Frekans sorularını yorumlama

İşin matematiksel kısmında birinci ya da ikinci dereceden türevli denklemlerin çözümü var.

Ama daha sonra bu konuya tekrar geleceğim ;)

Tacoma Narrow Köprüsü nasıl yıkılmış olabilir. Bu konuyu biraz araştırdım.

Rüzgarlar doğal salınım sıklığına yakın bir sıklıkta enerji, tahrik kuvveti aktarımı yaparak köprüyü yana doğru salınıma geçirmiştir diye tahmin ediyordum.

Ama görebileceğiniz üzere köprü beşik gibi sallanmış.

Elektrik Mühendisliğinde bu konuyu anlatırken şöyle bir örnek veriyorlar.

Örneğin iki tane arka arkaya bağlanmış evirici türünde Mosfet olsun. Bunlardan ilkinin girişine kare şeklinde bir işaret uygulayalım. Eğer bu işaret çok hızlı ise, mantıksal "0" dan mantıksal "1" e çok hızlı geçiş yapılıyorsa normalde gene kare şeklinde bir işaret bekler iken, bu sefer karenin ucunda sinüse benzer ama zamanla sönümlenen bir dalga biçimi görebilirsiniz.

Şimdi düşünün ki gökdelen gibi çok yüksek katlı binalar var.

Bu binalarda rüzgarların doğal salınım sıklığına yakın bir sıklıkta enerji, tahrik kuvveti aktarımına nasıl bir çözüm getirilebilir? Ya da nasıl depremlere dayanıklı hale getirilebilir?

İşte burada bu mühendis, konuya oldukça pratik bir çözüm getiriyor.

İlginç bir deney.

Bu sahada çalışanlar ve mühendislik öğrencileri bu deneyi denemek isteyebilirler. Öğrenciler için de güzel bir yıl sonu ödevi olabilir.

Görebileceğiniz üzere ivme ölçer ile bu veriler alındığında sönen sinüs dalgasına benzer bir dalga şekli görüyoruz.

Konunun matematiksel yönüne tekrar dönecek olursak, türevli denklemleri çözdükten sonra sönen dalga şeklinde aslında çok pratik bir hesap olduğunu anlıyoruz. Dikkat ederseniz bu soruyu çözen mühendis de bu pratik hesabı kullanıyor.

Peki fizik için benzetim yazılımını nereden bulacağız diye düşünebilirsiniz.

Buradan ücretsiz indirebilirsiniz :

http://www.algodoo.com

Son düzenleme:
İşin matematiksel kısmında birinci ya da ikinci dereceden türevli denklemlerin çözümü var.

Ama daha sonra bu konuya tekrar geleceğim ;)

Tacoma Narrow Köprüsü nasıl yıkılmış olabilir. Bu konuyu biraz araştırdım.

Rüzgarlar doğal salınım sıklığına yakın bir sıklıkta enerji, tahrik kuvveti aktarımı yaparak köprüyü yana doğru salınıma geçirmiştir diye tahmin ediyordum.

Ama görebileceğiniz üzere köprü beşik gibi sallanmış.

Elektrik Mühendisliğinde bu konuyu anlatırken şöyle bir örnek veriyorlar.

Örneğin iki tane arka arkaya bağlanmış evirici türünde Mosfet olsun. Bunlardan ilkinin girişine kare şeklinde bir işaret uygulayalım. Eğer bu işaret çok hızlı ise, mantıksal "0" dan mantıksal "1" e çok hızlı geçiş yapılıyorsa normalde gene kare şeklinde bir işaret bekler iken, bu sefer karenin ucunda sinüse benzer ama zamanla sönümlenen bir dalga biçimi görebilirsiniz.

Şimdi düşünün ki gökdelen gibi çok yüksek katlı binalar var.

Bu binalarda rüzgarların doğal salınım sıklığına yakın bir sıklıkta enerji, tahrik kuvveti aktarımına nasıl bir çözüm getirilebilir? Ya da nasıl depremlere dayanıklı hale getirilebilir?

İşte burada bu mühendis, konuya oldukça pratik bir çözüm getiriyor.

İlginç bir deney.

Bu sahada çalışanlar ve mühendislik öğrencileri bu deneyi denemek isteyebilirler. Öğrenciler için de güzel bir yıl sonu ödevi olabilir.

Görebileceğiniz üzere ivme ölçer ile bu veriler alındığında sönen sinüs dalgasına benzer bir dalga şekli görüyoruz.

Konunun matematiksel yönüne tekrar dönecek olursak, türevli denklemleri çözdükten sonra sönen dalga şeklinde aslında çok pratik bir hesap olduğunu anlıyoruz. Dikkat ederseniz bu soruyu çözen mühendis de bu pratik hesabı kullanıyor.

Peki fizik için benzetim yazılımını nereden bulacağız diye düşünebilirsiniz.

Buradan ücretsiz indirebilirsiniz :

http://www.algodoo.com
Tai pei binasında bu sistem kullanılmış,bilim sorunlara çok farklı çözümler getiriyor,bir tür karşı ağırlık.

Ekli dosyalar

• taipei3.jpg
    taipei3.jpg
    293.6 KB · Görüntüleme: 5
Evet sizin de bahsettiğiniz gibi Tapei 101 gökdeleninde de bu şok emici sistem kullanılmış.

Burada Tapei 101'in mimarı ile bir mülakat yapıyorlar. Gök delenin ufak bir maketi üzerinde sorulara cevap veriyor.

İlk planda, maket herhalde tüm gökdelenin ufak bir modeli olacak diye düşünmüştüm.

Ama mimar sadece içine yağ doldurulmuş bir cam tüp ve bilye bulunan bir parça koyarak gökdelenin şiddetli tayfunlara ve rüzgarlara nasıl karşı koyduğunu pratik olarak göstermiş oldu.

Burada da sıfırdan gökdelenin maketini yapıyorlar.

Benim en dikkatimi çeken bu lazerle titreşim frekansını ölçen cihaz oldu. Bu tür bir cihazı kullanan, ya da nasıl çalıştığı hakkında fikri olan var mı acaba?

Anladığım kadarıyla ilk önce binanın doğal salınım sıklığı hesaplanıyor. Bunu ölçmek için aslında lazerli ivme ölçer kullanmanıza da gerek yok. Basitçe Arduino ve ivme ölçer kullanarak da ölçebilirsiniz.

Bir sistemin doğal olarak salınım yapma eğiliminde olduğu sıklığa doğal salınım sıklığı diyoruz. Buna bir örnek çocuk salıngaçları verilebilir.

Daha sonra alttaki sarkaç, binanın doğal salınım sıklığına getiriliyor. Adeta akord ediliyor.

Böylece dışarıdan etki eden tahrik kuvvetleri hareket enerjisine çevriliyor.

Son olarak da bilyenin etrafına yağ doldurularak da bu hareket enerjisi söndürülüyor.

Son düzenleme:
Aynı soruna farklı çözümler var yıllardan beri, sonuçları da baya güzel haksız mıyım;

Neyse konu başka taraflara gidiyor konu sahibi kızmadan sustum, yeni konu açarsanız gelirim :).

Forum istatistikleri

Konular
127,956
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Geri