Frekans çevirici ile sürülen motor sorunu

ZE_dere

Üye
Elimizde bir fana bağlı olan 132 kw asenkron motoru ABB marka ACS800 frekans çevirici ile kontrol ediyoruz. Sorunumuz şu:
Motor 1200 devirde dönerken 150-180 A arasında bir akım çekmekte ve herhangi bir sarsıntı olmadan çalışmaktadır. Ancak motoru 1300-1400 devir arasında döndürmek istediğimizde akım 200A'in üstüne çıkıyor ve aşırı derecede sarsıntı oluyor. Operatörlerin söylediğine göre 1500 devirde bu sorun olmuyor. (tesis üretime başladığında 1500 devirlerde çalışıldı.)

1200 ve 1500 devirlerde sorun olmazken 1300-1400 devir arasında böyle şiddetli bir sarsıntının sebebi nedir? Motor boşta 1500 devirde çalıştığında 75 A akım çekiyor. Kol akımları eşit ve 44A civarında ve devir yükseltilirken herhangi bir sarsıntı gözlenmedi ancak devir hızla arttırıldığı için algılayamamış olabiliriz.

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Son düzenleme:
Sürücü ve motor arasındaki kablo mesafesi ne kadar , motorunuz sürücü ile kullanılmak için üretilmiş bir motor mu yoksa hasbel kader sürücü bağlanmış bir motor mu ? Şu dökümanın 5 . sayfasını okuyun ( Hatta tamamını ) .
http://www.elsanas.com.tr/downloads/AC İndüksiyon Motorlarında Frekans Konvertörü Kullanımı-ELSAN Teknik Bülteni-FK01.pdf
Bu dökümanı paylaşa paylaşa misyoneri oldum sanki :) Kaç mesajda paylaştım sayısı belli değil.
Cok Tesekkurler. Gercekten faydali bir kitapcik.

hareketli parçalar 1 veya daha fazla frekansta rezonansa girebilir. Mekanik bağlantıları kontrol edin.
http://www1.mmo.org.tr/resimler/dosya_ekler/f877f3865752637_ek.pdf?dergi=68
Öncelikle cevabınız için teşekkür ederim. Bizim de şüphelendiğimiz buydu ama üstlerimize kabul ettiremedik. motoru o hızla çalıştırmamayı seçtiler. Sürücü üzerine not yazdırdılar falan. Sonra da zaten üretim bitti fabrika satıldı herkes başka yerlere savruldu. Kimse oralı olmadı. Şu an özel sektör nasıl çalışıyor bilmiyorum.

Cevap veren herkese teşekkür ediyorum
Saygılar.

Forum istatistikleri

Konular
128,171
Kullanıcılar
449,935
Son üye
mehmetenessunger

Yeni konular

Geri