GÜÇ TransformatÖrlerİnİn Paralel ÇaliŞmasi

benim demek istediğim şu ki güçleri farklı olan trafolar paralel çalışabilir bu 1 MVA trafo ile 14 MVA trafoda da mümkün fakat şart var yüzde empedansları yani % uk ları aynı veya birbirine çok yakın ise bu mümkündür. mesela sizin 100 MVA gücünüz var ve 3 adet trafonuz var 30 , 30 ve 60 MVA lık olan. eğer bu trafoların % uk değerleri de aynı olsun mesela % 15 o zaman bu gücü trafolar şu şekilde üzerlerine alırlar 25 , 25 ve 50 MVA . Fakat % uk değerleri farklı ise mesela % uk değeri düşük olan daha fazla yük çekecek mesela sizin 30 MVA lık trafolardan birisinin % uk değeri % 8 oldu o zaman bu trafo belki 40 MVA ile yüklenecek ( tam hesap yapmadığım için tahmini söylüyorum ). böyle bir durumda da 30 MVA lık trafo over load yüklenmiş olur. ısınır gerisini siz düşünün. ben şunu anlatmak istiyorum 1 MVA trafo ile 14 MVA trafonun yüzde empedansları aynı olmaz büyük bir ihtimalle.

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
sn. emir bey vakit ayırıp cevap verdiğiniz önce çok teşekkür ederim. sizin gibi uygulamadaki arkadaşların verdiği bilgiler gerçekten çok aydınlatıcı oluyor. dediklerinizi anladım fakat şunu sormak istiyorum. hidroelektrik santralde her bir türbinin önünde generetörü ve onun önünde de kendi trafosu yer almakta. yani hangi türbin çalışıyorsa o ünitenin generatörü ve trafosu devrede olacak. dolayısıyla böyle bir yük paylaşımı olacağını düşünmüyorum çünkü bu trafolar şebekeden yük almıyorlar. şebekeye kendi bağlı oldukları türbin generatör ünitesinin ürettiği gücü basıyorlar. bu durumda sizin mesajınızı da dikkate alarak trafolar arasında herhangi bir yük paylaşımı olmayacağını düşünüyorum. belki uk yüzünden birbirleri üzerinden kaçak akım dolaşabilir diye düşünüyorum. eğer olursa bu da sistemi ne şekilde etkiler, önemsiz bir durum mudur, trafoların uzun vadede ömrünü kısaltır mı, ya da trafoda arızalara yol açar mı? bu konuda da eklemek istediğiniz şeyler olursa çok memnun olurum. tekrar teşekkürler.

aynı baraya bağlı olduklarından dolayı kendi aralarında bir kaçak akım dolaşır diye düşünüyorum ben de. tabi bu durum da istenmeyen bir durumdur. ısınmalara yol açabilir. bahsettiğiniz trafo üreticisini tahmin ediyorum 2 firmanın daha trafolarla ilgili kaynakları elimde az önce onları karıştırdım tekrar. güç 3:1 oranına kadar müsade edilir diyor. % uk ise % 10 toleranslıdır demiş. ama IEC 60076 da ise güçleri 1:2 olmalıdır diyor en fazla. hal böyle olunca trafolar verimli çalışmayacak, biri düşük bir verimle çalışırken biri over load çalışacak doğal olarak bu da bu arızalara sebebiyet verecek. siz en iyisi mi güçleri birbirine yakın, bağlantı grupları ve yüzde empedanlsları aynı olan 2 trafoyu birlikte çalıştırın ki uzun süreli ve sorunsuz çalıştırabilin.
+

Sayın Gunlu yapmak istediğini anlatamamış. Bahsettiği konu trafoların paralel bağlanması değil.
Generatörün çıkışına bağlayacağı 1MVA'lik trafo ile iç ihtiyacını besleyecek. 14 MVA'lik trafo ile ise şebekeyi besleyecek.

