Frekans sorunu?

Gerçekten 3. harmonik varsa,bu akımı nötr-
den başka yerde görmek zor.UPS ten besle-
nen yükler nedir ?Bence,ölçüm için başka bir
PROFESYONEL ekiplede temas kurmanızda
yarar var.
Ups ten beslenen yukler yogunlukla server lar pc ler medikal cihazlar...nötr de ki akımı baska nerde gorebilirim demekten kastim suydu..ups girişi notr hattinda gordum..örneğin adp panosu notrde 20 amper gordum bu normal..baska hangi kaynağın notrunde boyle yuksek akim gorebelirim ?

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
3. harmonik akımları,nötrde belli olur ve 3 faz akımı toplamı mertebesinde olur.Bunun varlığı tesbit edilmişse 3.harmonik filtre ( daha basit ve özel uygulama ile ) ile önlenebilir.Öncelikle,güvenilir bir PROFESYONEL firmaya ölçüm yaptırıp,sorunun tam olarak tesbit edilip adının konması gerekir.Kesin olan şey,nötr akımının 3 faz akımına eşit veya yakın olduğunun doğruluğudur.Bundan kesin eminseniz,3.harmonik filtre konusuna eğilin.

Son düzenleme:
Elimde bir analizör var..bina içerisindeki x bir bölgedeki panoya bağlı..buradaki harmonik ve frekans değerlerini yorumlanabilir misiniz?..bu degerler nedir bu sayılar ne demek ?..
IMG_20190716_193328.jpeg
IMG_20190716_193215.jpeg

harmonik.jpg

Konu çok detaylı ve söylenecek o kadar şey var ki nereden başlayacağımı bilemiyorum. Öncelikle ölçümün doğru yapılması gerekir ve ölçüm sürecide uzun olmalıdır yani günlük analizör verileri tek tek incelenmelidir burada asıl önemli olan fazlara ait akım harmonik değerleri ve kaçıncı harmonikte yığılma olduğudur. Nötr 3 fazdaki harmoniklerin birleşimi olduğu için yüksek ve farklı bir veri verir.
Konu ile ilgili aklıma gelen önemli cümleleri sıralamaya çalışayım;
1) Nötrde akımın faz akımının 2 katına yakın değerlere çıkması, Nötr kesitinin Faz iletkeninin yarısı kesitte seçilmesinden mütevellit aşırı ısınmalar başgösterir. Bu Sistemdeki harmoniklerin tehlikeli değerlere yükseldiğinin en belirgin göstergesidir.
2) Yüksek harmoniğin oluşturacağı en büyük tehlike rezonans frekansına ulaşılmasıdır. Rezonans çok önemli ve çok büyük risktir yangına neden olur, kondansatörlerin ısınmasına patlamasına neden olur.
3) Harmonikler kaynağında absorbe edilmezse hiç bir harmonik filtrasyon harmoniklerin sistemde dolaşmasına engel olamaz !
4) Pasif harmonik filtre olarak bilinen sistem aslında bir rezonans önleyici sistemden başka birşey değildir ve sadece sistemde oluşan harmoniklerin kondansatörler tarafından genliklerinin arttırlmasına engel olurlar yani büyümesini engellerler.Harmonikleri yok etmezler !
5) Pasif harmonik filtre hem rezonans tehlikesini ortadan kaldırır hemde harmoniklerin kondansatörlere olan olumsuz etkilerine karşı korurlar.
6) Şebekeyi bir göl, tesislerde bu gölü besleyen dereler olarak düşünürsek. Tesislerdeki oluşan harmonik kirlilik birleşerek göle ulaşır. Yani tesislerdeki akım harmonikleri birleşerek Şebeke geriliminin de bozulmasına neden olurlar.
7) Pasif filtrasyonu mevcut sisteme uygularken tüm kondansatörlerin değiştirilmesi gerekir çünkü pasif filtre reaktörleri kondansatörler uçlarına düşen gerilimi arttırır. Daha yüksek gerilim değerine sahip kondansatörler kullanılması gerekir.
8) Nötrde oluşan harmonikler fazlarda oluşan harmoniklerin toplamıdır. Aynı cinsteki harmonik önce fazlarda oluşur toplamı yani mertebe olarak daha yüksek değerdeki harmonikler birleşerek nötrde görülür.
Konu hakkında bilgi sahibi olmanız için rar dosya ekledim. Olması gereken ölçüm sonuçlarını görebilmeniz için de harmonik ölçüm raporu dosyasını ekledim.

Profesyonel destek almanız şart !

