Fotoğrafta ki Karavan Elektrik Düzeneği hk. Bilgi

Merhaba; ekte fotoğrafını gönderdiğim düzeneği karavan imal edilirken takılmış, fotoğrafta cihazın objektife yakın olan kısmına, akü şarj aletine giden 220v kablosundan 2 adet kablo giriyor, uzak olan tarafında ise şarj cihazından çıkan + hat cihaza girip karşısında ki çıkıştan akünün + kutbuna bağlanıyor. Bu düzenek neden var ve ne işe yarıyor acaba çok merak ediyorum. Bu tür işlere çok ilgiliyim fakat bilgim olmadığı için ne oldunu anlayamadım. Teşekkürler..

Ekli dosyalar

• 4E4F7BFC-FD0B-4B06-9554-4B53198AB197.jpeg
    4E4F7BFC-FD0B-4B06-9554-4B53198AB197.jpeg
    369.1 KB · Görüntüleme: 35
  • FB82C68C-B04B-40BE-91EE-F2E3FF4E3C82.jpeg
    FB82C68C-B04B-40BE-91EE-F2E3FF4E3C82.jpeg
    233.7 KB · Görüntüleme: 29
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Merhaba; ekte fotoğrafını gönderdiğim düzeneği karavan imal edilirken takılmış, fotoğrafta cihazın objektife yakın olan kısmına, akü şarj aletine giden 220v kablosundan 2 adet kablo giriyor, uzak olan tarafında ise şarj cihazından çıkan + hat cihaza girip karşısında ki çıkıştan akünün + kutbuna bağlanıyor. Bu düzenek neden var ve ne işe yarıyor acaba çok merak ediyorum. Bu tür işlere çok ilgiliyim fakat bilgim olmadığı için ne oldunu anlayamadım. Teşekkürler..

fotografladığınız devre elemenı kontaktor. anladığım kadarıyla akü şarj aletine enerji verildiğinde bu kontaktor çekerek kontağı üzerinden aküyü şarj ediyor.

fotografladığınız devre elemenı kontaktor. anladığım kadarıyla akü şarj aletine enerji verildiğinde bu kontaktor çekerek kontağı üzerinden aküyü şarj ediyor.
Akü şarj aletleri(benim haricen bir tane daha var) maşaları aracılığı ile direkt olarak aküye bağlanıyor. Bu elemanın araya konulmasında ki amaç ne olabilir peki?

Akü şarj edildiğinde yüke girmesin devreyi kessin diye olabilir.Şarj edildiğinde akü kullanılmasın daha doğru cümle .

Merhaba. Karavanda şarj amaçlı kullanılan şarj cihazındaki kontaktörün (Sıemens 3TG1001-OAL2) kullanım amacı; akü şarjında aküye giden nispeten yüksek amper değerli şarj akımlarını, akü şarj cihazı içindeki mini röle kontaklarından iletmeden (kullanmadan) dolaylı yolla ona bağlı bir kontaktörün iç kontaklarını kullanarak aküye akü şarj akımlarını daha güvenli iletebilmek amaçlıdır. Örneğin akü şarj akımı 30 - 40 A' ler kadarsa, şarj cihazındaki mini rölenin iç kontaklarından bu şarj akımını direk geçirip aküye veremezsiniz, çünkü bu durumda mini röle kontakları geçen yüksek şarj akımlarıyla kolayca yanarak kullanılamaz duruma gelir. Ancak şarj cihazındaki komparatör entegresiyle, ona bağlı mini röleyle birlikte (senkron) kullanılan kontaktörler ise gerilim kontrollü otomatik şarj kesmeli akü şarj cihazlarında genellikle bu şarj cihazlarının içinde yer alırlar. Buradaki akü şarj cihazındaki kontaktör ise daha farklı olarak bu akü şarj cihazının dışında kullanılmıştır. Kolay gelsin.

Son düzenleme:

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,179
Kullanıcılar
449,940
Son üye
yavuzturan

Yeni konular

Geri