futbol sahası aydınlatma yardım

piratees

Üye
40x20 m lık boyutlarında var olan bır saha aydınlatması yapmak istiyorum. 400wlık projektor kullanmayı dusunuyorum. size yöneltmek istediğim soru kaç adet direk ve kaç adet projektor kullanacagımdır? hattı site içerisinde yer alan apartmalara dağılan trafo hattı panosundan 3 fazlı almayı dusunuyorum sizce uygun olur mu? ve tedaşla ilgili bir sıkıntım olur mu?

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
pelsan kataloğunda aydınlatma hesabı örneği var. bir e bir uygulayabilirsin.
yerinde olsam 400w değil 1kW tercih ederdim.
branşman hattı bağımsız olsun. hatta tedaştan enerji müsaadesi iste ki elinin altına bulunsun.

anladım bizim sıkıntımız şu hattı site içerisinde trafodan gelen pano var 3faz mı almak gerek tek faz mı yapmak gerek ?

1 kw lık 8 tane kullanmalısın tabii ki 3faz olmalı .
ama ben led li 90 w lık 8 tane kullanırdım hem tasarruflu olur, hemde ampülün ömrü kısadır led ömrü 100.000 saattir.
kurulum masrafı yüksek olsa da toplam zaman içinde kazancı yüzde 70 dir.

tabiki 3 faz alman gerekir her lambaya 1 faz ile beslersin
bu şekilde yaparsan daha hesaplı gelir. artı armatür sayısını mutlaka 3 ün katı yapmaya özen göstermen gerekir.
3 6 9 gibi.

bencede 100 w lık ledlerden kullan hem az enerji ila aydınlatma yapmış olursun hemde kablo kesitin düşer birde 400w metalardi olanlar çok kısa ömürlü ani voltaj değişimlerinde kapanıp soguyana kadar açılmıyor. Veilerki aşamada bu aydınlatmaya güneş paneli de ekleyip işi tamamen şebekeden bagımsız hale getirmek mümkün, 400w metalardi ile ise düşünemk bile hata

kolay gelsin

anladım bu iş bir lojmana yapılacak, 20x40 futbolsahası ,14x24 basketsahası ve 17.5x9 m lık voleybol sahası var. aydınlatma buna yapılacak. o zaman trafodan sıteye gelen panodan 3 faz cekip 3 fazlı sayaç takıcaz. ama normalde bu panodan apartmalara hat cekılmıs, ve apartmalara tekfazlı sayaclar takılıp beslenmiş....

Forum istatistikleri

Konular
128,125
Kullanıcılar
449,837
Son üye
betül hüsrevoğlu

Yeni konular

Geri