GÜÇ TransformatÖrlerİnİn Paralel ÇaliŞmasi

Burçin ERİŞEN

Onursal Üye
Onursal Üye
GÜÇ TRANSFORMATÖRLERİNİN PARALEL ÇALIŞMASI
Transformatörden çekilen toplam güç, trafonun nominal gücünü aştığında (soğutma sistemlerinin tamamı devredeyken), yapılacak iki işlem vardır.Birincisi bu trafodan daha büyük güçlü bir trafoyla değiştirilmesi,ikincisi ise bu trafoyla birlikte çalışacak,çekilen gücü paylaşacak ikinci bir trafonun ilave edilmesidir.
Trafoların paralel çalıştırılmasında sirkülasyon akımlarına mani olmak ve nominal güçlerinde yüklenmesini sağlamak için aşağıdaki şartlar oluşturulmalıdır.

Trafoların Paralel Bağlanma Şartları

1- Trafoların bağlantı grupları aynı olmalıdır. Bu şartın gerçekleşmesiyle sekonder tarafta gerilimlerin aynı fazda olması sağlanır. Örnek olarak 1. trafonun bağlantı gurubu Dyn5 ise ikinci trafonun bağlantı grubu Dyn5 olmalıdır.
2- Dönüştürme oranları eşit olmalıdır. Bu şartla gerilimlerin genliklerinin eşit olması temin edilir. Dönüştürme oranları arasında küçük bir fark varsa kısa devre empedans gerilimleri arasındaki fark %10’dan küçük kalmak şartıyla paralel çalışma kabul edilir.
3- Trafoların nominal güçlerinin aynı olması gerekir. Gerektiğinde güçler arasındaki oran 1/3 kadar olabilir. Örneğin paylaşılan güç toplamı 40MWA ise trafolardan biri 30MWA ise diğeri 10MWA olabilir.
4- Trafoların faz sırası ile sistemin faz sırası birbirine uymalıdır. (primer ve sekonder)
5- Nominal akımlarındaki kısa devre empedansları eşit olmalıdır. Bu şartın gerçekleşmesi trafoların nominal güçleri ile orantılı olarak yüklenmelerini sağlar.

Güçleri farklı trafolar paralel çalıştığında küçük güçlü trafonun aşırı yüklenmesine mani olmak için kısa devre geriliminin daha büyük olması gerekir.

Kolay Gelsin
Saygılarımla...

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
TRAFOLARIN PARALELE ALMADAN once gözonune alınması gereken bir seyde baranın dizayn gücüdür. İki trafoyu paralele aldıgımızda eger kesme akımın kapasitesinide asılmamalıdır. Bu yuzden özellikle 100 MVA güc trafolarını paralele alınmasına dikkat edilmeli ve uzun sure paralelde calıstırılmamalıdır.

selamlar,

bir başka başlık altında ben de bu konuyu sormuştum. hidroelektrik santralde 2 adet 14 MVA 1 adet de 1MVA güç (step-up) trafolarını paralel çalıştırabilir miyiz diye. Konuyu bir trafo üreticisine sorduk. Kendileri bu şartların dağıtım transformatörleri için geçerli olduğunu, mevcut projemizde yukarıda belirttiğim üç trafoyu paralel çalıştırabileceğimizi söyledi. sizlerin de tekrar yorumlarını bekliyorum.

GÜÇ TRANSFORMATÖRLERİNİN PARALEL ÇALIŞMASI

Trafoların Paralel Bağlanma Şartları

1- Trafoların bağlantı grupları aynı olmalıdır. Bu şartın gerçekleşmesiyle sekonder tarafta gerilimlerin aynı fazda olması sağlanır. Örnek olarak 1. trafonun bağlantı gurubu Dyn5 ise ikinci trafonun bağlantı grubu Dyn5 olmalıdır.

