Frekans Konvertörü Nasıl Seçilir?

notther

Üye
Merhaba arkadaşlar. Ev tipi bir buzdolabının kompresörünü (değişken hızlı) kontrol etmek için frekans konventörü almam gerekiyor; fakat bu konvertörü seçerken nelere dikkat etmem gerektiğini, hangi kıstaslara göre bana uygun olan konvertör almam gerektiğini hiç bilmiyorum. Bu konuda ilk defa çalışacağım. Bu yüzden yardıma ihtiyacım var. Yardımcı olursanız çok memnun olurum.

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
FREKANS KONVERTÖRLERİ

Frekans konvertörleri, AC gerilimle beslenen cihazın çalışması için şebekeden farklı bir frekans gerektiren cihazlar ve teçhizat için bir elektrik sağlama sistemidir. Bunun anlamı, ülke Şebeke frekansının örneğin ülkemiz için 50Hz olan şebeke frekansının cihazın çalışması için gereken 400Hz veya 60Hz’e frekansına dönüştürülmesidir.

Uçak sistemleri, gemi sistemleri, askeri sistemleri gibi başlıca alanlarda kullanılan frekans konvertörleri, dinamik ve statik olmak üzere ikiye ayrılır.

En son gelişen teknoloji ve en yeni trendler kullanılarak üretilen hem dinamik hem de statik frekans konvertörleri yer güç sistemleri için en iyi çözümü sunarlar.

1) Dinamik Frekans Konvertörü:

Bütün dinamik frekans konvertörleri için frekans dönüşümü motor ve jeneratör kutup sayısı arasındaki bağlantı ile yapılır. Motor ve jeneratörü birleştirmek ve frekans değişimini başarmak amacıyla ekstra bir bant veya şanzıman kutusu kullanılmaz. Motor ve jeneratör sadece iki yatak tarafından desteklenen şaft üzerinde bir tek yapıda birleştirilir. Makineyi soğutmak için kullanılan pervanede aynı konvertörde şaft üzerine yerleştirilir.
Dinamik Frekans Konvertörleri gerek asenkron gerekse senkron motorlar ile akuple edilebilir. Asenkron motorlu dinamik frekans konvertörleri yükten-bağımsız hızda çalışırlar, ve giriş güç faktörü düzenlenmemiş olur. Senkron motorlu dinamik frekans konvertörleri sabit bir hızda çalışırlar, ve rotorun tahriğini değiştirerek güç faktörü 1’e ayarlanır.

2)Statik Frekans Konvertörü:

Statik frekans konvertörleri için frekans dönüşümü iki aşamada gerçekleşir. Öncelikle giriş gerilimi doğrultucular vasıtasıyla DC gerilime çevrilir, ardından invertörler vasıtasıyla bu DC gerilim istenen frekanstaki AC gerilime çevrilir. Bu işlemler esnasındaki anahtarlama için diyodlar, tristörler veya transistörler kullanılır.

FREKANS KONVERTÖRLERİ

Frekans konvertörleri, AC gerilimle beslenen cihazın çalışması için şebekeden farklı bir frekans gerektiren cihazlar ve teçhizat için bir elektrik sağlama sistemidir. Bunun anlamı, ülke şebeke frekansının örneğin ülkemiz için 50Hz olan şebeke frekansının cihazın çalışması için gereken 400Hz veya 60Hz’e frekansına dönüştürülmesidir.

Uçak sistemleri, gemi sistemleri, askeri sistemleri gibi başlıca alanlarda kullanılan frekans konvertörleri, dinamik ve statik olmak üzere ikiye ayrılır.

En son gelişen teknoloji ve en yeni trendler kullanılarak üretilen hem dinamik hem de statik frekans konvertörleri yer güç sistemleri için en iyi çözümü sunarlar.

1) Dinamik Frekans Konvertörü:

Bütün dinamik frekans konvertörleri için frekans dönüşümü motor ve jeneratör kutup sayısı arasındaki bağlantı ile yapılır. Motor ve jeneratörü birleştirmek ve frekans değişimini başarmak amacıyla ekstra bir bant veya şanzıman kutusu kullanılmaz. Motor ve jeneratör sadece iki yatak tarafından desteklenen şaft üzerinde bir tek yapıda birleştirilir. Makineyi soğutmak için kullanılan pervanede aynı konvertörde şaft üzerine yerleştirilir.
Dinamik Frekans Konvertörleri gerek asenkron gerekse senkron motorlar ile akuple edilebilir. Asenkron motorlu dinamik frekans konvertörleri yükten-bağımsız hızda çalışırlar, ve giriş güç faktörü düzenlenmemiş olur. Senkron motorlu dinamik frekans konvertörleri sabit bir hızda çalışırlar, ve rotorun tahriğini değiştirerek güç faktörü 1’e ayarlanır.

2)Statik Frekans Konvertörü:

Statik frekans konvertörleri için frekans dönüşümü iki aşamada gerçekleşir. Öncelikle giriş gerilimi doğrultucular vasıtasıyla DC gerilime çevrilir, ardından invertörler vasıtasıyla bu DC gerilim istenen frekanstaki AC gerilime çevrilir. Bu işlemler esnasındaki anahtarlama için diyodlar, tristörler veya transistörler kullanılır.

Cevabın için teşekkür ederim yalnız benim öğrenmek istediğim frekans konvertörünün ne olduğu ya da çeşitleri değil, alınırken hangi özelliklerine göre almam gerektiğidir. Benim öğrenmek istediğim; elimdeki motora göre uygun frekans konvertörünü, motorun ve konvertörün hangi özelliklerini göz önünde bulundurarak nasıl seçerim. Alacağım konvertör elimdeki motoru sürmeye uygun olur mu olmaz mı bunu araştırıyorum.

