Fuzzy Logic Hangi Programla Yazılır?

Fuzzy logic programlamasında hangi programlar kullanılır.ve en iyi program olarak neyi önerirsiniz.?
ıyı gunler camasır makınelerındekı fuzzy logıc le sızın bahsettıgınız aynı fuzzy logıcmı acaba?yani otomatik yuk kontrol saygilar

Derste hocamız bahsetmişti. Çamaşır makinelerinde örneğin kumaş ıslandığında ne kadar ağırlaştığına bakarak kumaşın türü tahmin edilebiliyormuş. Sonra ona göre bir program uygulanıyor. Islatma süresi, sıkma süresi, suyun sıcaklığı vs. ona göre ayarlanabiliyor...

fuzzy logic bir karar verme yöntemidir. dolayısıyla istediğin kodlama diliyle bir fuzzy logic controller oluşturabilirsin. ama ben kodlamadan anlamam, bir arayüz ile işimi halledeyim ya da hazır fonksiyonlar kullanayım dersen, arkadaşların önderdiği yazılımları deneyebilirsin. ben şahsen matlab kullandım ve tıkandığım, eksikliğini hissettiğim hiçbir nokta olmadı. (bir kez matlab kullandıktan sonra insan bu tür düşüncelerden uzaklaşıyor zaten :))
Kesinlikle katılıyorum :)

Bence benim ve birçok arkadaşımın sıkıntısı şu tamam eyvallah güzelce yapıyoruz yazılımı matlab de felan simulasyonunu da yapıyoruz çalışıyor hatta ben yakın zamanda su sıcaklığına ve atmosfer sıcaklığına bağlı su sıcaklığını kontrol eden bir sistem tasarladım PID kontrolden daha stabil bir şekilde çalışıyor ama simülasyonda çalışıyor. Ben bunu alıp hangi mikro işlemciye nasıl gömücem. I/O ları nasıl yönlendircem gibi sorunlar herkesin baş belası. Gömülü sistemler konusunda uzman bir abimizin bize bir yerimizden bir sihirli değnek dürtmesi gerekiyor bence. Çünki ben dahil çevremde teorisi çok sağlam ancak ürün üretme konusunda fakir bir çok arkadaşım var. Örneğin piyasaya bakıyorsun herkes pic16f877 yada 16f84 yada bunun gibi "Türkçe Kaynağı Bol" olan chipler kullanıyor. Ama ben mesela microchipin sitesinde gezerken motor uygulamaları için özel geliştirilmiş bir mcu gördüm ama bunun port yönlendirmelerini yapcak kaynak kütüphane dosyasını yazamıyorum. Durum budur bu sorunu aşarsak çok ilerliyeceğiz bence.

Bence FPGA kullanırsanız daha rahat edersiniz. Çünkü Simulink size tasarladığınız sistemi direk olarak VHDL hardware üretme olanağı veriyor.(VHDL dilini bilmeseniz bile) Belki DSP de kullanılabilir ancak bu kez işin içine C de yazmanız gereken birçok kodlama girecek, ayrıyetten kesmeler üzerine epey bilginizin olması gerekiyor. MCU kullanırsanız bu tür işlemcilerin her tür konusunu bilmeniz gerektiriyorki bunları öğrenmek için harcayacağınız zamanı başka yararlı bilgileri öğrenmede kullanabilirsiniz. Sonuçta PIC gibi MCU larla yapabileceğiniz işler bir yere kadardır, daha ilerisi veya PID den başka akademik konularda çalışma yapacaksanız gene sinyal işleme konularına girmeniz gerekecek. Gerçi DsPIC ler size DSP gibi olanaklar sunuyor ama DSP konularında çip üreten çok daha profesyonel şirketler var. İlk başta dediğim gibi eğer "ben elektroniğin derinliklerine dalmayıp sadece kontrol mühendisliğinde, alanımda çalışmak istiyorum" derseniz FPGA sizin için daha uygun olabilir.

bu konuda çalışmaları paylaşın bizimle.hep muhabbet yazıları...

Matlab da FIS Editör var. simulink te tasarladığın sistemde kontrolör olarak FLC(FUZZY LOGİC CONTROLOR) seçersin. FIS editörde giriş çıkış ve kurallarını belirledikten sonra sistemin dosyasını simulnikteki kontrolöre yüklersin. Bunun dışında visual basic ve C de kullanabilirisin ama Matlab daha uygun bence.

hazıra (copy-paste) alışılmış bir kere. direkt proje paylaşılsın istiyorlar. çok yanlış. bir de celalleniyorlar....

arkadaşlar bana çok basitte olsa yapay zeka delphi ile yazılmış bir uygulama örneği gönderebilir misiniz?şimdiden teşekkürler...

Forum istatistikleri

Konular
127,952
Kullanıcılar
449,599
Son üye
Gksn

Yeni konular

Geri