for/next döngüsü hakkında

wild_for

Üye
for/next komutunun kullanımını inceliyordum. Ama istediğim şekilde kullanmayı başaramadım. örnek bir seneryo olarakta;
...... program baştaki işlemlerini yapsın. sonra:

y0 1sn boyunca aktif sonra;
y1 2sn boyunca aktif sonra;
y3 1sn boyunca aktif olacak. (bu şekilde sıralı bir çalışma olacak. Bu 1 çalışmayı gösteriyor olacak.)

.......... program sonraki işlemleri yapsın.

Hmi'den girilen değere göre bu çalışmayı 2,3,4 gibi tekrar ettirmek istiyorum. bunu For/next ile yapabilirim sandım ama tam isteğim sonucu alamadım.

Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
For-next hiç kullanmadım ama kısaca baktığım kadarıyla senaryonuz için uygun komut değil.

Her tarama çevriminde döngüye girerek verilen adet kadar çevrim içeriği gerçekleştirip programa devam ediyor.

Yani döngü sayısı 3 ise 10 tarama çevriminde döngü içi komutlar 30 kez işlenmiş olur.

Ve bu işlem çok hızlı şekilde gerçekleşeceği için sizin 1 saniyelik gecikmeli işlemlerinizi bu şekilde yapmanız mümkün değil. Yada mümkün yolu varsa bile klasik program mantığı ile aynı işlemi daha kolay gerçekleştirebilirsiniz diye düşünüyorum.

Bu komut zannımca daha çok matematik komutlar gibi zaman bağımsız işlemler için uygun gibi...

Evet bende klasik kumanda mantığı ile inc komutu ile yapıyorum da acaba for/next ile olur mu diye düşünmüştüm. for/next ile çevrim süresi ile hemen tekrarları yapıp bitiryor. Benim zaman sürelerini beklemiyor.

Forum istatistikleri

Konular
128,125
Kullanıcılar
449,837
Son üye
betül hüsrevoğlu

Yeni konular

Geri