Frekans çeviricili Dalgıç Motor neden yanar?

ZE_dere

Üye
Merhaba herkese kolay gelsin. Yaptırdığımız işteki frekans çeviricili 45kW-60Hp dalgıç motor ilk denemede çalışmış, ikinci denemede yanmış.

Sebepleri neler olabilir?

Yardımlarınız için teşekkür ederim. Hayırlı günler.

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Merhaba herkese kolay gelsin. Yaptırdığımız işteki frekans çeviricili 45kW-60Hp dalgıç motor ilk denemede çalışmış, ikinci denemede yanmış.

Sebepleri neler olabilir?

Yardımlarınız için teşekkür ederim. Hayırlı günler.
Merhaba, motor ve sürücü seçimi hatalı olabilir.

Frekans konvertorü kaç kW ?

Frekans konvertorü akım limiti nedir ?

Merhaba, motor ve sürücü seçimi hatalı olabilir.

Frekans konvertorü kaç kW ?

Frekans konvertorü akım limiti nedir ?

Motor ve sürücü normalde 70 hp olmalıydı ama suyu çıkaracak şekilde 60 hp almışlar çevirici de 45kW ama akım bilgisine bakmadım. Ben daha kontrole gidemeden yandığı bilgisini verdiler. 70hp ve ona uyumlu sürücü getirin göstermeden de yerine koymayın dedim bekliyorum. Motor bağlantılarını yaparlarken yanlarındaydım. Sonrasında ayrıldım ama aynı akşam bana çalıştığının videosunu attılar. Sonra da yanmış tekrar çalıştıramamışlar.

Motor ve sürücü normalde 70 hp olmalıydı ama suyu çıkaracak şekilde 60 hp almışlar çevirici de 45kW ama akım bilgisine bakmadım. Ben daha kontrole gidemeden yandığı bilgisini verdiler. 70hp ve ona uyumlu sürücü getirin göstermeden de yerine koymayın dedim bekliyorum. Motor bağlantılarını yaparlarken yanlarındaydım. Sonrasında ayrıldım ama aynı akşam bana çalıştığının videosunu attılar. Sonra da yanmış tekrar çalıştıramamışlar.
Anladım. Şimdi dalgıç pompalar genelde üst güç seçilir . Eğer motorunuz aşırı yük nedeniyle yüksek akım çekiyor ise ve sürücü tarafında akım limiti de üst seviyelere çekildi ise motor yabana kadar çalışmış olabilir . Tabiki bu bir ihtimal farklı nedenleri de olabilir.

İyide, pompada frekans cevırıciye ne gerek var. Degısken devıre ıhtıyac oluyormu. Yumusak yolverici,(softsatreter olmasın). Arkadasların dediği gibi, bir ust deger secmekde fayda var. Ayrıca, soft starterde olsun, hız kontrolde olsun, motor yanması kolay kolay olmaz. Her turlu koruma mevcutdur. Motorun yandıgını nasıl tesbıt etmısler, cıhaz koruma gecdıde onlar motor yandımı dıye düşündü. 45 kw/60 hp normal sınır ıcınde secım. Motor yanması pek akla uygun değil, bence..

meraba sürücü cıkısına şok bobini baglımı acaba metraj uzun ise sorun yaratabilir diye düşünüyorum.

İyide, pompada frekans cevırıciye ne gerek var. Degısken devıre ıhtıyac oluyormu. Yumusak yolverici,(softsatreter olmasın). Arkadasların dediği gibi, bir ust deger secmekde fayda var. Ayrıca, soft starterde olsun, hız kontrolde olsun, motor yanması kolay kolay olmaz. Her turlu koruma mevcutdur. Motorun yandıgını nasıl tesbıt etmısler, cıhaz koruma gecdıde onlar motor yandımı dıye düşündü. 45 kw/60 hp normal sınır ıcınde secım. Motor yanması pek akla uygun değil, bence..
hocam yeni döndüm. Frekans çevirici kullanıyoruz içme suyu kuyusunda otomasyona geçeceğimiz için bu şekilde yapmışlar.
Motor sargılarını ölçüp yandığına kanaat getirmişler.
Benim de aklıma yatmayan konu bu zaten, o kadar koruma varken nasıl yandı bu motor, zaten bu yüzden sordum buraya soruyu. Üstelik motor üretici firma da frekans çeviriciye suç atmış.

meraba sürücü cıkısına şok bobini baglımı acaba metraj uzun ise sorun yaratabilir diye düşünüyorum.
Şok bobini yok ve dediğiniz gibi kablo uzunluğu etkili olmuş olabilir 20 m derinlikte. Sebebi tam nedir uzunluktan dolayı neden yanar?

Peki, son durum ne, yenı motormu takıldı, motor hakıkaten yanıkmı. 70 hp motorun saglamlık kontrolu uzmanlık ister.

Peki, son durum ne, yenı motormu takıldı, motor hakıkaten yanıkmı. 70 hp motorun saglamlık kontrolu uzmanlık ister.
Son durum 60 hp fabrikaya gönderildi, yanık olduğu söylendi yerine 70 hp motor takıldı. Sorunsuz çalışıyor. Ama motorun neden yandığı tam bir muamma :/

Forum istatistikleri

Konular
127,959
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Geri