ftp linux sunucuları

tokotoyu

Üye
Index of /
linux ftpm komutları Aşağıdaki örnekler komut tipik kullanımlarını gösterir ftp uzaktan kopyalama, yeniden adlandırma, ve dosyaları silmek için.

ftp abc.xyz.eduBu komut abc.xyz.edu de ftp sunucusuna bağlanmak için çalışacaktır. Başarılı olursa, bir kullanıcı adı ve parola kullanarak oturum isteyecektir. Kamu ftp sunucular genellikle şifre olarak "anonim" kullanıcı adınızı ve e-posta adresinizi kullanarak oturum sağlar. Giriş yaptıktan sonra yardım fonksiyonunu kullanarak mevcut ftp komutların listesini alabilirsiniz:

ftp> help
Bu dizinin içeriğini, dosya transferi göstermek için kullanın ve dosyaları silebilirsiniz komutları listeler.

ftp> lsBu komut uzak bilgisayarda geçerli dizindeki dosya ve alt dizinleri yazdırır.

ftp> cd müşterileriVarsa Bu komut, subdirecotry "müşteriler" için geçerli dizini değiştirir.

ftp> cd ..Ebeveyn direcotry geçerli dizini değiştirir.

ftp> lcd görüntüleriGeçerli dizini değiştirir [em] yerel bilgisayarda varsa [/ em], "resimler" için.

ftp> asciiMetin dosyaları aktarmak için "ascii" modunda yapılan değişiklikler. (uzman değilim linux konusunda deneyimli kullanıcıların faydalanması niyetiyle paylaştım)

ftp> binaryMetin dosyaları olmayan tüm dosyaları aktarmak için "ikili" moduna değişiklikler.

ftp> image1.jpg olsunUzak bilgisayardan yerel bilgisayara image1.jpg dosyasını indirir. Uyarı: zaten aynı isimde bir dosya varsa üzerine yazılır.

ftp> image2.jpg koymakYüklenen yerel bilgisayardan uzak bilgisayara image2.jpg dosya. Uyarı: zaten aynı isimde bir dosya varsa üzerine yazılır.

ftp>! lsBir '!' önünde yerel bilgisayarda belirtilen komutu yerine getirecektir. Yani '! Ls dosya adları ve yerel bilgisayarda geçerli dizinin dizin adlarını listeler.

ftp> mget *. jpgMget ile birden çok resim indirebilirsiniz. Bu komut ile tüm dosyalar sonunda indirir ". JGP".

ftp> mput *. jpgYüklenen tüm dosyaları ". JGP" ile sona.

ftp> mdelete *. jpgTüm dosyaları siler ". JGP" ile sona.

ftp> istemiIteratif modu açık veya kapalı böylece birden çok dosya üzerinde komutlar kullanıcı onayı olmadan idam olduğunu kapatır.

ftp> quit

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
127,966
Kullanıcılar
449,612
Son üye
esperran

Yeni konular

Geri