Frekans sorunu?

Bence nötr toprak arası gerilimin Yüksek olması harmaniklerden kaynaklı, keza frekansıda 200 hz lerde görmenin sebebi de odur. Bu harmanikleri yok etmek için yapman gereken şönt reaktör kullanmandır onu da reaktif röleye bağlarsın ve ona göre reaktif röle kullanırsın.

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Bence nötr toprak arası gerilimin Yüksek olması harmaniklerden kaynaklı, keza frekansıda 200 hz lerde görmenin sebebi de odur. Bu harmanikleri yok etmek için yapman gereken şönt reaktör kullanmandır onu da reaktif röleye bağlarsın ve ona göre reaktif röle kullanırsın.
Harmonik filtre reaktorunden bahsetmiyorsunuz dimi?...kompanzasyonumuz da işyeri kapali iken veya mesai saatleri bitiminde son zamanlarda yaklaşık 12 kvar lik bir kapasitif görüyorum..1 hafta takip edicektim bu sorun cikti..sont reaktör kullanıp roleyi de değiştirmek gerekecek bu sekilde devam ederse belliki..

Ölçümü yapan arkadas muhendis mis..elindeki cihaz meger cihazı ve faz toprak nötr referans alarak frekans ölçümü yapiyoruz dedi.(biz analizorde 50 hz gorduk deyince)ve cihazının yeni kalibrasyon yapıldığını soyledi..işyeri disinda bir binadan ölçüm almış orada degerler normal cikmis.( cihaz arızalı mi diye o da tereddüt etmis ama cihazda sorun yok dedi)..kompanzasyondan yapabilir dedi ama net birsey soyleyemedi...muhendis abilerimiz de konuya dahil olursa sevinirim..200 hz gördüğünü soyluyor ve topraklama ölçümü yapamadığını soyluyor adam..mecbur farkli bir firma çağırıp birde onlara kontrol ettiricem ama yine de neyden kaynakli olabilir tam olarak net birşey söyleyen yok

Üç fazdaki harmonikler dengesiz yüklenmeninde etkisi ile nötr akımı üzerine üstüste binerler, kompanzasyon sistemindeki kondansatörlerde bu harmonik akımlarının genliklerini arttırır. Pasif harmonik filtrasyon sadece rezonansı önleyen bir sistemdir ve önemlidir. Yüksek harmonik üreten kaynaklara örneğin sürücü devrelerine bağımsız filtre devreleri ile önlem almak gerekir. Yüksek harmonikler için aktif harmonik filtre sistemleri uygulanır. Bazı arkadaşlar şönt reaktörlerle pasif harmonik filtre reaktörlerini birbirine karıştırmışlar bu konu hakkında araştırıp bilgi sahibi olmalarını tavsiye ederim.
3.harmonik frekansı 50x3=150Hz
5.harmonik frekansı 50x5=250Hz dir.

https://polen.itu.edu.tr/bitstream/11527/1181/1/4504.pdf

Pardon ben harmonik filtre demek istemiştim şönt reaktör demişim ama yanlış yazmışım özür dilerim arkadaşlar

Üç fazdaki harmonikler dengesiz yüklenmeninde etkisi ile nötr akımı üzerine üstüste binerler, kompanzasyon sistemindeki kondansatörlerde bu harmonik akımlarının genliklerini arttırır. Pasif harmonik filtrasyon sadece rezonansı önleyen bir sistemdir ve önemlidir. Yüksek harmonik üreten kaynaklara örneğin sürücü devrelerine bağımsız filtre devreleri ile önlem almak gerekir. Yüksek harmonikler için aktif harmonik filtre sistemleri uygulanır. Bazı arkadaşlar şönt reaktörlerle pasif harmonik filtre reaktörlerini birbirine karıştırmışlar bu konu hakkında araştırıp bilgi sahibi olmalarını tavsiye ederim.
3.harmonik frekansı 50x3=150Hz
5.harmonik frekansı 50x5=250Hz dir.