Sn Burçin Bey birinci maddede dediğiniz doğru fakat eksik şöyle ki eğer ikinci trafo Dyn11 ise yine paralel bağlanabilir. bu nasıl olur paralel vektörleri sağlayarak. yani fazların yerlerini değiştirerek bunu sağlayabilirsiniz.

Moderatör tarafında düzenlendi:
Sn Burçin Bey birinci maddede dediğiniz doğru fakat eksik şöyle ki eğer ikinci trafo Dyn11 ise yine paralel bağlanabilir. bu nasıl olur paralel vektörleri sağlayarak. yani fazların yerlerini değiştirerek bunu sağlayabilirsiniz.

olur olurda hangi babayigit yapar bu işi ???

bu çok basit bir şey ki. ilk önce Dyn5 in paralel vektörleri çizilir bir kağıda daha sonra Dyn 11 in daha sonra mesela Dyn11 i Dyn 5 e benzetmek için kaç derecelik açı kayması olursa vektörler paralel olur o belirlenir belirlenen yeni duruma göre fazlar bağlanır. trafo testleri föyünde trafoların paralel çalıştırılması basit bir dille ve de çok güzel bir şekilde anlatılmıştır. trafo testleri ile ilgili konuda o föyü edinebilirsiniz

selamlar,

bir başka başlık altında ben de bu konuyu sormuştum. hidroelektrik santralde 2 adet 14 MVA 1 adet de 1MVA güç (step-up) trafolarını paralel çalıştırabilir miyiz diye. Konuyu bir trafo üreticisine sorduk. Kendileri bu şartların dağıtım transformatörleri için geçerli olduğunu, mevcut projemizde yukarıda belirttiğim üç trafoyu paralel çalıştırabileceğimizi söyledi. sizlerin de tekrar yorumlarını bekliyorum.

yorumu olan yok mu arkadaşlar?

güçleri birbirine çok uzak yani 1 MVA ile 14 MVA trafonun güçleri yakın olsa idi yani mesela 10 ile 14 MVA olsa idi çalıştırılabilirdi fakat 1 MVA trafo çok küçük, ayrıca 1MVA trafonun % uk değeri de farklı olacaktır. yani kısa devre empedansı. hiç bir trafo üreticisi sadece bu kadar veri ile öyle bir öneride bulunmaz . eğer çalıştırabilirsiniz demişlerse tam bir fatal error olmuş.

güçleri birbirine çok uzak yani 1 MVA ile 14 MVA trafonun güçleri yakın olsa idi yani mesela 10 ile 14 MVA olsa idi çalıştırılabilirdi fakat 1 MVA trafo çok küçük, ayrıca 1MVA trafonun % uk değeri de farklı olacaktır. yani kısa devre empedansı. hiç bir trafo üreticisi sadece bu kadar veri ile öyle bir öneride bulunmaz . eğer çalıştırabilirsiniz demişlerse tam bir fatal error olmuş.

siz galiba best trafo fabrikasında çalışıyorsunuz. özel mesaj yazamıyorum, post sayım yeterli olmadığından. mail adresinizden size ulaşmam mümkün mü?

bu trafolar hidroelektrik santralde 33kV barada beraber çalışacak. senkronizasyon 33kV tarafından olacak. trafolar güç trafosu. siz paralel çalışmayacağından emin misiniz? çünkü bize çalışır diyen kişi de türkiyenin önde gelen ve kaliteli iş yapan trafo üreticilerinden birinde çalışıyor. firma ismi vermek istemiyorum. uk'ları aynı olacak, kapasite oranları 1/3 ü geçmeyecek, bağlantı vektör grupları aynı olacak şartlarının dağıtım trafolarında şart olduğunu step up'larda geçerli olmadığını söyledi. piyasada da sorun olmaz diyen bir kaç kişi var. sıkıştım kaldım anlayacağınız.

Forum istatistikleri

Konular
127,966
Kullanıcılar
449,612
Son üye
esperran

Yeni konular

Geri