Frekans sorularını yorumlama

micretyy

Üye
Fizik ödevimdeki bir kısma takıldım yardımcı olur musunuz

Screenshot_2020-12-21-11-37-39-078_com.miui.gallery.jpg
IMG_20201220_234122_081.jpg
Çizdiğim grafik bu. Frekansın karesi bölü m(kg) grafiği. Soru şu eğim ne anlama geliyor? Eğimin matematiksel ifadesini bulabiliyoruz ancak ne anlama geldiğine yorum getiremedim. Yardımcı olacaklara şimdiden teşekkürler 🤗

Moderatör tarafında düzenlendi:
Çok zahmet etmişsiniz ! Ödevler,saat 23.59.59 dan sonra.
Evet kızılacak, eleştirilecek bir durum göremiyorum.

Ayrıca her ödev iletisinin altına ödevler şu saatten sonra yazmak zorunda mısınız?

Siz yardım etmek istemeyebilirsiniz ama başka bir arkadaşımız ödeve yardım etmek isteyebilir.

Ayrıca soruyu soran arkadaşımız gayet güzel bir deney yapmış.

Kendi yaptığı deneyin de sonuçlarını paylaşmış. Anlamadığı noktaları sormuş.

Eğim lineer bir fonksiyonda, ki senin grafiğin lineer bir fonksiyon, x eksenindeki nicelikte bir değişim yaşandığında, bunun ye eksenindeki nicelikte nasıl bir değişim gerçekleştireceğini belirleyen katsayıyı verir. Örneğin eğimin 3 ise, x eksenindeki 2 birim artış, y ekseninde 6 birim artışa sebep olacaktır. Senin fonksiyonunda ise bu katsayı 4g/(uL^2) ve grafiğin eğimi bu katsayıyı verir.

Lineer fonksiyonlar için eğim o fonksiyonun türevine eşittir. Herhangi bir fonksiyon için türev, istenen noktada fonksiyona teğet olan doğrunun eğimidir. Türev ise istenen noktada 0'a çok yakın miktarda artış veya azalış yaşandığında fonksiyonun çıkışında (y ekseninde) nasıl bir değişim gözlemleneceğini tanımlar. Yani aslında bir noktada bir fonksiyonu türetmek, x ekseninde yaşanan değişikliğin y ekseninde ne kadar sert bir değişiklik uygulayacağını öğrenmek amacıyla yapılır. Türev ne kadar büyük çıkarsa, o noktada x eksenindeki değişiklik y ekseninde büyük değişikliklere yol açacak demektir.

Türevin çeşitli türleri bulunur. Bahsettiğim tür genel olarak tür olan bilinen tek boyutlu uzay için skaler türevdir.

Kütle arttıkça rezonans frekansi düşer. Belli ki grafikte hata var.

Kütle arttıkça rezonans frekansi düşer. Belli ki grafikte hata var.
Konuyla ilgili pek bir bilgiye sahip değilim fakat föyde verilen rezonans frekansının karesi ile kütlenin ilişkisini tanımlayan bağıntıya göre, bu iki nicelik doğru orantılı gözükmekte.

Föye bakmamıştım ben pardon. m İpin gerginliğini arttiriyormus

kütle arttıkça telin gerginliği artar frekans artar. saz , mandolin vs teli gerginleştirdikçe ses tize doğru kayar.

Öncelikle kavramları anlamakta fayda var.

Doğal salınım sıklığı ("natural frequency") fiziksel bir sistemin doğal olarak, salınım yapma eğiliminde olduğu sıklıktır.

Buna bir örnek verecek olursak, bir tane yayın ucuna bir kütle astığımızı düşünelim. Sonra da 10 saniye boyunca sayalım. 10 kere salınım yaptığını gözlemlemiş isek bu sistemin doğal salınım sıklığı saniyede 1 kere yani 1 Hertz'dir.

Şimdi daha önce Fourier dönüşümü konusunda da bahsettiğim sapan şeklinde metal çubuk ile bir örnek vermek istiyorum.

lacubugu.jpg

Gördüğünüz gibi alelade bir metal parçası.

Bu çubuğu sert bir zemine vurduğunuz zaman saniyede 440 kere titreşir. Buradan doğal salınım sıklığının saniyede 440 kere yani 440 Hz olduğunu görebiliriz.

"Resonance" kelimesini Türkçeye hem yankılaşım hem de genlik katlaması olarak çevirebiliriz.

Saniyede 440 kere titreşim Batı Müziğinde A ("La") sesine Türk Müziğinde Re sesine karşılık gelir. Hatta Neva'da gezinmek diye bahsedenler de olabilir.

Bu konuyu anlamak için ufak bir deney yapabiliriz.

Bir tane udumuz olduğunu, bu tellerden bir ya da iki tanesinin de Re sesine çekildiğini düşünelim.

