fotoselli pisuvar veya musluk

patrol

Üye
bu konuyla ilgili basit şeması olan varmı arkadaşlar, benim yaptığım devrede karşısına gelen adamı görüyorum ama tuvaletin ışığı söndürüldüğünde de devreye giriyor.
şimdiden teşekkürler.

hassasiyeti biraz düşürsen daha yakın mesafeyi görmesi için

hassasiyeti düşürdüm ama sorunu o değil. odanın ışığı kapatılınca fototransistor tamamen ışıksız kaldığı için adam var sanıyor.

Demekki ışık yoksa çalışıyor.
Işık varsa çalışır yap.
Örnek : Kumandalardaki gibi kızılötesi led kullan.Önüne engel çıkınca yansıyan ışık fototransistörü tetiklesin.
Oda ışığından etkilenmemesi içinde önüne kırmızı ekran koy , tıpkı kumandalardaki gibi.

içinde su olan musluk, pisuvar vs... fotosell buralarda nasıl oluyor da bozulmuyor?..

Sn.patrol

bu sistemin sağlıklı çalışabilmesi için bir kaç yol deneyebilirsiniz.

1. 2. bir algılayıcı ile (foto diyot, LDR,..vb.) kişinin engel olmayacağı bir yerden ortamın ışığını referans olarak alabilirsiniz. Yani referans sensörde ışık var, algılayıcıda ışık yok ise kullanıcı musluğun karşısındadır. diğer durumlarda musluğu kapatırsınız.

2. yöntem (en kararlı vede en çok tercih edilendir) infraruj bir led ile farklı bir frekansta (5-10khz gibi) ışık gönderirsiniz (insan gözü ile görülmez), algılayıcı ile (LDR işe yaramıyacaktır fotodiyot, fototransistör kullanmanız gerekir) bu gönderdiğiniz sinyal ile kullanıcıdan geri yansıyan sinyali filitreleyip (ortam ışığına karşı renkli cam ve elektriksel olarak band geçiren filitre devresi ile) daha sonrada karşılaştırırsınız. (gereknler osilatör, geri dönen sinyali güçlendiren ve filitre eden devre, karşılaştırıcı (çıkış aktiflik durumuna göre Exor veya Exnor kapı))

3. oda ışığını açan anahtardan referans almak (kesinlikle etkili bir çözüm değildir. lambanın arızalandığını düşünün)

İyi çalışmalar

fakat anahtardan alırsak bu iş değişir. yani anahtar kapalı durumda iken devre kapanır. musluk açılır. ama çok ilkel yahu... fotosell kullanmak varken ;) =)

Forum istatistikleri

Konular
127,954
Kullanıcılar
449,604
Son üye
baba pero

Yeni konular

Geri