Forumda yeniyim yardimci olurmusunuz lutfen

Hocam şimdi benim bi projem var
Ilerde besihane kurmak istiyorum projemi kabataslak çizdim düşündüğüm ayrıntıları yerleştirdim fakat aklımı kurcalayan bir soru var
45-50 m2 bir yer düşünün buranın ısıtma sistemlerini en kolay ve en ucuz nasıl kurabilirim?Biliyorum bu işi yapan insanlar var ama ben kendim yapmak istiyorum önemli olan Ankara gibi bi yerin kış şartlarında sıcaklığı sabit tutmak bu konuda bana yardımcı olur musunuz şimdiden teşekkürler
Not:foruma yeni üye olduğum için yanlış yerde konu açmış olabilirim kusura bakmayın
İyi günler

Merhaba.Nispeten küçük (45-50 m2'lik) bir hacmi sabit sıcaklıkta tutmak istediğinizden çok büyük büyük hacimlere (konferans,sinema,spor salonları,vb.) uygulanan ısıtma şekli (Sıcak sulu,serpantinli borulu,cebri fanlı bir ısıtma ) yerine doğalgazı olan ve güneşi iyi alan bir bölgedeyseniz eğer,doğalgazlı kat kaloriferi veya doğalgazlı kombili,radyatör petekleri yerine sıcak sulu plastik borularla yapılan yerden (döşemeden) yapılan bir ısıtma şeklini,güneş kolektörleriyle takviyeli,elektrik rezistans takviyeli (biri olmazsa diğerine geçilip mağdur olmamak için) bunları ortak bir eşanjörle birleştiren kombine ısıtma sistemini önerebilirim. Rezistanslı ısıtma doğalgazın yokluğu ve kışın güneşin çok yetersiz olduğu şartta,elektrikle ısıtma takviyesi içindir,kombine sistemde. Döşeme (yerden) ısıtma sitemini beslemede yer altına döşenen ve bir miktar elektrik harcanarak kışın toprakt altından ısı çekilen ısı pompası sistemi de düşünülebilir. Ama ilk kuruluş masrafı bu kombine sisteme göre çok daha yüksek olabilmektedir.

Tüm bu hesapları da,bu işlerle proje bazında uğraşan mak. müh.leriyle koordine kurularak dizayn edilip yapılabilir,kendi başınıza bunun ısıl yük hesaplarıyla özel projelendirilmemesinden çok da verimli,oda kapasitesine,ısı kaybına,cam sayısı ve şekline,cephesine,ısı izolasyon koşullarına,vb. bazı değişkenlere bağlı olarak yapabilmanız pek de mümkün değildir. Size en yakın bir mak. müh.’sinden (Bu işlere bakan müh.lik bürosundan) aklınızda şekillenen bir projeye göre bu özel hesaplama ve proje dizaynini yaptırmanız, bunu kombine bir sistem şeklinde düşünmeniz halinde enerji tasarrufunu mutlaka elde edebileceğiniz bu ısıtma sistemindeki kombine ısıtma tesisatını tümüyle çok yetkili biriyle projelendirmeniz mutlaka gerekecektir. Bu durum da işletmenizin kendi lehine olacaktır. Kolay gelsin.

Forum istatistikleri

Konular
127,961
Kullanıcılar
449,609
Son üye
cherrywine

Yeni konular

Geri