https://polen.itu.edu.tr/bitstream/11527/1181/1/4504.pdf
Üstad isyerimizde haftasonu ölçüm ypıldığı icin akımlar ortalama 40 amper civarinda.dusuk sayılır hafta içi 220 amperlere kadar cikiyor..harmonik konusunu inceledim fakat bizde bir tane 90 KVA UPS var.haftasonu 3-5 amper cekiyor hafta içi de maksimum 20. bütün aydinlatma da Led panel..200 e yakın led armatür var..bunlar harmonik uretirmi?benim anlamadigim ölçü aleti ve analizorde 50 hz görürken bu adam nasil 200 hz görüyor olabilir..?..

Üstad isyerimizde haftasonu ölçüm ypıldığı icin akımlar ortalama 40 amper civarinda.dusuk sayılır hafta içi 220 amperlere kadar cikiyor..harmonik konusunu inceledim fakat bizde bir tane 90 KVA UPS var.haftasonu 3-5 amper cekiyor hafta içi de maksimum 20. bütün aydinlatma da Led panel..200 e yakın led armatür var..bunlar harmonik uretirmi?benim anlamadigim ölçü aleti ve analizorde 50 hz görürken bu adam nasil 200 hz görüyor olabilir..?..
Faz frekansı ayrı harmonik frekansı ayrıdır. Analizörde ölçüm parametre kısımları ayrıdır. Nötr iletkeni dönüş iletkeni olduğu için fazlarda oluşan harmonikler üst üste biner bu nedenle daha yüksektir. Eski 6 pulse UPS'ler yüksek harmonik üretir, led sürücülerde hem kapasitif hem harmonik üretir.
Ölçümler nereden alındı? Hangi değerler ölçüldü önemli? Elma ile armut mukayese edilmiş gibi bir durum var sizde.

Faz frekansı ayrı harmonik frekansı ayrıdır. Analizörde ölçüm parametre kısımları ayrıdır. Nötr iletkeni dönüş iletkeni olduğu için fazlarda oluşan harmonikler üst üste biner bu nedenle daha yüksektir. Eski 6 pulse UPS'ler yüksek harmonik üretir, led sürücülerde hem kapasitif hem harmonik üretir.
Ölçümler nereden alındı? Hangi değerler ölçüldü önemli? Elma ile armut mukayese edilmiş gibi bir durum var sizde.
Ustam simdi şöyle bir şey var..rastgele 90 kva lık UPS mizin besleme giriş kablosuna dokundum.biraz sıcaklık farkettim..rst ölçümlerini yaptım akımlar 20-21-19 amper.nötr kablosu ise aşırı sıcak ve 55 amper çekiyor..normal sartlarda yükler dengeli ve notrden 3-5 amper dolaylarinda bir akım alması gerekirken 55 amper gormem sanırım harmonik etkinin bir göstergesi..bunu doğruluyor ve Şebeke frekansını 200 hzlere çıkaran sorunda bu belliki öyle değil mi?
Simdi bir firma ile görüşüyorum en kısa zamanda ölçüm yaptiricam..bu sorun Gözardı edilecek bir durum degil notrde bu kadar yüksek akim görülmesi yangina bile sebebiyet verebilir..simdi soyle bir sey var..bizim UPS 90 KVA yani yaklaşık 72 kW ..UPS den beslenen bazı birimler kapandi normal sartlarda faz basi 25-30 amper görürken simdi 10-15 amper maksimum görüyorum..UPS den beslenen yuk yari yariya dustu..bu durum yani ups nin nerdeyse %5 yükle çalışması harmonige sebep olabilir mi ?

Nötrde 3 kat civarında akım olması,3. harmonik belirtisidir.3. harmonik 150 hz. olduğuna göre 200 hz. lafı etmek için yine sebep yok.

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
128,128
Kullanıcılar
449,843
Son üye
hvncrblt

Yeni konular

Geri