GÜNEŞ PANELİ İLE AC MOTOR SÜRME

turan33

Üye
arkadaşlar güneş panelinden direkt olarak enerji alarak bir ac motoru sürmem gerekiyor. bu ac bir fazlı motor pomp ve gücü 250 watt. güneş panelimden aldığım enerji herhangi bir şekilde depolanmadan direkt olarak motoru besleyecek. ama burada önemli olan nokta panelin sağladığı güç azaldığı zaman motorumun devri düşecek ama çalışmaya devam edecek. yani motorun hiç durmadan çalışmasını istiyorum. motorun devir sayısını kontrol ederek çektiği gücü panele göre ayarlamak istiyorum. arkadaşlar sizden böyle vir sistemi nasıl yapabilirim. ne gibi öneriler verebilirsiniz. örneğin motoru kontrol ederken sabit v/f oranı yerine dimmer mantığı ile kontrol etsem daha basit olması açısından nasıl olur. çünkü bu sadece bir proje olduğu için şimdilik motora yük bağlanmayacak. sizden yorumlar ve tavsiyeler rica ediyorum

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Amaç sadece 220VAC motoru çalıştırmak ise, 12v w=? güneş paneli ve inverter ile yapılabilir.

Hocam amaç mototu çalıştırmak ama panelden devamlı sabit güç çıkışı olmayacağı için panelden gelen akıma göre motor devir sayısı kontrol edilerek motor gücü ayarlanacak. Panelden gelen enerji düştüğü zaman motor yavaşlayacak

verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ediyorum. hocam benim enerjiyi aküye şarj etmeden bu işi yapmam lazım. kontrollü bir inverter olacak yani motor sürücü ile inverter aynı devre içinde olmalı. tez projesi olduğu için böyle yapmak zorundayım.

panelden aldığım enerjiyi aküden çıkışta dc motoru nasıl çalıştırırm ??

akuden cıkısta derken ne demek isdediginizi anlamadım panelden alınan enerjı akulerı sarj edıp sen ordan bır dc motormu calıstırmak ıstıyorsun daha acık yazarmısın

evet aynen öyle aküyü sarj edip oradan dc motor çalıştırmak istiyorum bu işlem nasıl oluyor ?

gunes panelin den gelen elektrigi akuyu srj etmek için kucuk bır kıt var onu takıp akuyu sarj edıyorsunuz aku kutup baslarından da isdedıgın dc motoru calıstırısın tabıkıde calıstıracagın motorun gucu önemli
inceleye bılırsın

başlık hatalı güneş panelleri AC gerilim vermez DC gerilim verir AC motor süremez üniversal olmadıkça motor...

Forum istatistikleri

Konular
128,126
Kullanıcılar
449,839
Son üye
Qkay

Yeni konular

Geri