Fotosel ve indüktif sensörlerle yük tetiklemesi yapılırmı sıkıntıları ne olabilir?

karasercan

Üye
arkadaşlar 1 fotosel veya indüktif sensörle 2 röle tetiklemesi yaptırsam uzun vadede ne gibi bir sıkıntı ile karşılaşabilirim denemelerde sıkıntı çıkmadı ama uzun vadede sıkıntı çıkarmı diye merak ediyorum cevaplarınız için şimdiden teşekkürler

Sensörlerin çıkış akım ve gerilmlerini inceleyip, rölelerin değerleriyle karşılaştırınız. Bu değerleri bilmediğimiz için fyat yönünden karşılaştırma da yapılabilir.
Hazır röle sürücü kartları inceleyiniz.
Her durumda benim tercihim sensör çıkışlarını direk röle sürmek için kullanmam.

Sensörlerin çıkış akım ve gerilmlerini inceleyip, rölelerin değerleriyle karşılaştırınız. Bu değerleri bilmediğimiz için fyat yönünden karşılaştırma da yapılabilir.
Hazır röle sürücü kartları inceleyiniz.
Her durumda benim tercihim sensör çıkışlarını direk röle sürmek için kullanmam.
denemelerimde demin yakaladım sensörü tetiklemeyi kestigimde bir 3 saniye sonra kendi tetiği kesiyor budurumun nedeni bu olabilir mi sence

arkadaşlar 1 fotosel veya indüktif sensörle 2 röle tetiklemesi yaptırsam uzun vadede ne gibi bir sıkıntı ile karşılaşabilirim denemelerde sıkıntı çıkmadı ama uzun vadede sıkıntı çıkarmı diye merak ediyorum cevaplarınız için şimdiden teşekkürler
Dikkat et ⚠ endüktif sensör çıkışları 500ma dir, sensörle 2 tane paralel bağlı röle sürmek, hele hızlı anahtarlama yapıyorsa sensörün ömrünü kısaltır, arza bile yapar uygun bulmuyorum.
Onun yerine sensör çılışına opto kublör koy 4n25 veya tlp 250 hızlı opto, opto çıkışına da birtane bd 135 tarzı 2 amperlik transistör koy tr çıkışından 24 v luk röleni sür, uğraşamam bunla diyorsan hazır kartlar var raya bağlanabilen röle sürmek için onları kullan.

Son düzenleme:
Sensörle birinci röleyi sürün. B u rölenin normalde acık ontagı uzerınden de 2. röleyi cektirin. Sensör, bir röle cektirmiş olur.

Sensörle birinci röleyi sürün. B u rölenin normalde acık ontagı uzerınden de 2. röleyi cektirin. Sensör, bir röle cektirmiş olur.
Anlamadığım nokta sensör çıkışı 300 veya 500ma seviyesinde promix sensörlein çıkış akımı sınırlandırılmış, 1tane röleyi sürdünüz, aynı rolenin no kontağından 2. Bir röleyi sürmek yani sonuçta siz 1 sensörle gene 2 röle sürmüş oluyorsunuz.

Anlamadığım nokta sensör çıkışı 300 veya 500ma seviyesinde promix sensörlein çıkış akımı sınırlandırılmış, 1tane röleyi sürdünüz, aynı rolenin no kontağından 2. Bir röleyi sürmek yani sonuçta siz 1 sensörle gene 2 röle sürmüş oluyorsunuz.
Sayın ustadım, özure dılerım eksık belırtmıs olabilirim. Arkadasın bunu anlıyacagını düşünmüş olabilirim. Besleme kaynagından alacagı +24 voltu ( sensörün , npn /pnp olmasına göre -24 voltu) birinci rölenin normalde acık kontagından gecirip, birinci role cektıgınde, sensöre yüklenmeden beslemeden alacagı gerilimi kullanacağını belirtmek istemişdim.

Forum istatistikleri

Konular
127,956
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Geri