fpwin gr yardim

haliccc

Üye
Arkadaslar cok basit bi konu hakkinda yardimlariniza ihtiyacim var. yazdigim programda ufak bi matematik islemi yapicam ama bir turlu komutu kullanamiyorum. yani ornek veriyorum dt100 de sayiyi 24 ile carpip cikan sonucu herhangi bir adrese gondermek istiyorum lakin basarili olamadim ..

DT100x24=D105 su islemi gerceklestiremiyorum kullanmam gereken dogru komut hangisi bulamadim yardimci olursaniz cok sevinirim. Ayrica bu fpwin gr nin komut lar hakkinda bir dokumani varmidir.
tesekkur ederim simdiden iyi calismalar.

Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
multiple data.png
Atladığın bir olay var ama, 2 tane 16 bitlik sayının carpımı her zaman 16 bite sığmaz !
Olacak durumu sen biliyorsun, örnekteki gibi..

sanirim atladigim olay senin dedigin gibi cok tesekkur ederim

Yardimin icin cok tesekkur ederim bir sorum daha olucak dt100 deki degerim degisken bir deger ben bu sekilde yazdigimda tamam islemi yapip sonucunu yaziyor ama dt100 deki deger degisince islem sonucu ayni kaliyor yani islemi tekrar yapmiyor bu sorunu nasil cozebilirim peki

Herhangi bir koşula atarsan sonuç aynı kalır(ta ki o koşul tekrar oluşuncaya kadar).
Analog bir değer okuyorsan, bu değerler saniyede 100 kere okunur(Yani sürekli o sayıları çarpmana gerek yok).
Bir tane timer kontağı oluştur ve sürekli tazelesin yada first cycle run kontağı kullan şayet önemli ise.
Hazır sistem kontaklarını da kullanabilirsin(R901B)

multiple data.png

PDF dökümanlarını dikkatlice okursan sıkıntı yaşamazsın....

dostum cok saol ilgin icin yaptigim yanlisi gorsen gulerdin degerin sabit kalmasinin sebebi ben r9014 kontagi koydum senin gibi ama onu nasil bi dalginlikla kapali kontak koymusum bu sebebden dolayi da kalici hafiza gibi bir durum olmus oluyor ilgin icin tesekkur ederim

dostum cok saol ilgin icin yaptigim yanlisi gorsen gulerdin degerin sabit kalmasinin sebebi ben r9014 kontagi koydum senin gibi ama onu nasil bi dalginlikla kapali kontak koymusum bu sebebden dolayi da kalici hafiza gibi bir durum olmus oluyor ilgin icin tesekkur ederim
Sana gülmem çünkü ilk programladığım PLC nais idi. Hemen hemen tüm dökümanlarını satır satır ezbere bilirim. :D