Ekli dosyalar

• PasifFiltre.rar
    1.3 MB · Görüntüleme: 8
  • HARMONİK_ÖLÇÜM_RAPORU.doc
    133.5 KB · Görüntüleme: 8
Son düzenleme:
Ekli dosyayı görüntüle 55652

Konu çok detaylı ve söylenecek o kadar şey var ki nereden başlayacağımı bilemiyorum. Öncelikle ölçümün doğru yapılması gerekir ve ölçüm sürecide uzun olmalıdır yani günlük analizör verileri tek tek incelenmelidir burada asıl önemli olan fazlara ait akım harmonik değerleri ve kaçıncı harmonikte yığılma olduğudur. Nötr 3 fazdaki harmoniklerin birleşimi olduğu için yüksek ve farklı bir veri verir.
Konu ile ilgili aklıma gelen önemli cümleleri sıralamaya çalışayım;
1) Nötrde akımın faz akımının 2 katına yakın değerlere çıkması, Nötr kesitinin Faz iletkeninin yarısı kesitte seçilmesinden mütevellit aşırı ısınmalar başgösterir. Bu Sistemdeki harmoniklerin tehlikeli değerlere yükseldiğinin en belirgin göstergesidir.
2) Yüksek harmoniğin oluşturacağı en büyük tehlike rezonans frekansına ulaşılmasıdır. Rezonans çok önemli ve çok büyük risktir yangına neden olur, kondansatörlerin ısınmasına patlamasına neden olur.
3) Harmonikler kaynağında absorbe edilmezse hiç bir harmonik filtrasyon harmoniklerin sistemde dolaşmasına engel olamaz !
4) Pasif harmonik filtre olarak bilinen sistem aslında bir rezonans önleyici sistemden başka birşey değildir ve sadece sistemde oluşan harmoniklerin kondansatörler tarafından genliklerinin arttırlmasına engel olurlar yani büyümesini engellerler.Harmonikleri yok etmezler !
5) Pasif harmonik filtre hem rezonans tehlikesini ortadan kaldırır hemde harmoniklerin kondansatörlere olan olumsuz etkilerine karşı korurlar.
6) Şebekeyi bir göl, tesislerde bu gölü besleyen dereler olarak düşünürsek. Tesislerdeki oluşan harmonik kirlilik birleşerek göle ulaşır. Yani tesislerdeki akım harmonikleri birleşerek şebeke geriliminin de bozulmasına neden olurlar.
7) Pasif filtrasyonu mevcut sisteme uygularken tüm kondansatörlerin değiştirilmesi gerekir çünkü pasif filtre reaktörleri kondansatörler uçlarına düşen gerilimi arttırır. Daha yüksek gerilim değerine sahip kondansatörler kullanılması gerekir.
8) Nötrde oluşan harmonikler fazlarda oluşan harmoniklerin toplamıdır. Aynı cinsteki harmonik önce fazlarda oluşur toplamı yani mertebe olarak daha yüksek değerdeki harmonikler birleşerek nötrde görülür.
Konu hakkında bilgi sahibi olmanız için rar dosya ekledim. Olması gereken ölçüm sonuçlarını görebilmeniz için de harmonik ölçüm raporu dosyasını ekledim.

Profesyonel destek almanız şart !
Saolasin abi cok tesekkur ederim..firmalardan teklif topluyorum en kisa zamanda olcum yaptiricam.

Saolasin abi cok tesekkur ederim..firmalardan teklif topluyorum en kisa zamanda olcum yaptiricam.
Teklif alırken firmalarla görüşün önceliğiniz yüksek harmonik üreten cihazlara yerinde filtre takarak önlem almak olsun. Daha öncede dediğim gibi pasif filtre tesis içinde dolaşan harmonikleri ortadan kaldırmaz buda uzun süreçte elektronik kartlarda arıza gibi sonuçlar doğurur.
Direk teklif verin moduna girerseniz bir çok firma pasif filtre yapıp parasını alıp kaçmaya bakacaktır.

Teklif alırken firmalarla görüşün önceliğiniz yüksek harmonik üreten cihazlara yerinde filtre takarak önlem almak olsun. Daha öncede dediğim gibi pasif filtre tesis içinde dolaşan harmonikleri ortadan kaldırmaz buda uzun süreçte elektronik kartlarda arıza gibi sonuçlar doğurur.
Direk teklif verin moduna girerseniz bir çok firma pasif filtre yapıp parasını alıp kaçmaya bakacaktır.
Anladım abi..dediginiz gibi yaparim çok saolun..firmalara güvenmek zor katiliyorum..herkes parasını alip kacmaya bakıyor..sadece ölçüm icin bir firma 3500 tl fiyat verdi..ben muhendis degilim sonucta ve muhatap olacagim kisiler beni de kandırabilirler soyle olacak boyle olacak diye..cok bildigim bir konu degil cunku ve daha once hic bilmedigim bir durum.arastirdikca teorik olarak birseyler ogrenmeye calisyorim suanda ama yine de zor bir konu bana gore.
isimiz biraz da sansa kalmis artik hayirlisi diyelim..benim görevim bir risk varsa onu yonetime sunmak ve önlem almak..gerisi beni aşıyor..

Forum istatistikleri

Konular
128,133
Kullanıcılar
449,850
Son üye
umutbaysal9

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri