Fotosel Röleli Devre

eskiadam

Üye
Sevgili Üstadlarım,

Binamız girişinin önünde 4 adet aydınlatma direği var. Bu direkler 10 seneyi aşkın süredir kullanılıyor. Bu aydınlatma direkleri fotosel röle ile kumanda edilmekte. Direkler tek bir kablo hattı üzerinden besleniyor. Fotosel Röle ile Gözü arasında 15 metre kablolama var. Fotosel Röle ile aydınlatma direkleri arasında 40 metre kablolama var. Direkler arası 10 metre. Her direkte 10A. Otomat var. Bağlayan kişiler fotosel rölesine kontaktör bağlamışlar, 10 yıldır böyle çalışıyor.

Son 1 haftadır hava karardığında fotosel rölesi devreye giriyor ama şöyle bir sorun ortaya çıktı:
Fotosel Röle devreye akım verdiğinde direklerde ki lambaların bazıları yanıyor. Bazen 1 numaralı direk yanıyor sadece, bazende sadece 3 ve 4 numara yanıyor. Elektriği Fotosel rölesi girişinden kesip tekrar verdiğimde bütün direklerde ki lambalar yanıyor.

İzah edebildim mi bilmiyorum. Duruma kendimce açıklama getiremedim.

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
@eskiadam fotosel devreye girdiğinde kontaktörün çıkışlarini kontrol et. 10 senilik bir zaman aşımında kontaktör özelliğini kaybetmiş olabilir.

Niye kontaktör bağlanmış onu anlayabilmiş değilim. Kontaktör geçiriyor.

Ayrıca kontaktörden tek hat gidiyor direklere.

@eskiadam FoTosel Rölesinin çıkış kontağının belli bir amper değeri vardir. Mevcud kullanmak istediğiniz aydınlatma ve direk mesefalerini hesaba katacak olursaniz röle ayağı yapışacak en kisa sürede size ariza verecekdi.
Ama röle kontak ucu kontaktörü beslediği taktirde istediğiniz yük kadar kontaktör ile aydinlşatma veya güç harcayabilirsiniz.
Diğer bir olasalik aydınlatma direklerinizdeki lamba balanslari arizali kablolarda oksitlenme yapmış olabilir.

@eskiadam FoTosel Rölesinin çıkış kontağının belli bir amper değeri vardir. Mevcud kullanmak istediğiniz aydınlatma ve direk mesefalerini hesaba katacak olursaniz röle ayağı yapışacak en kisa sürede size ariza verecekdi.
Ama röle kontak ucu kontaktörü beslediği taktirde istediğiniz yük kadar kontaktör ile aydinlşatma veya güç harcayabilirsiniz.
Diğer bir olasalik aydınlatma direklerinizdeki lamba balanslari arizali kablolarda oksitlenme yapmış olabilir.

Kontaktör işini şimdi anladım, teşekkür ederim.
Direklerde 26W. Tasarruflu Lambalar var. Ampullerin ve direklerde ki otomatların hepsini değiştirdim. Evveliyatında akkor flaman ampuller vardı.

FOTOSEL RÖLENİN FOTOSEL BAĞLANTI KABLOSUNUN BİRİNİ ÇIKAR KONTAKTÖR ÇEKİP LAMBALAR YANACAKMI KONTROL ET LAMBALARIN HEPSİ YANAR İSE FOTOSEL BAĞLANTISINI YAPIP FOTESEL GÖZÜ KARART KONTAKTÖR ÇEKİP ÇEKMEDİĞİNİ KONTROL ET LAMBALAR YANINCA BEKLE SÖNEN VARMI SÖNEN YOKSA ARIZANIN SEBEBİ FOTOSEL GÖZÜN IŞIK GÖRMESİ FOTOSEL GÖZÜ ÇEVREDEN GELECEK IŞIKLARDAN ETKİLENMEYECEK BİR YERE KOY

Sevgili Üstadlarım,

Binamız girişinin önünde 4 adet aydınlatma direği var. Bu direkler 10 seneyi aşkın süredir kullanılıyor. Bu aydınlatma direkleri fotosel röle ile kumanda edilmekte. Direkler tek bir kablo hattı üzerinden besleniyor. Fotosel Röle ile Gözü arasında 15 metre kablolama var. Fotosel Röle ile aydınlatma direkleri arasında 40 metre kablolama var. Direkler arası 10 metre. Her direkte 10A. Otomat var. Bağlayan kişiler fotosel rölesine kontaktör bağlamışlar, 10 yıldır böyle çalışıyor.

