FM Verici Devresi

FM radyo bandının boş olduğu yıllarda bu tür şeylerden yapıp
kullanmak mümkündü. Şimdi ise boş bir yer bulup test etmek bile
zor ama rf ile ilgili birseyler öğrenmek ve iyi bir Pazar Günü projesi
gerçekleştirmek için ideal olan bence basit bir FM verici yapmaktır.
İşte size bir şema.

Devreyi gerçekleştirmek
oldukça kolay. önemli
olan parça bobin.
Bobini 4 mm çapta 7 tur
sarmanız gerekiyor.
Bobin sarma işinde
4mm'lik bir matkap
ucunun düz olan arka
bölümünü ya da benzer
bir şeyi kullanabilirsiniz.

Mikrofon Elektret yerine
bobinli mikrofon
kullanmanızı önermem.

Bağlantıda zorlanmayın
diye arkadan görünüşünü
şemaya ekledim.

BC 547 silisyum transistör piyasadan kolayca bulabileceğiniz bir parça
300 Mhz'e kadar çalışması lazım. Yani işimizi kolay kolay görür. Bacak
bağlantılarını kolayca yapabilmeniz için kırmızı çerçeve içinde transistörün
alttan görünümünü de verdim.

Transistörün Emitter (E) bacağına bağlı olan 470 ohmluk direnç devrenin
çıkış gücünü değişitirmede kullanılabilir.
Bu direnci 100 ohm'a kadar düşürerek çıkış gücünü arttırabilirsiniz ya da
bu direnci 2 kiloohm'a kadar yükselterek gücünü düşürebilirsiniz.

Besleme kaynağı olarak 9 voltluk bir pil kullanmanızı öneririm.
Pil yerine regüleli bir kaynak kullanmazsanız iyi sonuç alamayabilirsiniz.

Kolay gelsin iyi çalışmalar.

117gr2w.gif

Şekil alıntıdır.

kasım link çalışmıyo bi linki yenilesene
kolay gelsin

bravo arkadaslar benim bir projem var mikro tv ler için verici yapmam gerekiyo elinde bu proje olan vars a benimle paylasırmı şimdiden tesekkürler yardımlarınızı bekliyorum

bu devrede elektret ya da bobinli mikrofon yerine kapasitik kullanabilir miyiz? bir de yayın mesafesi ne kadardır??

s.a arkadaşım emeine teşekürler sana bi kaç sorum olacak
1. frekans ayarını nasıl yapacağız devrenin
2.kaç m'ye kadar frekans gönderiyor
3. bazı fm verici devrelerinde ayarlı kondansatör kullanıyorlar sebebini biliyormusun
Rica Etsem msj halinde cvp yazarmısın

Acaba bu fm vericiyi nasıl kullanabiliriz yani ne işimize yarar biraz anlatabilir misiniz?

Son düzenleme:
Ben bu tip kısa mesafe yayın yapabilen birkaç tane fm verici yaptım. Niye yaptım; öncelikle hırs yapmıştım çalıştıracağım diye yaptım.Temel olarak osilatör olduğu için kesin bobin ve kondansatör değeri olmadıkça ve regüleli kaynak (örneğin pil) kullanmadıkça çalışması çok zor. Ben ne için kullanıyorum kardeşim her sabah erken saatte kalkıp televizyon seyrediyor bunun direk ses girişli ve yayın karakteristiği biraz daha iyi olan versiyonunu kablosuz mikrofonmuş gibi kullansın istedim malum bu vericiler fm bandında çalıştığından birde alıcısını yapmaya gerek kalmıyor, hepimizin telefonunda, müzik çalarında radyo var.

Bu arada çok küçük boyutlarda yapıp bug olarak kullanma şansında var

byavsar

Bu devreyi denedim kapalı alanda yani şehirde yayın trafiğinin yoğun olduğu binalarda anca ev içinde yayın yapabilirsin. Yayın frekansı aslında bobine parelel olan kondansatörün trimmer denen ayarlı olanıyla yapılıyor ama bobini gerdirip sıkıştırarakta frekans değişir bu bobinin Q kalite faktörü diyebileceğimiz özelliğini kötü yönde etkileyeceğinden pekte iyi bir yöntem değildir fakat buradaki devrede kaliteli birşey değil zaten. Yinede başlangıç için ancak böyle devreler yapılabilir. Tavsiyem gerçekten çok iyi bir sabrınız ve şansınız yoksa bu tip devreleri yapmaya başlamadan önce iki kere düşünün.

Son düzenleme:
bu devrede elektret ya da bobinli mikrofon yerine kapasitik kullanabilir miyiz? bir de yayın mesafesi ne kadardır??
tahminim kullanılabilir ama önce bir preamfi yapıp kapasitif mikrofunu öyle kullanmak gerekecektir, niye tahmin elektret mikrofonun içinde fet yükselteç katı var bobinli mikrofon zaten yeterli elektriği kendei üretiyor fakat kapasitif kullanınca devrenin zaten az olan kararlılığını iyice yok edebilirsiniz. Bu devrenin de önüne bir preamfi konulabilir ki halihazırda böyle örnekler internette çokça var.

Forum istatistikleri

Konular
128,175
Kullanıcılar
449,936
Son üye
AsilOzgenc

Yeni konular

Geri