Dolayısıyla Sayın Gunlu sizin düşündüğünüz şekilde trafolar bağlanabilir. Eğer olmaz iseydi enterkonnekte de birçok güçde bağlanan trafo olmazdı.

hayır yapmak istediğimi gayet güzel anlattım. sistemi kısaca anlatmam gerekirse, bu proje 2 tane debisi 52.50m3/s, gücü 12.55MW olan türbinler ile bölgede var olan, boşa akan sulama suyunu işleyecek 5m3/s debili 800kW kurulu güce sahip küçük ünite olmak üzere 3 türbinden oluşmaktadır. 1MVA'lık trafo iç ihtiyaç trafosu değil. 1 MVA'lık trafo da türbin generatör ünitesine bağlı ve şebekeyle senkron çalışacak step up trafo. iç ihtiyaç trafosu sistemde zaten mevcut. benim sorduğum konu bu bir hidroelektrik sntral olduğundan şebekeden gelen gücü (yükü) paylaşmayan, aksine şebekeye güç ileten (basan) trafoların olduğu bir proje. dolayısıyla kapasiteleri oranında güç paylaşımı olmayacağını düşünüyorum. bu sebeple de trafoların kapasite oranlarının bizim projemizde önemli olmadığını düşünmeye başladım. bu bir dağıtım projesi olsa bu şartları kesinlikle sağlamamız gerekirdi ama enerji üretim projesi olduğundan bana mantıklı gelmemeye başladı. yine de tam emin değilim. görüşlerinizi paylaşırsanız çok sevinirim.

sn. emir bey vakit ayırıp cevap verdiğiniz önce çok teşekkür ederim. sizin gibi uygulamadaki arkadaşların verdiği bilgiler gerçekten çok aydınlatıcı oluyor. dediklerinizi anladım fakat şunu sormak istiyorum. hidroelektrik santralde her bir türbinin önünde generetörü ve onun önünde de kendi trafosu yer almakta. yani hangi türbin çalışıyorsa o ünitenin generatörü ve trafosu devrede olacak. dolayısıyla böyle bir yük paylaşımı olacağını düşünmüyorum çünkü bu trafolar şebekeden yük almıyorlar. şebekeye kendi bağlı oldukları türbin generatör ünitesinin ürettiği gücü basıyorlar. bu durumda sizin mesajınızı da dikkate alarak trafolar arasında herhangi bir yük paylaşımı olmayacağını düşünüyorum. belki uk yüzünden birbirleri üzerinden kaçak akım dolaşabilir diye düşünüyorum. eğer olursa bu da sistemi ne şekilde etkiler, önemsiz bir durum mudur, trafoların uzun vadede ömrünü kısaltır mı, ya da trafoda arızalara yol açar mı? bu konuda da eklemek istediğiniz şeyler olursa çok memnun olurum. tekrar teşekkürler.

Ben size katılmıyorum şebekeye yük basarken sonuçta şebekenin istediği kadar basacaksınız yani jeneratörlerden biri tam kapasite diğeride yarım kapasite çalışmak durumunda kalacak belkide bu şekilde bir yük paylaşımı olmaz mı ?

Ben size katılmıyorum şebekeye yük basarken sonuçta şebekenin istediği kadar basacaksınız yani jeneratörlerden biri tam kapasite diğeride yarım kapasite çalışmak durumunda kalacak belkide bu şekilde bir yük paylaşımı olmaz mı ?

yük paylaşımı olmaz çünkü her trafo bağlı olduğu türbin generatör ünitesinin gücünü şebekeye basacak. her ünite birbirinden bağımsız olarak güç üretiyor. bir ünite 10MW üretiyorsa diğerleriyle paylaşılmıyor ki. her ünite ürettiğini şebekeye basıyor. birbirleriyle bağlı oldukları nokta aynı barada senkron çalışma sebebi sadece.

benim kafam karıştı :) sadece trafolarla ilgili sorulara cevap vermek istiyorum :)

GÜÇ TRANSFORMATÖRLERİNİN PARALEL ÇALIŞMASI
Transformatörden çekilen toplam güç, trafonun nominal gücünü aştığında (soğutma sistemlerinin tamamı devredeyken), yapılacak iki işlem vardır.Birincisi bu trafodan daha büyük güçlü bir trafoyla değiştirilmesi,ikincisi ise bu trafoyla birlikte çalışacak,çekilen gücü paylaşacak ikinci bir trafonun ilave edilmesidir.
Trafoların paralel çalıştırılmasında sirkülasyon akımlarına mani olmak ve nominal güçlerinde yüklenmesini sağlamak için aşağıdaki şartlar oluşturulmalıdır.