Son 1 haftadır hava karardığında fotosel rölesi devreye giriyor ama şöyle bir sorun ortaya çıktı:
Fotosel Röle devreye akım verdiğinde direklerde ki lambaların bazıları yanıyor. Bazen 1 numaralı direk yanıyor sadece, bazende sadece 3 ve 4 numara yanıyor. Elektriği Fotosel rölesi girişinden kesip tekrar verdiğimde bütün direklerde ki lambalar yanıyor.

İzah edebildim mi bilmiyorum. Duruma kendimce açıklama getiremedim.
bazı drekler yanıyorsa bu fotosel rolenin görevini yaptığını kontaktörü devreye aldığını gösterir. ikinci kez tekrarında düzeliyorsa kontaktör kontakları tam öpüşmüyor kapanmıyor demektir. kontakların veya kontaktörün değişmesi gerekli gibi gözüküyor slm

bazı drekler yanıyorsa bu fotosel rolenin görevini yaptığını kontaktörü devreye aldığını gösterir. ikinci kez tekrarında düzeliyorsa kontaktör kontakları tam öpüşmüyor kapanmıyor demektir. kontakların veya kontaktörün değişmesi gerekli gibi gözüküyor slm

Bütün direkler tek hat üzerinden besleniyor. 1.direk yanıyorken 2 ve 3. direkler yanmıyor. Elektriği kesip yeniden verinde düzeliyor. Sadece Fotosel röle otomatik olarak devreye girdiğinde bazı direkler yanıyor bazıları yanmıyor.
Kontaktör ayağı desek?
Direklere giden hat kontaktörün tek bacağından çıkıyor. Sorun kontakta olsa aynı hattın üzerinde bir yanma, bir yanmama nasıl oluyor anlayamadım.
Röle ve kontaktörün elektriğini kesmeden, 1. direk üzerinde ki otomatı kapatıp açıncada düzeliyor.

rmQLmN.jpg

Amatörce çizim yapmaya çalıştım.
Halen sorunun çözümüne ulaşamadım.

Merhaba değerli ustam.Bu anlatımınıza göre ve çizdiğiniz bu çalışma mantığı şemasına göre sorun kontaktörlerden sonraki otomat bağlantısı veya otomatların bizzat kendisinde gibi görünüyor.1. direkteki otomatı açıp kapadığınızda yani anahtarlama sırasında bu sırada oluşan bir pals,diğer paralel bağlı direklerdeki otomat bağlantılarına tam olarak geldiğinde, bunlardaki olası olabilecek olan bir zafiyet (gevşeklikler,bağlantılardaki bazı geçirmezlik durumları,ayrıca otomatlar tam sıfır,yani çok yeni olmayıp da 10 senelik ise,bu anda iç yapılarında akımı bu anda,anahtarlamanın yapıldığı anlarda geçirme durumu da oluşabilir) bu durumda tam ortadan kalkarak tüm lamba devrelerine akım muntazam olarak da gidiyor gibi görünüyor.Kontaktörden sonraki hatta,yani otomat,iletimi sağlayan bu uzun kablo hattı,bunların tüm bağlantı durumları üzerinde ağırlıklı olarak durmanız daha mantıklı olacaktır.Dediğiniz üzere fotosel göz,fotosel röle,kontaktör hattında eğer bir sorun olsaydı hiçbir direkteki lambanın da yanmaması gerekirdi.Kolay gelsin.

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
128,133
Kullanıcılar
449,852
Son üye
ddknght

Yeni konular

Geri