Merhaba.

Ev tipi buzdolaplarının kompresör kontrolünü termostat ünitesi kolayca yapar(No-frost,deep-freeze ve normal ev buzdolapları için)yani frekans kontrolü ünitesine ayrıca gerek duyulmaz.Eğer termostatınız arızalı ise; ya sökerek veya P/N ,modelini.vb.teknik bilgileri ile soğutma tekniğiyle uğraşan yed.parçacılardan orijinal yeni olanını satın alabilirsiniz.Ama bu bir arıza değil de,bir araştırma ödevi ise; frekans kontrol ünitesi daha ziyade yüksek güçteki asenkron motorların devir kontrolü için kullanılır diye biliyorum,küçük hermetik yardımcı sargılı tek fazlı asenkron motorlar için bir çözümü,karşılığı bulunmayabilir sanıyorum.Bir araştırın derim.Kolay gelsin.

Merhaba.

Ev tipi buzdolaplarının kompresör kontrolünü termostat ünitesi kolayca yapar(No-frost,deep-freeze ve normal ev buzdolapları için)yani frekans kontrolü ünitesine ayrıca gerek duyulmaz.Eğer termostatınız arızalı ise; ya sökerek veya P/N ,modelini.vb.teknik bilgileri ile soğutma tekniğiyle uğraşan yed.parçacılardan orijinal yeni olanını satın alabilirsiniz.Ama bu bir arıza değil de,bir araştırma ödevi ise; frekans kontrol ünitesi daha ziyade yüksek güçteki asenkron motorların devir kontrolü için kullanılır diye biliyorum,küçük hermetik yardımcı sargılı tek fazlı asenkron motorlar için bir çözümü,karşılığı bulunmayabilir sanıyorum.Bir araştırın derim.Kolay gelsin.

cevabınız için teşekkürler. Kompresörün termostat ile kontrol edildiğini biliyorum. Bir proje kapsamında değişken devirli kompresör kullanılması ve kontrolü gerekiyor. Bu sebeple frekans konvertörlerinin nasıl seçilmesi gerektiğini öğrenmek istiyorum.

Bakın,elinizdeki ev tipi buzdolabının hermetik motoru(Siyah,boyalı,kapalı,yumurta şeklinde olan,kaynakla kapatılmış olan ünite) üzerinde bulunan etikette 220-240 V,50 Hz,112 Watt,125 watt,150 Watt. gibi yazan bir motor güç değeri veya buzdolabının arka kısmında devre şeması ve gücü yine watt. olarak ve volt,frekans değeri olarak yazılı bulunmalıdır.Seçeceğiniz frekans konvertörünü bu güç değerinden yüzde 20-30 emniyetli olarak fazla seçip veya tam değerlerinde de bulamazsanız, yüzde 40-50 fazla güç payı bırakıp seçebilirsiniz.Araştırıp bulacağınız frekans konvertörü ünitesinin de,buzdolabı motorunun anma gücü gibi toplam bir çalıştırma anma gücü olması gerekiyor.Bu anma yani çalıştırma değerini(Konvertör kullanımı)konusunda bilgili olan bir müşteri temsilcisinden satın almadan önce sorup öğrenmeli ve sizin motor gücünün bir miktar fazlasını da seçip,cihazı o şekilde satın almalısınız.Kolay gelsin.

eyvallah binbaşı çok teşekkür ederim.

http://www.dantek.com.tr/VLT-micro.html

http://www.dantek.com.tr/

Az önceki araştırmamda Danfoss firmasından en düşük güç olarak(Ev tipindeki buzdolabı gücüne uygun olabilir) 0.180 kwatt,0.25 HP.yani 180 watt.lık küçük tipte olup,monofaze asenkron motoru çalıştıran frekans konvertörü cihazına rastladım.İlgili yerden (Siteden) teknik bilgi de alarak araştırabilirsiniz sanırım.Güç seçiminin uygun yapılması otomasyonun sağlığı için ayrı önem taşımaktadır.Kolay gelsin.

sizin bir önceki mesajınızda yazdığınız üzerine kompresörün tükettiği maksimum güce baktım. 180 W lık bir güç tüketimi var en zorlamalı koşulda. Bu durumda benim 0,25 kW lık bir frekans konvertörü almam uygun olur sanırım güç açısından.

http://www.dantek.com.tr/VLT-micro.html

Danfoss Trkiye Frekans Konvertrleri Ana Datm, Global Merkez Servis

Az önceki araştırmamda Danfoss firmasından en düşük güç olarak(Ev tipindeki buzdolabı gücüne uygun olabilir) 0.180 kwatt,0.25 HP.yani 180 watt.lık küçük tipte olup,monofaze asenkron motoru çalıştıran frekans konvertörü cihazına rastladım.İlgili yerden (Siteden) teknik bilgi de alarak araştırabilirsiniz sanırım.Güç seçiminin uygun yapılması otomasyonun sağlığı için ayrı önem taşımaktadır.Kolay gelsin.

Ev tipi buzdolaplarının kompresörlerini tek fazlı asenkron elektrik motoru mudur? Piyasada satılan frekans konvertörleri genellikle 3 fazlı ve bunlar ile tek fazlı motorların çalıştırılamayacağı söyleniyor. Motorun tek fazlı mı yoksa çift fazlı mı olduğunu nasıl anlayabiliriz?

Forum istatistikleri

Konular
127,956
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Geri