Trafoların Paralel Bağlanma Şartları

1- Trafoların bağlantı grupları aynı olmalıdır. Bu şartın gerçekleşmesiyle sekonder tarafta gerilimlerin aynı fazda olması sağlanır. Örnek olarak 1. trafonun bağlantı gurubu Dyn5 ise ikinci trafonun bağlantı grubu Dyn5 olmalıdır.
2- Dönüştürme oranları eşit olmalıdır. Bu şartla gerilimlerin genliklerinin eşit olması temin edilir. Dönüştürme oranları arasında küçük bir fark varsa kısa devre empedans gerilimleri arasındaki fark %10’dan küçük kalmak şartıyla paralel çalışma kabul edilir.
3- Trafoların nominal güçlerinin aynı olması gerekir. Gerektiğinde güçler arasındaki oran 1/3 kadar olabilir. Örneğin paylaşılan güç toplamı 40MWA ise trafolardan biri 30MWA ise diğeri 10MWA olabilir.
4- Trafoların faz sırası ile sistemin faz sırası birbirine uymalıdır. (primer ve sekonder)
5- Nominal akımlarındaki kısa devre empedansları eşit olmalıdır. Bu şartın gerçekleşmesi trafoların nominal güçleri ile orantılı olarak yüklenmelerini sağlar.

Güçleri farklı trafolar paralel çalıştığında küçük güçlü trafonun aşırı yüklenmesine mani olmak için kısa devre geriliminin daha büyük olması gerekir.

Kolay Gelsin
Saygılarımla...

2 adet özellikleri aynı 16 MVA 110/10 kV TRAFOLARIMIZ var. Beslemelerimiz farklı yerlerden geliyor.Ama 10 kV tarafında otomatık kademe değiştirici var.Trafoları paralele alabilirmiyiz.Yani sekonder kısmında kublajı kapatabilirmiyiz
Teşekürler

aslında trafoların paralel çalışmaları için 2 şart vardır . Çıkış açılarının aynı olması ve iki trafodan birini boşta çalıştırıp birini tam yüke aldığınızda boştaki trafonun geriliminin yükteki trafodan yüksek olmasıdır. Diğer şartların hepsi sistemin verimli çalışmasıyla ilgilidir. Santrallerde trafoların gerilimlerini ayarlamak mümkün olduğundan iki şartı sağlayan trafolar paralel bağlanabilir. Paralel çalışan sistemin verimliliği sizin gerilim ayar aralığınızla ilgilidir. Eğer geniş bir gerilim ayar imkanına sahipseniz sistemi gayet sağlıklı çalıştırabilirsiniz.

2 adet özellikleri aynı 16 MVA 110/10 kV TRAFOLARIMIZ var. Beslemelerimiz farklı yerlerden geliyor.Ama 10 kV tarafında otomatık kademe değiştirici var.Trafoları paralele alabilirmiyiz.Yani sekonder kısmında kublajı kapatabilirmiyiz
Teşekürler

sistemi bir paralel çalışma panosuyla yada her iki trafoyu aynı anda kontrol eden gerilim ayar panosuyla çalıştırabilirsiniz.(uygun olanı paralel çalışma dolabıdır )

Kublajı otamatik olarak kapatmak için senkronaçek rölesi gerekir . Otamatiğe gerek yok manual yaparım diyorsanınız ; çiftli frakansmetre çiftli voltmetre ve senkranaskoptan oluşan küçük bir pano işinizi görür . Ölçü aletlerini izleyerek şartlar uygun olduğunda kuplajı kapatabilirsiniz.

Kolay gelsin.............

Moderatör tarafında düzenlendi:

Forum istatistikleri

Konular
128,179
Kullanıcılar
449,940
Son üye
yavuzturan

Yeni konular

Geri