Bu metal çubuğu sert bir zemine vurup, udun gövdesi üzerine koyarsak Re sesine çekilmiş tellerin de salınım yapmaya başladığını görebilir, hafif bir uğultu sesi duyabiliriz. Sesler bu esnada yankı yapabilir.

Fiziksel olarak tellere vurmadığımız halde teller titreşime geçmiş oldu.

İşte bu olaya yankılaşım diyoruz. Ne yapmış olduk fiziksel bir sistemin doğal salınım sıklığına yakın bir sıklıkta enerji vermiş olduk.

Doğal salınım sıklığında ya da yakın sıklıklarda uygulanan, küçük miktarda enerji ya da tahrik kuvveti ile büyük genlikli ve uzun süreli titreşimler üretilebilir. Bu nedenle ev, köprü gibi fiziksel yapılar bu tür yansıma ya da etkilenmelerin önüne geçmek için doğru bir şekilde tasarlanmalıdır.

Buna bir örnek olarak Tacoma Narrow Köprü kazası verilebilir. Farklı yönlerden esen rüzgarlar, köprü yapısına doğal salınım sıklığına yakın bir sıklıkta enerji aktarımı yaparak köprünün yıkılmasına neden oldu.

Sizin gösterdiğiniz örneğe gelecek olursak ucuna ağırlık bağlanmış bir yayımız var. Burada ilgilendiğimiz 2 tane değişken var.

Genlik ve sıklık.

Eğer yayı daha fazla çekersek genlik değişir ama sıklık değişmez.

İşte bu sıklığa sistemin doğal sıklığı diyoruz.

soru1111.png

Burada hesaplamaları zorlaştırdığı, ve sonuca da etkisi olmadığı için yer çekimini göz ardı ediyoruz.

Diyelim ki bir yay daha ekleyip yay sabitini 2 katına çıkarırsam doğal salınım sıklığı bir parça artacağı için biraz daha hızlı hareket edecek. Ama tam iki katına çıkmayacak. Kök (2) kadar hızlanmış olacak.

Üzerine bir parça daha ağırlık eklediğimizde ise biraz daha yavaş hareket edeceğini yukarıdaki formülden görebilirsiniz. Dikkat ederseniz gene karekök var.

Mekanik yayın elektriksel karşılığı LC devredir.

Yukarıda gösterdiğim şekilde değişkenler değiştirilerek elektriksel ve mekanik sistemler arasında geçiş yapılabilir.

Burada konu ile yapılmış deneyleri bulabilirsiniz.

Son düzenleme:
Evet kızılacak, eleştirilecek bir durum göremiyorum.

Ayrıca her ödev iletisinin altına ödevler şu saatten sonra yazmak zorunda mısınız?

Siz yardım etmek istemeyebilirsiniz ama başka bir arkadaşımız ödeve yardım etmek isteyebilir.

Ayrıca soruyu soran arkadaşımız gayet güzel bir deney yapmış.

Kendi yaptığı deneyin de sonuçlarını paylaşmış. Anlamadığı noktaları sormuş.
Desteğiniz için teşekkür ederim bu forumda yeniyim. Sadece anlamadığım çözüm bulamadığım kısmı sormuştum
Eğim lineer bir fonksiyonda, ki senin grafiğin lineer bir fonksiyon, x eksenindeki nicelikte bir değişim yaşandığında, bunun ye eksenindeki nicelikte nasıl bir değişim gerçekleştireceğini belirleyen katsayıyı verir. Örneğin eğimin 3 ise, x eksenindeki 2 birim artış, y ekseninde 6 birim artışa sebep olacaktır. Senin fonksiyonunda ise bu katsayı 4g/(uL^2) ve grafiğin eğimi bu katsayıyı verir.

Lineer fonksiyonlar için eğim o fonksiyonun türevine eşittir. Herhangi bir fonksiyon için türev, istenen noktada fonksiyona teğet olan doğrunun eğimidir. Türev ise istenen noktada 0'a çok yakın miktarda artış veya azalış yaşandığında fonksiyonun çıkışında (y ekseninde) nasıl bir değişim gözlemleneceğini tanımlar. Yani aslında bir noktada bir fonksiyonu türetmek, x ekseninde yaşanan değişikliğin y ekseninde ne kadar sert bir değişiklik uygulayacağını öğrenmek amacıyla yapılır. Türev ne kadar büyük çıkarsa, o noktada x eksenindeki değişiklik y ekseninde büyük değişikliklere yol açacak demektir.

Türevin çeşitli türleri bulunur. Bahsettiğim tür genel olarak tür olan bilinen tek boyutlu uzay için skaler türevdir.
Cevabınız için teşekkür ederim

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
128,158
Kullanıcılar
449,905
Son üye
smartnet

Yeni konular

Geri