlara bakalım
ev tipi buzdolabı yaklaşık 1.5 kw gün
televizyon 6 saat 600 watt gün
eydınlatma 5 adet 10 saat kullanılsa 7 watt lambalar 350 watt gün
çamaşır makinesi haftada 1 kez 2500 watt 1 program olduğunu düşünürsek
toplam elektrik tüketimin 1500 watt + 600 + 350 + 357 ( 2500 / 7 çamaşır makinesi ) = 2807 watt gün olarak tüketim buluyoruz.

şimdi bu tuketimi kaç watt güneş paneli ile karşılayabiliriz onu bulacağız
bunun için pvgis programını kullanıyoruz. ilk attığım linkte var oradan kendi hesabınızı yapabilirsiniz.
benim yaptığım hesaba göre böyle bir ev elektriğini güneşten karşılamak için en az 5 adet 250 watt güneş paneli kullanmak gerekiyor.

gelelim akü konusuna güneş paneli ve rüzgar türbini sistemlerinde yüksek dayanım gücü ve yüksek döngü durumu iyi olan akü kullanmamız gerekiyor, öncelikle kullanacağımız 2800 watt gücü depo edecek akü kaç amper olmalı onu bir hesaplayalım, 2800 watt /12 volt akü = 233 ah olmalı en az. aküleri bir sisteme tam yetecek kadar kullanmayız. her zaman ihtiyaç olna günün 2 katını baz alırız, çünkü solar aküler, ( Jel Tip ) Endüstriyel aküler ( stasyonel tip ) tam olarak boşaltılırsa ömürleri kısa olacaktır. bu hesaba göre 233 ah x 2 = 466 ah yapar.

güneş paneli isteminin bir diğer unsuruda İnverter.
İnverter Nedir ?
en basit anlatımla akülerdeki güneş panelinden gelen dc enerji 220 volr Şebeke gerilimine yükseltir,
inverter seçerken en büyük yükümüzü kaldıracak şekilde almalıyız, bahsettiğin sistemde en büyük yükümüz çamaşır makinesidir, çamaşır makineleri ortalama 1800 watt ile 2400 watt arasında güç çekebilir. 3000 va bir tam sinüs inverter işimizi görecektir,

Solar Kablo Ve Diğer Kurulum Ekipmanları

güneş paneli sistemi denge açısından bütün ekipmanları ile kaliteli ve uyumlu olması gerekir, 5 adet güneş paneli havanın güneşli olduğu ve öğlen dik açı ile vururken saatte 9 ampere kadar akım verecektir 5 adet panel dizimizden 45 amper geçecek, solar kablo alırken 45 amperi taşıyacak kablo alınmalıdır, solar kablolar özeldir. 220 volt ac kavloları gibi bakır değildir kalay kaplıdır. 6 mm solar kablo kullanmalıyız.

Güneş paneli sisteminin çatıya Montajı

güneş panelleri en iyi güneş alacak şekilde güney cepheye montaj yapılmalıdır. montaj yaparken çatıda en sağlam yere rüzgar e kar yüklerinin panellere zarar vermeyeceği yerler seçilmelidir. bir diğer önemli konu da ağaçların gölgesi kesinlikle solar panel dizisine düşmemelidir. en küçük bir gölge panel verimini % 80 düşürebilir.
fiyat ve maliyet konusuna gelirsek internette birçok farklı marka ve birçok ürün var. buradan kendinize bir tedarikçi seçebilirsiniz. Referanlara çok önem veriniz, seçeceğiniz firma ne kadar kurumsal , sadece internette satış mı yapıyor. kurulum da yapıyor mu ? sadece satış yapanlara dikkat ediniz.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,158
Kullanıcılar
449,904
Son üye
teknikbilimlers31

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri